banner249

Esnaf çözüm istiyor!

Gebze Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Kenan Çelik, sektörün sıkıntılarını gazetemize anlattı.

banner264

Çelik, Büyükşehir yasasından dolayı Meslek Odaları’nın Dilovası, Çayırova gibi ilçelerde üyelerini kaybettiklerini açıkladı. Çözüm ise Ankara’da. “Esnaflar kendilerine en yakın Oda’ya üye olabilirler” şeklinde bir cümle ile çıkacak yasa 31 Büyükşehir’de bu sorunu çözmeye yeterli.    
 
Gebze Gazetesi: Öncelikle sizi tanıyalım?
 
Kenan Çelik: 1975 Sivas doğumluyum. Kayseri’de büyüdüm. Pınarbaşı İlçesinde çocukluğum geçti. Babam çiftçiydi. Kırıkkale’de yerimiz vardı, Dedem hayvancılık yapıyordu. Kayseri’de daha iyi iş yapacağını düşünerek oraya yerleşti. 1975 yılında İlkokulu bitirdikten sonra ailecek Çayırova’ya yerleştik. 1985 yılından sonra ilk işim elektrikçi çırağı olmak oldu. Ustamla arada bir görüşüyorum, daha sonra bir süre ayakkabı boyacılılığı yaptım. Boyacılıktan sonra da berber dükkanında çırak oldum. Ustam şu an mesleğe devam etmiyor ama görüşüyoruz hala. Çırak olarak başladık 6 ay, 1 sene böyle devam etti. 1992 yılında kendi iş yerimi kurdum. Kendi işimi kurduktan sonra da devam ettik. 1997 yılında Gebze Berberler Derneği’nin kurucu Başkan Vekilliğini yaptım. Bayan Kuaförler Derneğini kuruluşunu sağladık. Hem bayan hem erkek kuaförlüğü yaptık. 2000 yılında derneğin faydalı olmadığını gördük, Oda kurmaya karar verdik arkadaşlarla. Müracaatlarımızı yaptıktan sonra 2001 yılında Gebze Berberler Odası kuruldu. İlk seçimde de Kurucu Başkan Vekili oldum. 2003 yılında istifa ederek ayrıldım. 2005 yılında arkadaşların isteğiyle Başkanlığa aday oldum, 3 seçimi de kazanarak başkanlığa devam ediyorum.
 
Gebze Gazetesi: Mesleki olarak sıkıntı ve talepleriniz nelerdir?
 
Kenan Çelik: Sektörümüzde bazı sıkıntılar var. En büyük problem tarife. İş yerlerinde tarifelerin uyumsuz olması nedeniyle bazı esnaflar sıkıntıya neden oluyor. Bununla ilgili çalışmamız var Bakanlık inceliyor. Bunun dışında Çıraklık eğitimde sıkıntı var. Çıraklığa gönderecek öğrenci bulamıyoruz. 4+4+4 sistemi mesleğimizi meslek okulu kapsamına almıyor. Bizler bu konuda zor durumda kalıyoruz. Sadece biz değil 167 meslek grubu bu nedenle zor durumda. Şu an da ciddi bir sorun var. Eğer önümüzde ki eğitim döneminde meslek lisesi kapsamına alınırsa, Meslek Lisesi mezunu olacaklar. “Ben berber de çırak olabilirim” diyebilecekler. 2 gün okula gidip haftanın 4-5 günü iş yerinde çalışıp, okullarını bitirebilecekler.
 
Gebze Gazetesi: Ne kadar üyeniz var? Gebze’nin dört ilçeye ayrılmasıyla yaşanılan sıkıntılar ne durumda?
 
Kenan Çelik: 800 üyeden şu anda 550 üyeye düştük. 4 ilçeye hitap ediyoruz ama ilk başta ta bahsettiğim gibi Büyükşehir yasasından dolayı üyelerimizi kaybediyoruz: Sadece Berberler odası kaybetmiyor, bu gücü diğer meslek odaları da kaybediyor. Örneğin Çayırova’da ki bir esnafımız en küçük evrak için İzmit’e gitmek zorunda kalacak. Bizim yönetmeliğimiz ilçelerde şube açmaya izin vermiyor. Bu sadece Bakanlık nezdinde çıkacak kararla olabilir. Bölgede ki en yakın esnaf odasına üye olunabilir şeklinde yasa çıkarsa bu olabilir. Kalfa, çırak bulamadığımız gibi hem maddi hem manevi kayıp yaşıyor bölge halkı. Bununla ilgili toplu çalışma yapılmazsa önüne geçemeyiz. Bu Büyükşehir olan bütün illerin sorunu.
 
Gebze Gazetesi: Bu durumla ilgili ne gibi çalışma yapıyorsunuz?
 
