Emek Projesi Harareti yükseltti!

Darıca Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis toplantısı dün gerçekleştirildi.

Emek Projesi Harareti yükseltti!
02 Haziran 2016 Perşembe 17:19

Toplantıya  Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ile CHP Grubu arasına Emek Mahallesi'nde Termal Grup'un yapacağı proje için yaşanan tartışmalar damga vurdu.  CHP'nin İmar komisyonu Üyesi Şinasi Serdar, uygulanmak istenen projenin büyük rantlar  taşıdığını ve Darıca'nın zararına olduğunu iddia ederek Ankara'dan pişrilip getirilen Projenin Darıca'yı Yok etme projesi olarak niteledi. 

DARICA'NIN PRESTİJ PROJESİ
Bu projeye Darıca'ya Kocaeli'ye değer katacak. Emek'te arsa fiyat 500 bin TL ise 2 milyon TL olacak, vatandaşın yeri değeri kazanacaktır. Bu proje şeytani proje değildir. Böyle bir Projenin karşısında durmak Darıca için ihanettir. Hukuksal sıkıntı varsa hukuka taşırsınız. Biz yeni Darıca'yı yeni Türkiye'yi oluşturucağız. siz bunalra takoz olamazsınız. Bize bu desteği millet vermiştir. Darıcayı yaşanabilir Yeni Darıca haline getireceğiz. Darıca'da 500 bin kişi yaşasın derdinde değiliz, insanların güzel bir şekilde yaşaması içindir. 

TERMAL GRUBUN PROJESİ TARTIŞMALARA YOL AÇTI
CHP'nin İmar Komisyonunda yer alan Meclis Üyesi Şimnasi Serdar, Emek mahallesi'nde Termal Grup tarafından yapılmak istenen projeyle ilgili oldukça sert eleştiriler yaparak, projede büyük rant olduğunu iddia etti. Serdar, "Parti olarak Darıca'ya yapılacak yatırımlara hukuk ilkesi içinde kalıp, eşitlik ilkesine uygun olup, kişiye özel olmadığı sürece destek veririz. Darıca'ya yapılacak yatırımlar bizi de en az sizin kadar heyecanlandırıyor. Darıca'ya önemli bir yatırım olarak gözüken bu projeyi oylamadan önce dikkatlice incelemek gerekiyor. Cumhurbaşkanı'nın Eski Danışmanı AK Parti Milletvekiline ait bu proje Darıca'dan danışılmış, Ankara'dan pişirilmiş ve Büyükşehir tarafından önümüze getirilmiştir. Bu proje AK Parti zamanında çıkarılan yasalara aykırılık içeriyor. 

DARICA'YI FEDA ETMEYİN
Arsa yok pahasına şahsa dönüştürülerek Darıca'nın yok edilmesi projesidir. Aranızda ki vicdan sahibi Meclis Üyeleri bizimle beraber hareket edip Darıca'yı feda etmeyecektir. 22 bin metrekare arsamızı projeye dahil ediliyor. Kimse bu arazinin kendisine verileceğini garantiye almadan bu projeye adım atmazdı. Başkan Karabacak'tan olur almadan bu proje hayata geçemezdi. Başkan Karabacak bu projeden Darıca'ya birşey bekliyor mu? Bu projede 35 katlı bina yapılacağı ön görülüyor. Sayın Belediye başkanının iki meclis öncesinde yüksek katlı binalara karşıyım açıklamasını hatırlatmak istiyorum. Belediye'nin arsası karşılığında verilen projeyi incelemeliyiz. Şu anda değeri metre karesi 5 bin TL. Yaklaşık 50 Mİlyon TL değerinde ki bir araziyi Termal Gruba terk ediyoruz. Karşılığında bize yüzme havuzu veriliyor. Bu spor kompleksinin projenin  ne olduğunuzu henüz bilmiyoruz. Projeyi bilmiyoruz ama biz araziyi biliyoruz. 50 milyonluk araziyi verip 15 milyonluk tesis alıyoruz. Bu Belediye daha önce dediğim gibi Matematik hastasıdır. "dedi.

3 MİLYAR TL'LİK RANT
Boşuna dememişler şeytan ayrıntıda gizli diye.  Bu firma kendine ait 350 bin metre kare yeri olmasına rağmen, projesini 590 bin metre kare üzerinden hazırlamıştır. 200 dönüm fazla alan projede yer almıştır. Bu şahıs 350 dönüm yapacağı yere 920 dönüm inşaat yapacak. Plan notunda koyduğu şeytani bir maddeyle yapacak bunu. Termal Gruba bu sayede sağlanacak rant 2.5-3 Milyar TL'yi bulacak. Karşılığında Darıca hiç bir şey almıyor. Üstelik arsamızda elimizden alınıyor. Adam bizi enayi yerine koyuyor. Bu büyüklükte ki bir rant inanın karşılılksız değildir. Ben ne Başkanı, ne meclis üyelerini suçlamıyorum. Bunun karşılığı pişirlirken mutlaka bir yerlerde verilmiştir."dedi. 

