Milli değerlere bağlı gençler yetiştireceğiz

Gebze Gençlik Merkezi Müdürü Köksal Turan, ile arkadaşımız Refik Sıla Güvenç keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Tamamlanan Gebze Gençlik Merkezinin gençlere kapılarını açtığını kaydeden Turan, “Gençler kötü alışkanlıklardan uzak durmalı geleceğimizi gençler inşa edecek” dedi. Turan, Gençlik Merkezi olarak haftanın her günü kapılarının açık olduğunu kaydetti.

Milli değerlere bağlı gençler yetiştireceğiz
09 Ocak 2017 Pazartesi 09:25

Gebze Gençlik Merkezinin misyonundan bahseder misiniz?
Köksal Turan: Gebze Gençlik Merkezi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı olarak gençlerimizin sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetleri açısından boş zamanlarını ilgi ve istekleri doğrultusunda geçirmek adına kurulmuştur, burada topluma faydalı ve aktif bireyler yetiştirmeyi esas alıyor. 2013 senesinden sonra içerik biraz değişti, buradaki temel prensip spordan ziyade ahlaklı ve düzgün kişiler yetiştirmek. Gençlerin yeteneklerini keşfetmek amaçlı, bizim önceliğimiz sportif yeteneklerden önce, gençlerin kültürel aktiviteleri. Mesela, Gençlik Merkezleri arasında kültür ve sanat yarışmaları yapılıyor. Şiir olsun, tiyatro, okuma yarışması gibi, bu yarışmalarda gençlerimiz sanatsal anlamda yarışıyor. Pek çok kategori var, bu arkadaşlar ildeki yarışmalarımıza katılacak, Kocaeli birincisi olanlar bölge finallerine ve Türkiye finallerine gidecek.  Ayrıca yaz ve kış gençlik kamplarımız oluyor. Bu kamplarımız oldukça güzel geçiyor ve ilgi görüyor. Gençlerimiz doğa kamplarına ve kış kamplarında kendilerini geliştirip aynı zamanda dinleniyor. Kitap okuma etkinliklerimiz, güncel okumalarımız var. Haftada farklı günlerimiz oluyor. Bakanlığımızın kitap listesinden belirlenen kitapları dağıtıyor, gençlerimiz okuyorlar, arkadaşlarımız sonra kitabın kritiğini hep birlikte yapıyor. Has oda adı verdiğimiz odamızda edebiyatla iç içe olan gençlerimiz kitapların dünyasını yaşamış oluyorlar. Kütüphane Gençlik Merkezimizin olmazsa olmazı durumunda yer alıyor. Oldukça modern bir kütüphanemiz var. Gebze’deki iddialı kütüphanelerden birisi olacak. Modern ortamda öğrencilerimiz kütüphanemizden faydalanıyor, oldukça memnunlar. Huzurevi ziyaretlerimiz ve sokak hayvanlarımıza yem verme gibi çalışmalarımız oldu.
 
MANEVİ, DEĞERLERİMİZİ ÖĞRETİYORUZ
Hedef kitleniz kimler, buradan kimler faydalanabilir?
Köksal Turan: Bizim normalde asıl hedef kitlemiz 12-29 yaş arası. Alışma olarak yaşı biraz aşağıya indiriyor, 7-29 yaş arası olarak belirliyoruz. Bu yaş aralığında herkes Gençlik Merkezimize üye olarak tüm kurslar tüm kurslar ücretsiz oluyor, herhangi bir ücret kendilerinden almıyoruz.  18 yaşından küçük olanların veli bilgisini alıyoruz, burada atölyelerimiz var. 6 atölyemiz var, bu atölyelerde farklı çalışmalarımız var. Bizim niyetimiz sorgulayan, düşünen, okuyan milli ve manevi değerleri kendisine prensip edinen bir gençlik inşa etmek. Öyle bir nesil istiyoruz, vizyonumuz bu yönde. Milli birlik beraberlik doğrultusunda, milletine sevdalı, milli ve manevi değerleri önde tutan, hür düşünen, biz olmayı amaçlayan bir gençliğe katkı bulunmak, değerlerimizi önde tutan gençlik yetiştirme amacındayız, farklı kültürler burada bir araya geliyor.
 
