Üniversiteyi Bölgeyle buluşturduk!

Gebze Teknik Üniversitesi’ni Dünya sıralamasında ilk 600 üniversite arasına sokmayı başaran GTÜ Rektörü Prof.Dr. Haluk Görgün ile son günlerde yaşanan gurur tablosunu ve kurumun geldiği noktayı değerlendirdik. Arkadaşlarımız Kamil Uzunmehmet ve Samet Kahraman, rektör Görgün’le çarpıcı bir röportaj gerçekleştirdi;

11 Ekim 2017 Çarşamba 09:38

Sayın Görgün, Gebze Teknik Üniversitesi’nin şu an geldiği noktayı anlatabilirmisiniz? Kısa sürede bu denli bir başarı öngörüyor muydunuz?

2014 yılında Gebze Teknik Üniversitesi olarak yetkilendirilen bir Üniversiteyiz. 2,5 yıl içerisinde var olan programlarımızı neredeyse %50 oranında arttırdık. Hem lisans üstü hem de lisans olarak. Şu anda 69 tane toplam programımız var. 27 yeni program açmışız. Bu yıl itibarı ile 2589 lisans, 4037 lisansüstü olmak üzere 6626 öğrenci Gebze Teknik Üniversitesi'nde eğitimlerini sürdürmekte. Bölgemizin çok güçlü yanları var. Endüstrisi, OSB’leri, STK’ları, Ticaret çok güçlü burada. Biz üniversite olarak 2023 hedefleri kapsamında üniversitenin alt yapısı ve insan kaynağı ile Gebze’nin de güçlü olan dinamikleriyle birlikte bilginin ekonomiye dönüşmesi yönünde mastır planlar çerçevesinde ilerledik. Akademisyenlerimizin üretkenliği, yaptıkları araştırmaların yayına dönüştürülmesi ve bu yayınların uluslararası camiada kullanılır olması bizi her zaman mutlu etmiştir. Sonuç itibariyle Gebze Teknik Üniversitesi dünyada ilk 1000 içerisine yerleşen bir üniversitesidir. Tercih edilen bir üniversite olmuştur. Üniversite-Sanayi iş birliği ile de  rol model olan bir üniversiteyiz diyebilirim.

Kısa bir süre önce THE tarafından yapılan bir araştırmada
GTÜ, dünya genelinde üniversiteler sıralamasında  600-800 arasında gösterildi. Bu ne anlama geliyor biraz açarmısınız?

Eğitim alanında dünyada otorite olarak kabul edilen Times Higher Education’ ın yayınladığı Dünya Üniversite Sıralaması’nda İlk 500’e giren üniversitelerin sıralaması yapılıyor. Daha sonraki rakamlarda tam üniversitenin sırasını yayınlamıyor. Türkiye’de devlet üniversitesi olarak biz, bu yapılan sıralamada ikinci sıradayız. Bu değerlendirmede, Dünyadaki tüm üniversiteler mezunları, araştırmaları ve üniversite-sanayi iş birlikleri gözetilerek sıralanıyorlar. Şöyle bir örnek vereyim. Sadece Amerika’da 4 bin 500 üniversite var ve bu üniversiteler sıralamaya dahil oluyor. Gebze Teknik Üniversitesi en kötü ihtimalle Amerika’da ki 4 bin üniversiteden daha iyi demektir. Bizim için şu anlamda sürpriz değil. Zaten hocalarımız çalışmalarıyla dünyayla rekabet halinde. Hali hazırda biz ülkemizde kişi başına en çok yayın üreten üniversiteyiz. Bu alanda birinciyiz. Önceki sene kişi başına akademik yayın 2.74’tü. Yine açık ara Türkiye’nin en iyisiyiz. Bizim asıl amacımız dünya sıralaması listesinde ilk 100’ün içerisinde yer almak. Bunun için her türlü imkânımız var.

GTÜ, Gebze ve Bölge ile özdeşleşen bir yapı içine girdi. Bu kadar iç içe olmasının akademik sürece bir dezavantajı var mı?

