Ramazan Hatırına…


Arzu Yaman

Arzu Yaman

31 Mayıs 2017, 10:50

Müslüman alemi için, mübarek bir ay olan Ramazan ayını idrak ediyoruz hep birlikte. Oruç tutulan bu ayın bin aydan daha hayırlı olduğu rivayet edilir. İnşaAllah hayrına muaffak oluruz.
 
Ramazan ayında bedenler dinlenmeye geçerken insan daha sakin ve dingin bir ruh haline evrilir. Hassasiyetlerle birlikte hayır hasenat da artar. Bir aylık bir süreci kapsayan bu ayda Kur’an hatimleri yapılır, teravih namazları kılınır. Televizyon ekranlarının konusunu dini içerikli sohbetler oluşturur.
 
Eski Ramazanlar yok ama, öyle değil mi? Herkesin diline pelesenk olmuştur. Nerde o eski Ramazanlar.. Geçmişe özlem vardır, pek çok konuda olduğu gibi.. Ramazan eskisi gibi değil de, peki bizler eskisi gibi miyiz ?
 
İnsan değiştikçe alışkanlıklar da değişir. Yani değişimin öznesi önce insandır.  Yüzümüzü güldüren şeyler olmakla birlikte, genel gidişata bakılırsa ciddi düzeyde toplumsal yozlaşma var. Değerlerin çoğu zaman rafa kalktığı günümüzde insan ilişkileri materyalist bir yaklaşımla şekilleniyor. İftar sofralarını oluşturan ikramlık çeşitleri arttıkça samimiyetimiz azaldı adeta.  Maslahat gereği yapılır oldu geleneksel ya da dini bir takım ritüeller.
 
Samimiyettir, her güzel şeyin ilk başlangıç noktası. Niyet gizlenmiştir merkezine bu samimiyetin. O niyet ne kadar samimiyse insan o ölçüde başarılıdır yaptığı işte. Hatalar, kusurlar da hoş görülür eğer samimiyet varsa.
 
Ne kadar samimiyiz hayatlarımızda ? Kendi öz benliğimizden uzaklaşarak yaşadığımız, kimlik bunalımlarına tutsak olduğumuz bu hayatta maskesiz bir günümüz olmuş mudur ! Önce kendimize samimiyeti bıraktık, sonra tüm aleme.
 
Nerde kaldı o eski Ramazanlar demiştik  ? Samimiyeti bıraktığımız o geçmişte kaldı. Ramazan ayını sadece oruç tutmak, Kur’an hatmetmek ya da teravih namazı kılmaktan ibaret zannettiğimiz o an’da kaldı. O an’dan sonra biz değiştik, Ramazan da değişti.
 
İnsan Ramazan’ı her haliyle idrak etmeli. Konuştuklarına, kalbinden ve aklından geçirdiklerine,  gözlerinin baktıklarına.. velhasıl tüm uzuvları ve benliği ile oruçlu olmalı. En mühim uğraşı kendini tüm olumsuz alışkanlıklardan arındırmak olmalı. Yoksa Allah’ın bizlerin aç kalmasına ihtiyacı mı vardır ! Ne kadar vakıfız bu mübarek ayın ruhuna ve ne kadar niyetliyiz, bu ruhun yılın geri kalanında da hayatımızda hakim olmasına  ? Mesela çocuklara nasıl anlatıyoruz bu ayı, mükellef yemeklerle bezeli bir sofra mıdır çocuğun zihninde canlanan yoksa bir içe dönüş, Rabb ile rabıta mıdır ?
 
Peki Ramazan’da etkili olan ruh hali, Ramazan sonrası da kendini gösterir mi ? Sanki bazı şeyler sadece o aya mahsusmuş gibi, hayat kaldığı yerden devam eder. Görev tamamlanmıştır. Neden Ramazan ruhunu tüm yıla yayamıyoruz, bir düşünelim derim…
 
*******
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı halk otobüsleri diğer araç sürücülerini çileden çıkarmış durumda. Sıkıntı tabi ki araçları kullanan şoförler. Trafiği altüst ettikleri gibi, kazaya da zemin hazırlamaktalar. Bilmiyorum ve de çok merak ediyorum, bu şoförler seçilirken belli bir eğitim seviyesi arama şartı var mıdır ? Daha da önemlisi bu insanların ruh sağlıklarının yerinde olup olmadığına dair herhangi bir belge talep edilir mi ? Bu konuyla ilgili hiç mi şikayet gelmez ?
 
Bir toplumun gelişmişlik düzeyini gösteren temel kriterlerden biridir trafik. Yetkililerin bu konuda herhangi bir yaptırımı yok mudur, bir kent bu kadar mı başıboş olur ? Zaman zaman usulsüz park yapılmasıyla ilgili de haberler görüyoruz, vatandaş son derece rahatsız fakat konuyla ilgili somut bir adım göremedik. Lütfen şikayet mercilerini meşgul edelim, belki bir nebze olsun etkisi olur.
*******
Bi’Mola; vermek isteyenler için, Kemal Sayar’dan “Olmak Cesareti” okumaya değer.
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.