“Evlatlarımla gurur duyuyorum!”

Aksoy ailesini ve Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy'un bilinmeyen yönlerini baba Aslan Aksoy'a sorduk.

“Evlatlarımla  gurur duyuyorum!”
10 Ağustos 2017 Perşembe 09:39

Gazete Gebze, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un babası Aslan Aksoy’u memleketi Trabzon ili Köprübaşı ilçesinde bularak, sizler için bir röportaj gerçekleştirdi.

Uzun yıllar bu küçük ilçede ticaretle uğraşan, kitap ve kırtasiye satışı yapan, bunun dışında demir ve ahşap el sanatları işiyle uğraşan Aslan Aksoy, böylelikle yok olmakta olan bu sanatın devam etmesini sağladı.
84 yaşında olan Aksoy, yaşına göre dinç ve hayat dolu bir insan. İlkokul mezunu olmasına rağmen gayet kültürlü, bilgili ve görgülü bir kişi. Aksoy sadece Trabzon’a değil, Türkiye’ye de çok kıymetli evlatlar yetiştirdi. Kıt imkânlarla bütün çocuklarını okuttu, onlardan desteğini hiç kesmedi. Çocuklarının çoğu, ülkemizin önemli noktalarında görev yapmaktalar.

Aslan Aksoy’a gazetemiz yazı İşleri Müdürü Evren Kızıltaş ulaştı. Aksoy’a kendisinin ve ailenin eğitime olan ilgisinden çocuklarının  kariyerlerine kadar her türlü soruyu yönelten Kızıltaş, Aslan Aksoy’dan içtenlikle ve samimi cevaplar aldı. İşte o çarpıcı röportaj; 
 
”1933 yılında Trabzon’un Köprübaşı ilçesi Güneşli köyünde doğdum. Evli ve 10 çocuk babasıyım. Bir oğlum lise son sınıftayken vefat etti. Şuan hayatta kendileriyle bir baba olarak gurur duyduğum dokuz evladım var.
Üç yıl Köprübaşı Belediyesi Başkan Vekilliği, Belediye Meclis Üyeliği, Köprübaşı Lisesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Kurucu Üyesi ve Başkanlığı, Bir dönem Trabzon İl Genel Meclisi Üyeliği, İl Encümen Üyeliği, iki dönem Sürmene Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanlığı, iki dönem Köprübaşı’nda Siyasi parti İlçe Başkanlığı görevinde bulundum.”
VALİ AKSOY OKULLARINI BAŞARI İLE BİTİRDİ
“Hüseyin Aksoy, benim 6. oğlum, sağ olanlardan ise 5. oğlumdur. Gündoğan mahallesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Köprübaşı ilçesinde, liseyi ise Trabzon Lisesi’nde okudu. Ben eğitimleri boyunca tüm evlatlarımı yakından takip ederdim. Evlatlarımın arkadaşlarına da kendi evladımmış gibi nasihat ederdim. Eğitimleri boyunca hep “Evden okula, okuldan eve” derdim. En ufak bir gecikmede mutlaka bilgi vermelerini isterdim. Sürekli okullarına giderek öğretmenlerinden bilgi alırdım. Hepsini böyle takip ederdim.
Çocuklarımı Üniversitede iken de hiç ilgisiz bırakmazdım. Hüseyin Aksoy, Ankara’da okurken sürekli ziyaret ederdim. Derslerine çok ilgiliydi. Eğitim hayatı boyunca başarılı idi.
Trabzon lisesinden emekli olan bir öğretmen vardı. Birkaç sene önce rahmetli oldu. Bana demişti ki, “Aslan bey senin gibi birini bulamadık. Çocukların pırlanta gibi. ”Her hafta okula giderdim, gidemediğim gün sayısı 15 günü geçmezdi. Okulu her gittiğimde öğretmeler ile görüşür, evlatlarıma nasihat verirdim, “Bak 9 aldın daha da çalışarak bunu 10 yapabilirsin” derdim. Takip etmenin çok faydalarını gördüm. Şimdi, nerede bir topluma zararlı işlerle uğraşan genç görsem,  çocuklarıma verdiğim nasihatleri onlara da ediyorum.” Dedi
 