Gebze bölgesi ile iç içe olmak her zaman bizi motive ediyor. Bizim için tabi ki ürettiğimiz çalışmaların günlük hayata değen veya endüstride bir karşılığının olabileceğini görebilmek ve endüstri ile iç içe yeni çalışmalar başlatabiliyor olmak hem üniversite olarak bize hem de akademisyenlerimize motive edici bir unsur oluyor. Tüm ekibim bu işten çok memnun. Biz burada üniversite olarak çeşitli kurslar veriyoruz. Halkımıza yönelik paneller yapıyoruz. Mesela Pedagojik eğitim veriyoruz. Daha önce Gebze’de yaşayanlar bu eğitimi almak için ya İstanbul’a ya da Kocaeli’ne gidecekti. Şimdi geliyorlar burada alıyorlar. GTÜ olarak, hafta sonları sürekli eğitim merkezi üzerinden bölgemizin çocuklarına kodlamadan tutun, akıl oyunları, muhasebe , finans ve sportif kurslar açıyoruz.Gebze Teknik Üniversitesi’nin bizim üniversitemiz diye ifade edilmiş olması beni çok mutlu ediyor. Burası bir devlet üniversitesi. Burada çarşıdaki bakkalında, esnafında, akademisyenin de sahiplendiği, gururlandığı ve başarısına destek olduğu bir üniversite. Ben bir rektör olarak bundan son derece memnunum.


Son olarak Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz günlerde açıkladığı Türkiye’de Araştırma Üniversiteleri arasında ilk 10’a girdi. Bu gurur hakkında neler söylersiniz? Nedir Araştırmacı Üniversite? Gitmeden bu sonucu biliyormuydunuz? Ödül töreninde neler hissettiniz?

 
Türkiye’de yüksek öğrenim yeni bir yapılanma sürecine girdi. YÖK diye bildiğimiz kurum kendi içerisinde bir kalite kurulu oluşturdu. Bu kurul yeni yapılanmayla birlikte misyon farklılaşmasına ve araştırmacılığı teşvik edici, lisans üstü ve doktora yapmanın önünü açıcı birtakım tedbirler aldı. Geçtiğimiz sene bölgesel farkındalığı, üniversitelerin bulundukları bölgenin avantajlarını fırsata dönüştürebilecek 5 tane üniversite belirleyerek onlara bir misyon verdi. Törene giderken beklentim vardı ama sonucu bilmiyordum. Orada öğrendim. Süreç öncesinde hazırlık yaptık. Çok çalıştık diyebilirim. Burada ekibime de teşekkür etmek istiyorum. Araştırma üniversitesi olabilmek için birinci aşamada başvuruda bulunuldu. Her üniversiteden bir öz değerlendirme raporu istediler. O raporlara göre bir eleme yaptılar ve sayıyı 25 ‘e düşürdüler. 25 üniversiteyi Ankara’ya mülakata çağırdılar. Orada sunum yaptık ve neden bu iş için en iyi üniversiteyiz onu anlattık. Açıklanması da bizim için onur vericiydi. Beratı Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden aldık. Beni aşağı yukarı tanıyorsunuz. Bu benim için bir başarı değil. Beni aşağı yukarı tanıyorsunuz. Bu benim için bir başarı değil, bu bir başlangıç. Bu bizleri motive edici bir moral oldu. Asıl beni heyecanlandıran, bu beratla birlikte Gebze Teknik Üniversitesi olarak yapabileceklerimizi görebilmektir. Belirlenen 10 üniversite arasında bir sıralama yapmak doğru olmaz ama biz burada birinci değilsek de ikinci sıradayız diyebilirim…

Gebze Teknik Üniversitesi’nin bu anlamda diğer 9 üniversiteyle karşılaştırdığımızda avantajları var mı? Araştırmacı üniversite kimliğinin bu süreçte etkisi oldu mu?

Gebze Teknik Üniversitesi’nin bulunduğu bölge itibariyle ve kuruluş amacıyla da zaten bu doğrultuda çalışıyor. İyi bir üniversite-sanayi iş birliği kurabilmek önemli. Çünkü olacaksa burada olacak. Yarım saat içerisinde yola çıktığımızda 18 tane Organize Sanayi Bölgesi’ne ulaşabiliyoruz. Gebze merkezi bir yer. Sayın Başbakan Yardımcımızın bir ifadesi var, “1 Saat içerisinde 20 milyon insanın ulaşabileceği bir konumdayız”. İnsan kaynağı açısından ve bölgesel imkanlar açısından herkesin var olduğu bir bölge. Allah’ım bu bölgeye her şeyi vermiş.  Bölgenin tüm dinamikleriyle paylaşarak bu araştırma üniversitelerinin en başarılısı olmayı hedefliyoruz.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.