Kocaeli’ye Wien modeli

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi evsel atıklardan enerji üretimi için kolları sıvadı.

07 Kasım 2016 Pazartesi 11:21

Gazetemiz, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve bölge basını ile birlikte Viyana’da Wien Energy katı atık yakma ve enerji tesisini gezdi. Kocaeli ve Gebze için de önemli yatırımlara yol açabilecek olan proje öncesi bazı yanlış algıların ortadan kaldırılması için katı atık yakma ve dönüşümü ile ilgili bölge halkının doğru bilgilendirilmesi gerektiği ve bu tesisin bir benzerinin mutlaka Kocaeli’ye yapılması gerektiği belirtildi. 
 
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) yetkilileri ve Kocaeli basının temsilcileri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin girişimiyle Avusturya’nın Viyana kentinde bulunan Wien Energy Katı Atık Yakma ve  Enerji Üretim Tesisinde inceleme yaparak ayrıntılı bilgiler aldılar. 
Avusturya’nın Viyana şehrindeki 4 çöp fabrikası tesisinden biri olan Wien Enerji’de inceleme gezisi yapan Kocaeli kafilesi çarpıcı ve doyurucu bilgiler aldı. 1991 yılında kurulan Wien Energy Katı Atık Yakma Tesisi şehrin merkezinde olması dikkat çekti. Tuna nehrinin kenarında inşa edilen ve uzun yıllardır şehir yaşantısıyla iç içe faaliyet gösteren tesis, Kocaeli’de yapılması planlanan Evsel Atıktan Enerji Üretim Tesisi’ne model olacak.
60 BİN KONUT ISITILIYOR
Heyete fabrika gezisinde eşlik eden Bernhard Wudy, konuyla ilgili sunum yaptı. İlk önce tesise gelen çöp toplama araçlarının boşaltma bölümü gezildi. Çöp boşaltma alanında kokunun oluşmamasının nedeninin, geçici depolama alanı içindeki ters basınç sisteminden kaynaklandığı ifade edildi. Wudy, tesis içinde kurulan teknolojiyle şehir merkezindeki birçok binanın ve kamu kuruluşunun ısıtma, soğutma ve elektrik enerjisini karşıladıklarını belirterek, yakmadan sonra açığa çıkan sıcak su buharının enerji haline dönüştürüldüğünü ve bu enerji ile 60 bin konutun ısıtma ve soğutmasının sağlandığını belirtti. 
 FABRİKA BACASINDA KUŞ YUVASI
Fabrikalarının şehir merkezinde üniversite ve bölgenin en büyük sağlık kuruluşu olan devlet hastanesinin hemen yanında olduğu ve işletmenin kent insanıyla yıllarıdır barışık olduğunu ifade eden Bernhard Wudy, fabrikanın çevreye duyarlı bir kuruluş olduğunu ,1991 yılından beri çevre ve hava kirliliğine yol açmadığını raporlarla ortaya koyduklarını vurguladı. Çöp kültürünün evlerden başladığını , hatta çocukları bu şekilde bilinçlendirdiklerini ve eğittiklerini de söyleyen Wudy, evlerdeki kullanıcılar çöpleri ayırıştırarak çöp toplama kontenyerlerine ulaştırırlar. Bu konuda toplumda önemli bir hassasiyet vardır. Bu evlerde, mutfakta başlayan bir kültürdür. Wudy, çevreci fabrika olmalarına örnek olarak çöp fabrikasının bacasında yaşayan kuşların fotoğraflarını ve yuvalarını gösterdi.
 GÜNLÜK 1700 TON ÇÖPÜMÜZ VAR
Genel Sekreter Tahir Büyükakın, heyete gezinin amacına yönelik açıklamalarda bulundu. Genel Sekreter Büyükakın, ‘’Kocaeli'nde günlük kişi başına düşen çöp miktarı 1 kilogram. Bunu nüfusumuzla çarptığımızda bin 700 ton civarında günlük çöp var. Viyana’daki bu tesisi gezmemizin sebebi kent kamuoyundaki bazı algıları düzeltmek. Genellikle şöyle bir algı var maalesef; bu tesisin çıkartmış olduğu emisyon değerlerinin halk sağlığını tehdit edici mahiyette olduğu düşünülüyor. Biz de bunun böyle olmadığını göstermek için AB normlarına uygun yapılmış olan bu tesisin incelenmesini uygun bulduk. Çünkü şehirler iç içe, tesislerin yanında Tuna nehrinin kanalları akmakta, önemli parklar , gezi alanları ve yürüyüş yolları bulunmakta,  çevresinde sosyal tesisler bulunmakta. Hatta bizdeki standartlara göre 1 kilometrelik koruma bandı olmasına rağmen, burada böyle bir koruma bandına bile ihtiyaç görülmemiş’’ dedi.
 KOCAELİ’DEKİ TESİS DAHA MODERN OLACAK
‘’Önemli olan bacalarda kullanılan teknoloji ve filtrasyon’’ bilgisini veren Genel Sekreter Büyükakın, ‘’Eğer uygun teknolojiyi kullanırsanız ki; Kocaeli'de kesinlikle AB standartlarına uygun bir tesis yapılacak. Bu tesis standartlarda yapıldığı takdirde hiçbir şekilde halk sağlığını tehdit edici herhangi bir risk olmayacak. Onun için bu tesisi gezmeyi uygun bulduk. Bizim yapacağımız tesis de bu standartların daha ilerisinde bir tesis olacak’’ açıklamasını yaptı.
 İZMİT’E YETECEK ELEKTRİĞİ ÜRETECEĞİZ
Kocaeli’deki tesisin aslında katı atıkları  yakarak elektrik enerjisi elde etme tesisi olacağını aktaran Genel Sekreter Büyükakın, ‘’Buradaki tesis ve çevresindeki diğer 3 tesis de ısıtma gibi işlemler de yapılabiliyor. Sera ve evlerin ısıtma ve soğutmasında da kullanılıyor. Biz yapacağımız proje çerçevesinde bu ısıtmanın seralar ve evlerin ısınmasında kullanılıp kullanılamayacağını da değerlendireceğiz. Öncelikli olarak tesis evsel atıktan elektrik enerjisi üretme tesisi olacak. 80 bin hanenin bir yıllık tüketimine denk gelen 250 milyon kilovatsaat elektrik üretilecek. Yani 300 bin nüfuslu bir yerleşimin bir yıllık evsel elektrik ihtiyacı karşılanacak’’ şeklinde konuştu.
 ZAMAN KAYBETMEMEMİZ LAZIM
Genel Sekreter Büyükakın, sözlerini şöyle tamamladı; ‘’Türkiye'de şu anda bir evsel atık yakma tesisi yok. Aslında çimento fabrikaları da yakma tesisidir teknolojisi gereği ama evsel atık yakma tesisi Türkiye’de henüz yok. Bizim günde 2 bin 500 ton kapasiteli tesis hazırlığımız var. Şu anda mevcut atıklar kısmen Dilovası'nda depolanıyor, bir kısmı da İzmit’te depolanıyor. Depolama alanlarında kalan ömrümüz ise 3 yıl. Sıkıştırma gibi tekniklerle maksimum 4 yıla kadar çıkabiliyor. Kaybedecek zamanımız yok. Bu tesisi bugün yapmaya başladığımızda 4 yıl alacak. Dolayısıyla zaman kaybetmeden bu tesisi yapmamız lazım.’’ Yunus KAHRAMANŞehrin genel görünümü;


Viyana'dan fotoğraflar; 

Etiketler; #Viyana #Kocaeli

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.