OĞLUM  İSTEDİ KIZILAY BAŞKANI OLDUM
“Köprübaşının gelişip kalkınması için birçok görevlerde bulundum. Bir dönem Köprübaşında Kızılay şubesi kurulması kararlaştırıldı. Başkan benim olmamı istediler. Yaşlandığım için bu görevi birkaç kez kabul etmedim. Şuan Kocaeli Valisi olan oğlum Hüseyin Aksoy, Mersin Valisi iken beni aradı, “Baba bu güne kadar birçok sosyal sorumluluk projelerinde görev aldın. Köprübaşı Kızılay başkanlığı görevini üslenirsen memnun olurum” demesi üzerine bu görevi kabul ettim. Kızılay başkanlığım döneminde çok önemli hizmetler yaptık. Kızılay’a Kurban toplamakta Türkiye sıralamasına girdik. Köprübaşı ilçesinin nüfusu az olmasına rağmen önemli çalışmalar yaptık. Ancak, Türkiye’nin bir çok ilçesinde Kızılay şubesi geçtiğimiz ay kapatıldı. Bunların arasında benim başkanlığımı yaptığım Köprübaşı şubesi de vardı.” Dedi
 
OKULA YAZDIRDIĞIMIZ GÜNÜN GECESİ DARBE OLDU
Vali Hüseyin Aksoy’u, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’ne kaydı için kendisiyle birlikte gittiğini söyleyen Baba Aksoy, “ O zaman sağ sol olayları vardı. Çok zor şartlarda Ankara’ya gittik. Benim evim Keçiören’deydi orada kalmak zorundaydı. Kayıt için Seyran bağları’ndan ikamet aldık, gittik okula yazdırdık. Hüseyin Aksoy’u okula yazdırdığım günün gecesi 12 Eylül darbesi oldu. Çok sevdiğimiz bir okuldu ama olaylar nedeniyle tereddütte kaldık. Binbaşı olan bir yeğenim vardı. Üniformalı binbaşı yeğenimle birlikte okula giderek Hüseyin’i okula yazdırdık. Hüseyin’den Allah razı olsun okudu. Hüseyin gibi tüm evlatlarım da  okullarını başarı ile bitirdiler.  Hepsiyle gurur duyuyorum. Hüseyin okulu bitirdikten sonra fazla bir süre geçmeden bir gün telefonla beni aradı. Kaymakamlığı kazandığını söyledi. Çok gurur duydum ve başarılar diledim.”
 
VALİ OLDUĞUNU TELEVİZYONDAN ÖĞRENDİM.
“2001 yılında bir sabah televizyonda haberleri izlerken, valiler kararnamesi ile ilgili haberi gördüm. Oğlum Hüseyin’in İçişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği’nden Muğla Valiliğini atandığı haberini izledim. O an eşim ve ben çok gurur duyduk, mutlu olduk ve Allah’a şükrettik. Hemen kendisini arayarak tebrik ettik. Muğla’nın ardından Mersin, Samsun ve Diyarbakır valiliği yaptı. Son olarak ise Kocaeli Valiliğini atandı. 16 yıldır aralıksız valilik görevi yapıyor. Bütün görevlerini başarı ile geçti, gittiği her yerde çok sevildi. Diyarbakır valiliği görevinde iken aklım hep oğlumdaydı. Zor bir bölgeydi. Allah’a şükür kazasız belasız ve başarı ile bu görevini de tamamladı. Diyarbakır görevini tamamlayınca kurban adamıştım ve onu da kestim.
Kocaeli’nde yanına gidemedik, belki fırsat olursa kısa zaman içerisinde gidip ziyaret etmeyi düşünüyoruz. ”dedi.
 
KÖY İŞLERİNİ YAPMASINI BİLİYOR
 “En küçük oğlum Avukat, bana bir gün gelip “baba okumayacağım” dedi. Peki oğlum okuma dedim Ertesi gün ona tarlada epey bir iş ayırdım ve  tarlada yapacağı işleri sıraladım. Aradan 3 gün geçti, annesine giderek” ben okuyacağım!” dedi.  Her çocuk çalışma hayatının nasıl olduğunu bilmesi gerekiyor. Okuyamasalar bile bağda bahçede, tarlada çalışmayı da bilecekler. Vali oğlum Hüseyin’e  11 yaşındayken bağda bahçede çalışmasını öğretmiştim. Küçük yaşta birçok iş yapabiliyordu. Bütün evlatlarıma, kendi mesleklerinin yanında  köy işlerini yapmalarını da öğrettim.
 