Ne gibi etkinlikleriniz oldu?
Köksal Turan: Çeşitli etkinliklerimizle bunları gerçekleştirmek amacındayız. Diğer önemli olan zararlı alışkanlıklar mücadele etmek. Zararlı alışkanlıkları gençlerden korumalıyız, gezilerimiz var, günü birlik ve beş günlük gezilerimiz var, sayısal olarak rakam vereceksek 2016 yılında 635 gencimizle bire bir iletişim kurmuşuz, Bursa, Edirne ve Sivas’a gezi düzenledik. Günü birlik gezilerimiz oldu mesela Edirne ve Bursa’ya, ayrıca beş günlük gezilerimiz vardı örneğin Sivas. Bu gezilerde masraflar Bakanlığa ait, yemek içmek gibi. Biz müracaatları alıp, ardından biz o müracaatları değerlendiriyoruz, daha çok dezavantajlı olan çocukları ödüllendiriyoruz. Dokunulması gereken gençlere dokunuyoruz, onların mutlu olmasına yardımcı oluyoruz. Tüm gezilerimize ben de katıldım. Ben gençlerle ilgilenmeyi seviyorum, onları kendi evlatlarımdan ayırmıyorum. Gittiğimiz şehirlerde bizlere rehberler yardımcı oluyor. Güzel bir iletişim oluşuyor. Sivas gezimiz güzel oldu, yolda gençlerle birlikte olduk. Yazın 5 il belirlenerek farklı illerden gençler belirlenen şehre giderek orada bir dayanışma içinde oluyor, bir kaynaşma meydana geliyor. Ülkenin gençleri bir arada oluyor, şehirler ve kültürler projesi ile bunları sağlıyoruz. Ayrıca, İşkur ve Halk Eğitim kapsamında bilgisayar kurslarımız var, iletişim kurslarımız var, sosyal yönü geliştirici etkinlikler devam edecek. Kuran-ı Kerim kurslarımız ve İngilizce çalışmalarımız var. Gençler sabah namazında buluşuyor projemiz oldu, Koca Mustafa Paşa Camiinde gerçekleştirdik, yoğun katılım oldu. Böyle bir arada olmak bizleri memnun ediyor. Burada gençler kendilerini ifade ediyor. Haftanın her günü biz buradayız. 6 akşam polis özel harekattaki 70 gencimiz burada çalışma yapıyor. Sınavlara hazırlanıyor. Bizim amacımız burada çalışmak isteyenlere yardımcı olmak, onlara yer vermek. Gençlerin manevi yönlerini geliştirmemiz lazım, gençlik biraz boşlukta. Kitap okuma oranımızın yükselmesi lazım, bizim kültürümüzün yazarlarını tanımamız lazım. Gençlerle yazarları buluşturmamız lazım.
Gençlerin şu anki durumu sizce nasıl?
Köksal Turan: Gençlerimizde vefa duygusunun yükseltilmesi şart, gençlere yardımcı olmalıyız, onların kitap okumasını sağlamalıyız, onları sanatla buluşturmalıyız bizim amacımız bu yönde, inanıyorum ki başarılı olacağız. Gençlerimizin vefa ve minnettarlık duygusu oluşmalı, her şeyin hazır olması biraz zarar, gençlerimizin emek duygusunu benimsemesi lazım.
Gençlik ülkede yaşananlardan etkileniyor mu?
Köksal Turan: Ümitli olmak zorundayız, ülkemizin şartları, Dünya’daki yeri ortada, sıkıntılı süreçteyiz, zor zamanlar yaşıyoruz, Türkiye gerçekten 15 Temmuz darbe girişimi halkın direnmesiyle savuşturuldu. Millet olarak el ele vererek hainlere izin vermedik. Gençlerimizin moralleri tabi ki yaşanan kötü toplumsal olaylarda etkileniyor, ülkece hepimizin etkileniyor, ama ümidi bırakmayacağız, bir arada olacağız, komşumuz Suriye’de ekmek bulamıyor insanlar,  Halep örneği var. Gençlerimiz, hepimiz vazgeçmeyeceğiz, Türkiye güçlü bir devlet, iç ve dış güçlerin saldırılarına rağmen yıkılmadık yıkılmayız. Gençler de bu güzel ülkemizde sonuna kadar umutlu olacaklar. Batı bizi bölmek amacında, bizi yok etmek amacında, biz bir halının desenleri gibi bir arada olan, birlikte yaşayan, Kurtuluş savaşında bir arada olan bir milletiz, mayamızda bütünlük var. Gençlik Merkezi olarak farklılıkları bir arada tutmayı amaçlıyoruz. Hepimiz aynı çatının aynı bayrağın altında yaşayan insanlarız.
GENÇLERİMİZ GELECEĞE İNANMALI
Gençler biraz umutsuz değil mi ?
Köksal Turan: Gençlerin moralli olması lazım, gençler moralli olacak, ülkemiz çok güzel bir ülke, tüm olumsuzluklar bizi bozmaya çalışıyor. Buna izin vermeyeceğiz bir arada olacağız bir arada duracağız. Temiz bir sayfa yeni bir sayfa açarak yeni yılda da ülkemizde kenetleneceğiz. Ben burada olduğum sürece Gençlik Merkezinde gençlerin yanında olacağım, burası onların yuvası onların evi. Gençler burada kendilerini rahat hissedecek burası onların nefes almasını sağlayacak. Gençlerin elinden tutacağız onlarla birlikte yürüyeceğiz. Gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutup burada güzelliklerle bir arada olmalarına yardım edeceğiz.
Gençlerin aileleri ne gibi tepkiler veriyor?
Köksal Turan: Aileler burayı gördüklerinde şaşırıyor, aileler burada ilk başta sadece spor var sanıyorlar, gelip Gençlik Merkezini gezdiklerinde çok mutlu oluyorlar, çocuklarını bizlere güvenerek emanet ediyorlar, internet ağımız sayesinde gençlerimiz burada bilgiyle bir aradalar. Gençlerin yiyeceği içeceği ücretsizdir. Gelirler burada birlikte yer içeriz.
 
