Gelecek kadınlarla şekillenecek!

Türkiye’de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi kapsamında düzenlenen “Lider Kadınlar Çalıştayı” AK Parti Kocaeli Milletvekili, R.Sezer Katırcıoğlu’nun liderliğinde iki gün süren toplantılarla yapıldı.

Gelecek kadınlarla şekillenecek!
14 Kasım 2016 Pazartesi 10:58

Türkiye’de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi kapsamında düzenlenen “Lider Kadınlar Çalıştayı” AK Parti Kocaeli Milletvekili, Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun liderliğinde iki gün süren toplantılarla yapıldı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın da katıldığı programda, KEFEK Başkanı R.Sezer Katırcıoğlu açılış konuşmasında, “Savaşın ve terörün, en büyük mağduru yine kadınlar ve çocuklardır. Batı, bu insanlık dramlarını izlemekle yetinirken; Türkiye seferber olmuş adeta taşın altına elini koymuştur. Terörün kaynağını ayırt etmeksizin, hepsini reddederek mücadele eden Türkiye, bölgenin yükselen gücü ve umudu olmaya devam edecektir. Hal böyleyken gelecek nesillerin huzuru, refahı ve güvenliği, büyük ölçüde ve özellikle biz kadınların, Türk kadın parlamenterlerin atacağı adımlarla, alacağı tedbirlerle şekillenecektir” dedi.
DEMOKRASİNİN EN BÜYÜK TEMİNATI MİLLİ İRADEDİR
Tarihi ve manevi dinamiklerle beslenen, adalet temelinde kalkınmayı hedef edinmiş Yeni Türkiye’de, kadınlarımız, toplumsal değişimin ve dönüşümün en önemli mimarlarıdır ifadesini vurgulayan Katırcıoğlu, ”Dönüşümün ve demokrasinin, en büyük teminatı ise Milli İrade’dir. Bu gerçeği, 15 Temmuz’da, milli iradeyi hiçe sayarak, Parlamento’yu ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni bombalayacak kadar, gözleri dönmüş, kendi halkının üzerine tanklarla, F-16larla ateş açan canilere karşı, dimdik duran kadınlarımızın özverisinde ve cesaretinde gördük. Dünya demokrasilerine örnek teşkil eden, birlik ve beraberlik ruhumuzun, Yenikapı ruhunun, daim olmasını ümid ediyor; tanklardan güçlü kadınlarımızı, bütün şehitlerimizi minnetle anıyor, şehit annelerimiz, şehit kadınlarımız başta olmak üzere bütün ailelerimize ve gazilerimize hürmetlerimizi arz ediyorum” diye konuştu.

KADINLARIMIZA HER TÜRLÜ KATKIYI VERECEĞİZ
Kadınlarımızın demokrasi mücadelesindeki azmi ortadayken kadınlarımız için ne yapsak azdır ifadelerini kullanan AK Parti Kocaeli Milletvekili, MKYK Üyesi ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı R.Sezer Katırcıoğlu, “Bu nedenle, kadınlarımızın, büyüyen Türkiye’nin yolculuğunda sosyal, ekonomik ve siyasal hayatta artan bir etkinlik ve oranda katılımı için gereken her türlü katkıyı sunmak temel amacımızdır. Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kadın hak ve hürriyetlerine yönelik, dönemindeki çağdaş pek çok ülkeden daha ileri düzeyde reformist yaklaşımları ile biz kadınlar, seçme ve seçilme hakkını elde ettik. 1935’te Meclis’teki kadınların %4,5 olan mevcudiyeti, 2002 yılından itibaren de on katına çıkarak, bu gün %14,7 oranına ulaşmıştır. Bu, bir başarı olmakla beraber, yeterli değildir. Temel hedeflerimizden biri de, bu oranı %22,4 olan AB ortalamasına yükseltmektir” açıklamasını yaptı.
“KADINSIZ SİYASET EKSİK SİYASETTİ”
Siyasette kadın liderliğinin gelişmesine ortam oluşturma adına yeterli birikime ve iradeye sahibiz vurgusu da yapan Katırcıoğlu, “Tarihimizde, derin kültürümüzde, kadın hep değer görmüştür. “Kız çocuklarını yetiştirip büyüten babayı Cennetle müjdeleyen” Peygamber Efendimiz(sav), “Hepinizin hanı benim, bu da benim Han’ım Berke’dir” diyen Cengizhan, cihan devletinin başarısına bilgeliği ile damga vuran Hayme Hatun, “İnsan topluluğu kadın ve erkekten oluşur. Bir cismin yarısı toprağa zincirle bağlı kaldıkça, öteki kısmı göklere yükselebilmesi mümkün müdür?” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu anlayışın ifadesidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da vurguladığı gibi “kadınsız siyaset eksik siyasettir” anlayışı ile gelecek dönemde, parlamentodaki kadın temsil oranını AB oranlarına getireceğimize yürekten inanıyoruz” dedi.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.