Tarhan sordu: Bu ne acele?

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Serbest Bölgeler Yasa Tasarısı üzerine mecliste yaptığı konuşmada hükümete yüklendi, yasanın aceleye getirildiğini öne sürdü.

Tarhan sordu: Bu ne acele?
10 Şubat 2017 Cuma 11:11

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşmeleri devam eden Serbest Bölgeler Yasa Tasarısı üzerinde, CHP Grubu adına Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan konuşma yaptı. Konuşmasında hem Ekonomi Bakanlığı’na hem de AK Parti Milletvekillerine eleştiriler yönelten Tarhan, açıklamasında şunları söyledi: “Bu tasarı iyi çalışılmamış bir tasarı. Öncelikle yasa yapma tekniği açısından uygun değil. Bize gönderilen tasarı 24 madde. Verilen değişiklik önergeleri ile 15 maddeye düşürüldü. Ancak ne Bakanlık ne de AKP Milletvekilleri verdikleri önergeleri biliyordu. Dışarda bürokratların hazırladığı önergelerin gerekçeleri bile aynıydı. Kurum ve kuruluşların temsilcileri konuşmadı. Görüşmelerde bir alt komisyon kurulması teklifimizi reddeden iktidar milletvekilleri, Kasım’dan bu yana TBMM Genel Kurul gündemine neden bu tasarı hala gelmedi diye sormadı. Ama biz merak ediyor ve soruyoruz; Bu yasayla kaçırılmaya çalışılan şey ne?”
 TEPKİ GÖSTERDİ
CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, tasarıdaki acele kamulaştırma düzenlemesini sert bir dille eleştirerek, son dönemde gelen yasaların çoğunda acele kamulaştırmaya dair maddelerin olduğuna dikkat çekti. Bu düzenlemenin tasarıdan çıkarılması gerektiğini savunan Tarhan, “Bu tasarıda kıyıların, tarım arazilerinin, askerî alanların, çayır ve meraların acele kamulaştırma dışında kalmasını istedik ama önergemiz reddedildi. Merak ediyorum, acaba hangi kıyıyı beğendiniz de bu yasayı getirip önümüze dayadınız? Acaba, hangi zeytinlikte gözünüz kaldı da yarın öbür gün birilerine peşkeş çekmeye karar verdiniz? Bu ilk değil, son değil, AKP'nin bu tür uygulamaları nasıl kullandığı ortadadır. Bunun olmasına nasıl müsaade edilir?” dedi.
 SERBEST BÖLGELERE KARŞI DEĞİLİZ
Tarhan ayrıca; Serbest Bölgelere karşı olmadıklarını, serbest bölgelerin doğrudan döviz kazancı olduğunu, ihracatın artmasının ve ihracat pazarlarının genişlemesini sağlayacağını, yabancı sermayeyi çekeceğini ve istihdamı arttıracağını söyledi. Ancak tüm bunların olabilmesi için güvenli, demokratik ve sağlam bir ekonomiye ihtiyaç olduğuna dikkat çeken milletvekili Tarhan; “Bizim ülkemizde serbest bölgeler neye yarıyor biliyor musunuz? İthalatın artmasına yarıyor sadece. Neden? Tüm bu saydıklarımın yanı sıra, bir üretici için yeni pazarlar ayarlayan, bir ticari işletme sahibi için cazip bir durum yok. Çünkü, serbest bölgede yatırım yapacak yabancı yatırımcı için bir maliyet avantajı yok, zaten maliyetler her gün yükseliyor. "Riski böleyim." diye düşünmez adam. Zaten yaşamak risk bu ülkede, iç pazar çoktan çökmüş, bir dış pazar büyütme avantajı yok; ihracatçılar kan ağlıyor, yabancılara dert anlatmaktan mal satamıyorlar” dedi.
 EKONOMİ KÖTÜYE GİDİYOR
Böyle bir ortamda Serbest Bölgeler Kanunu Tasarısı'nı yasalaşmasının bir fayda sağlamayacağını söyleyen Tarhan,  “Ülkede güven yok, huzur yok, sürekli uzatılan OHAL var, bitmek bilmez bir başkanlık sevdası var. Tereddüt etmeden uzattığınız OHAL'in bu ülkenin ekonomisine ne kadar derin izler bıraktığının farkında değil misiniz? TİM Başkanı anlaşılıyor ki bu tasarıyla ilgili olarak odalara bilgi vermemiş. Zaten açıklamalarına bakıldığında TİM Başkanı âdeta AKP sözcüsü gibi davranıyor, her ihracat rakamı açıklandığında bunu Hükûmete yaranmaya çalışan bir dille duyuruyor.
 AK PARTİ SÖZCÜSÜ GİBİ
TİM Başkanının görevi ihracatı ve ihracatçıyı korumak, onların yanında olmak, özgürce çalışma mücadelelerini desteklemek değil midir? Siz ki ihracatçı ağlarken eğer bu görevi layıkıyla yapmıyorsanız oradan ayrılmalısınız. Biz burada ihracatçıyı savunuyoruz, biz burada sizi koruyarak bu maddeyi tekliften çıkartıyoruz; duvardan ses geliyor, sizden ses gelmiyor, baskı bu kadar büyük yani. İhracatçıların temsili bu kadar düşük, bu kadar sönük ve bu kadar zayıf mıdır? Özel ya da kamu fark etmez, ekonomide tüm bileşenler arasında bir denge vardır. Bu dengeyi bozacak her hamle güvensizliği körükler, bu da ekonomiyi daha da kötü hâle sokar.”
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.