BAŞBAKANIMIZ 3 DİYORDU  BİZ 9 ÇOCUK YAPTIK
2008 yılında Türkiye’de örnek aile seçildiklerini ve ödülünü şu an Cumhurbaşkanı olan dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldığını belirten Aslan Aksoy, “ 81 ilden 81 aile Ankara’ya çağrıldı. Trabzon’u temsilen ise bizleri çağırdılar. O dönemin Başbakanı şu an Cumhurbaşkanımız olan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlar orada konuşma yaptılar. Yılın ailesi seçiminde kürsüden Aksoy ailesini çağırdılar. Ben Aksoy soyadının Türkiye’nin bir çok ilinde olabileceğini  düşünerek yerimden kalkmadım. İkinci kere anons yapmalarına rağmen yine tereddütte kaldım ve kürsüye çıkmadım. Daha sonra yanıma birileri gelerek, “Başbakanımız sizleri kürsüye davet ediyor” dediklerinde kürsüye çıktım plaketi aldım. Kürsüde Başbakanımız Erdoğan ile aramızda kısa bir konuşma geçti. “Siz 3 çocuk diyordunuz biz ise 9 çocuk yaptık” dedim. Başbakan ise, bana “Ben 3 çocuk demedim, en az 3 çocuk dedim. Sizinle gurur duyuyoruz. Evlatlarınızın hepsi devlete millete faydalı çocuklar. ”dedi ve ardından sayın Başbakanımızdan yılın ailesi ödülünü eşim ile birlikte aldık. Çok mutlu oldum. Evlatlarımın hepsiyle  gurur duydum.” şeklinde konuştu.
 
AİLELERE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR
2008 yılında yılın ailesi seçilmemiz vesilesiyle 2009 yılında Trabzon Valiliği tarafından düzenlenen aile çalıştayına, eşi ile birlikte katıldıklarını söyleyen Aslan Aksoy, “ Orada eşim ve ben bir konuşma yaptık. Eşim orada yaptığı konuşmada “Biz her şeyi okuldan bekliyoruz. Oysa eğitim aileden başlar” dedi ve bu konuşması herkes tarafından beğenildi.
Bende orada yaptığım konuşmada şimdiki ailelere büyük görevler düştüğünü, fakat kimsenin sorumluluklarını yerine getirmediğini belirterek örnek verdim ve söyledim ; “Ben evden sabah çıkar, akşam gelirim. Giderken çocuklarıma derim ki, Okuldan eve evden okula, ders çalışmaya gideceksen, evde 8 yaşında bir çocuk olsa dahi bilgi vereceksin. Şimdiki çocuklar ise, gece gündüz akşam geç saatlere kadar geziyorlar. Aileler, çocuklarının nerede olduklarını dahi sormuyorlar. Ben 17 yaşında iken ve şuan doktor olan oğluma, 20 dakika eve geç gelmesinin nedenini sorduğumu hatırlıyorum. Çünkü ailelere büyük sorumluluk düşüyor.
Ben çocuklarıma küçükken kumbara alırdım. Harçlıklarını biriktirirler, bankada hesap açtırır oraya yatırırdım. Küçükken tasarrufu öğrenmelerini istedim. Fidan yaş iken eğilir. Şimdi çocuklara kaç para verirsen ver harcıyor. Avukat olan küçük oğlum geçen annesi ile telefonda konuşurken, “babamdan Allah razı olsun, bizi küçük yaşta tasarrufa alıştırdı.” dedi. Çok mutlu oldum.
 
ALLAH HERKESİN RIZKINI VERİYOR
Gençlere ve ailelere de önerilerde bulunan Aslan Aksoy, “Şimdiki gençler, evlenip çocuk yapmıyorlar.  Bizler çok zor imkânlarda çocuk kazandık ve çok zorlukla çocuklarımızı bakıp büyüttük. Ailelere tavsiyem, çocuk yapıp, okutup devlete millete faydalı bireyler yetiştirsinler. Cenabı Allah herkesin rızkını veriyor. Türkiye’nin geleceği için çocuklar ve genç nüfusun büyük önemi var. El bebek gül bebek çocukları büyütmesinler. Onları daha küçük yaşta vatanına ve milletine faydalı insan olması için yetiştireceksin. Anne veya babanın birinden çocukların çekinmesi gerekiyor. Genelde anneler yufka yürekli olduğu için çocuklar benden çekinirlerdi. Hatta ablamın çocukları da benden çekinirdi. Buradan sizlerin aracığıyla herkese tavsiyem çocuklarınızın eğitimine büyük önem verin. Sürekli takip edin, sahipsiz olduklarını düşünmesinler.” İfadelerini kullandı.


Fotoğraf Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy'un gençlik yıllarına ait;
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.