Kenan Çelik: Esnafın elinde olan bir durum değil bu. Ticaret Odası’na bağlı sicil müdürlüğü iş yeri açmak isteyen esnafın işlemini yaparken direk İzmit’e gönderiyor. Yasadan  dolayı bir şey yapamıyoruz. Başvurular var ama kimse bu konuda sıcak bakmıyor. Mesela Antalya’nın bir ucuna gidiş 400 kilometre. Gidip gelmek çok zor. Bu Türkiye’nin sorunu. Bunu anlatmaya çalıştık ama sonuç alamadık. Çayırova’da ki bir bakkal bile Gebze’de ki Oda’ya üye olamıyor, İzmit’e gitmek zorunda kalıyor. Cumhurbaşkanımızın da katıldığı esnaf çalıştayında bu sorunu anlatmaya çalıştık ama bu konunun üzerinde ciddi duran bir kurum yok. Bizim için Kurtuluş Gebze’nin İl olması. Gebze il olduğunda bu sorunu aşmış olacağız. İzmit’e gidip gelmekten kurtulacağız. Darıca’da karma Bir oda var o açıdan Darıca’da sıkıntı yok. Ama Çayırova ve Dilovası’nda böyle bir durum yok. Bu konuda Çayırova ve Dilovası belediye başkanları ile Kaymakamları etkin olup, Bakanımız Fikri Işık ile sorunu paylaşmalı. “Esnaflar kendilerine en yakın Oda’ya üye olabilirler” şeklinde bir cümle ile yasa çıkarsa bu sorun tamamen çözülecektir.
 
Gebze Gazetesi: Pazar günü iş yeri açma ile ilgili sıkıntılar vardı. Şu anda bu konuda yaşanan sıkıntılar mı? Sorunu çözebildiniz mi?
 
Kenan Çelik: 2004 yılında merhum Ahmet Penbegüllü Belediye başkanlığı döneminde Odanın 3.Kuruluş yıl dönümünde Pazar açma parası üzerinden müracaat etmiştik. Sonra Kocaeli İdare Mahkemesi’ne taşıdık. Mahkeme 2005 yılında “Berberler Pazar günü kapatabilir” şeklinde hüküm verdi. 2007 yılında karar Yargıtay da  bozuldu. Ama İbrahim Pehlivan ve Adnan Köşker bunun devam edeceğini söyledi biz de devam ettik. 2012 yılında birileri aracılığıyla bu düzen bozuldu. Belediye içinden bazı iş güzarlar, bazı arkadaşlarımıza “pazar günü açabilirsin” diye evrak verdi.  Bunun üzerine bizde İmza toplayıp dönemin Kaymakamına götürdük. Kaymakam bey önce kabul etti. Sonra ne olduysa onlarda reddetti başvurumuzu. 400 esnafın “Pazar günü kapatmak istiyoruz” diye imzaları elimizde duruyor. Ama 400 esnafı, Pazar günü açmak isteyen 15 kişiye tercih ettiler. Böyle bir sorun yaşadık. Esnafımız hala Çayırova’da, Dilovası’nda, Darıca’da kendi istekleri doğrultusunda açmazlar. İzmit’te nöbetleşe açıyorlar. Bizde çoğunluk açmıyor, ama arkadaşlarımız aile ortamını unutuyorlar. Biz en çok çalışan esnaf dilimiyiz. Sabah 9.00’da açıp akşam 23.00’e kadar çalışıyoruz. Çocuklarını, ailesini, sevenlerini düşünmeyen arkadaşlar esnafımızın hayatıyla oynuyor. Çünkü onlarda ailesiyle birlikte olmak, dinlenmek istiyor. 8-10 arkadaş bir de bu ucuzcu diye tabir ettiklerimizin işlerine geldi. Gebze merkezde var düzensizlik, başka yerde yok.
 
Gebze Gazetesi: Siyaset berber dükkanlarında döner derler. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
 
Kenan Çelik: Berber dükkanına herkes geliyor. Bize herkes gelir, berber sırası beklerken, berber koltuğunda herkes konuşur, tartışır sohbet eder. Spor olur, siyaset olur konuşurlar. Bizler çok fazla fikir belirtmeyiz, sonuç olarak esnafsınız bu doğru olmaz. Ama çok şey konuşulur. Bazen Berber dükkanları orada hükümet indirir, hükümet kurdurur. Berberlik çok zaman ayrılan bir meslek. Nerdeyse bir saat tıraş ediyorsunuz. Bir saat suspus olmaz.
 
Gebze Gazetesi: Üyelere yönelik çalışmalarınız nelerdir?
 
Kenan Çelik: Ben ATV’de program yaptım. 26 bölüm program çektim. Bu programda mesleğimizi, esnafımızı tanıttık. Butik eğitimler düzenliyoruz. Yarışmalar yapıp başarılı olan arkadaşları ödüllendiriyoruz. Çeşitli firmalar yapıyor bizde onları yönlendiriyoruz. 2016’da en son Rize Ayder yaylasında Butik bir kamp yaptık. Gebze’ye bir kupa ve madalya getirdik. Türkiye genelinde katılanlar oldu. Akdeniz bölgesinde yaptığımız iki etkinlik de Gebzeli bir arkadaşımız 2 kupa alarak Gebze’ye birincilik getirdi. Önümüzdeki ay bu arkadaşlarımıza yaptığı çalışmalardan dolayı plaket vereceğiz. 2017’de çok güzel projeler var. Rize Ayder’de kap, Bodrum’da Türkiye genelini kapsayan bir eğitim olacak: Antalya’da yapılacak bir eğitim var. Gebze olarak bu etkinliklere katılacağız. Gebze adına oralarda olup kentimizi tanıtmak guru bizim için.


Etiketler; #Çözüm #Esnaf

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.