HEDEFİMİZ 5500 ÜYE
Üye sayınız şu an ne durumda?
Köksal Turan: Şu anki üye sayımız 2320 olarak belirlenir, 2017 sonuna kadar rakam olarak 5500 hedefini taşıyorum. Şu an yeni yeni her şey oturuyor, bugüne kadar ki üye sayımız kısa zamanda oluştu şimdi daha da artacak, hedeflerimize ulaşacağız, buranın resmi açılışı muhtemel olarak en kısa zamanda gerçekleşecek. Burada eksiklerimiz kalmadı denecek kadar az, her şeyi tamamladık gibi, ufak detaylar kaldı. Okul programları gerçekleştirdik, okul ziyaretleri yaptık resmi kurumlara gidiyoruz. Halkımız buraya gelince şaşırıyor, oldukça güzel eleştiriler alıyoruz, sosyal medyada faaliyetlerimizi yayınlıyoruz, tabi ki gençlerimize daha çok ulaşmamız lazım, buraya daha fazla gencin gelmesi gerek. Bunları da sağlayacağız, ben çok daha yol alacağımıza inanıyorum.
 
Başka söylemek neler söylersiniz?  
Köksal Turan: İnsanlar burayı gördükçe tanıdıkça daha çok benimsiyor. Gebzeli gençler adına burası büyük şans, burada gelsinler kendilerini ifade etsinler. Bizler sonuna kadar onların yanında olacağız. Değerler Eğitimi yapıyoruz. Manevi değerleri konuşuyor gençlere iyiliği doğruluğu anlatıyoruz, paylaşıyoruz, inanılmaz güzel geçiyor. Sporcunun Zeki, Çevik ve Ahlaklısı her zaman prensibimiz. Bizi biz yapan değerleri gençlere veriyoruz, sporcularımıza bu değerleri anlatıyoruz. Gençler bizim gençlerimiz, gençlere ne kadar dokunursak o kadar mutlu oluruz, ben çevrede gördüğüm gençleri kollarına girip buraya alıyorum. Kötü alışkanlıklarımızdan gençlerimizi korumalıyız. REFİK SILA GÜVENÇ

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.