DARICA'YI KÖHNE HALE GETİRDİNİZ 
Serdar'ın iddilarına yanıt veren Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, zaman zaman iddialara sert yanıtlar verip, Yeni Darıca'yı inşa ettiklerini söyledi.Karabacak, "Bu projeye Darıca'ya Kocaeli'ye değer katacak. Emek'te arsa fiyat 500 bin TL ise 2 milyon TL olacak, vatandaşın yeri değeri kazanacaktır. Bu proje şeytani proje değildir. Böyle bir Projenin karşısında durmak Darıca için ihanettir. Projeyi AK Parti ile, Cumhurbaşkanımıza yakın bir kişiylşe özdeşleştirmek doğru değil. 1989 yılında Darıca'yı planlarken, küçük parselleri bölüp, bitişik nizamlarla Darıca'yı sınırladınız.  Darıca bugün sizim planlamanızdan dolayı köhne, Uzak Doğu kenti haline gelmiştir

KİMSEYLE PAZARLIK YAPMADIM
Başkan Karabacak, "Çok katlı binalara karşıyım derken, mevcut binalara kat artışı ve askeri alana izin vermek Darıca'ya cinayettir."diye konuşunca CHP'li Şinasi Serdar karabacak'ı yalancılıkla itham etti. Bunun üzerine  sinirlnen Karabacak, "Beni yalancılıkla itham ettiğiniz için sizi kınıyorum. Muhalefet edebilirsiniz ama hakaret etme hakkına sahip değilsiniz. fiyatlarda meydan boş salla gitsin. Kamuoyunu bu şekilde yanıltamazsanız. Ben Ankara'da birileriyle pazarlık yapmadım, kimseyle görüşmedim. Bunu asla kabul etmiyorum. Hukuksuz hiç bir şey olmaz, biz Hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Darıca'ya ihanet eden yok. Hukuksal sıkıntı varsa hukuka taşırsınız. Biz yeni Darıca'yı yeni Türkiye'yi oluşturucağız. siz bunalra takoz olamazsınız. Bize bu desteği millet vermiştir. Darıcayı yaşanabilir Yeni Darıca haline getireceğiz. Darıca'da 500 bin kişi yaşasın derdinde değiliz, insanların güzel bir şekilde yaşaması içindir. 

DARICA İHALEYE HAZIR
Toplantının açılışını yapan Darıca Belediye başkanı Şükrü Karabacak, Kültür Merkezi'nde dükkanların ihale çalışmalarının tamamlandığını müjdeleyerek, dükkanların 7 Milyon TL muhammen bedelle ihaleye çıkarıldığını müjdeledi. Karabacak, "Kültür Merkeziyle alakalı söylentiler çıkıyordu. Bütün çalışmalarımız tamam, açık ihlaye çıkıyoruz. En çok parayı kim verirse dükkanları kiraya vereceğiz. 22 Temmuz'da kira işlemini tamamlamış olacağız. Muhammen bedel 7 milyon 210 bin+KDV olarak belirlendi. 16 Milyon lira harcadığımız tesisin sadece bir katındaki dükkanlardan yarı fiyatını karşılamış olacağız. Buradan elde edeceğimiz kaynakla da yeni projelerin başlangıcını yapacağız. Kaynak üretmek budur. Herkese açık bir ihaledir ve herkesten destek bekliyoruz. Çok sayıda firmanın ihaleye girmesi ve kurumumuza ciddi bir gelir getirmesini istiyoruz. "dedi.

MECLİS'İ TERK ETMEYİN
CHP Grubu adına konuşan Meclis Üyesi İbrahim Karslı, dükkanların satışına tam detsek verdiklerini belirterek, "İhalenin biz de böyle olmasını istiyorduk. Çalışma yapan tüm Meclis üyelerini kutlarım."dedi. Karslı Mayıs ayı meclis toplantısını terk etmeleri ve kendileri çıktıktan sonra Başkan Karabacak'ın açıklamarıyla ilgili olarak da, "Biz çıktıktan sonra yaptığınız açıklamaları basından okuduk, bunları kabul etmiyoruz. Biz Meclisi neden terk ettiğimizi açıkladık. Biz hukuksuz hiç bir harekete müsamaha göstermeyeceğiz."dedi.  Başkan Karabacak ise uygulamanın herkese yönelik olduğunu, CHP İlçe Başkanı Yakup Törk ile aralarında hiç bir husumetin bulunmadığını belirterek CHP Grubunun Meclisi terk etmesinin yanlış olduğunu, CHP'nin kafa yoracağı bir çok projenin olduğunu söyledi. (Ömür Kavran)


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.