İstiklal mücadelesi verdik ​

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar07 Ağustos 2016, 14:26

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, 15 Temmuz hain darbe girişimi ile ilgili gazetemize önemli açıklamalar yaptı. Milletin kahramanlık destanı ile İstiklal ve İstikbal mücadelesi verildiğini belirten Başkan Toltar ile yaptığımız söyleşi ile sizleri baş baş başa bırakıyoruz.
15 Temmuz hain darbe girişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
 -Bu darbe daha önce duyduğumuz ve şahit olduğumuz ve büyüklerimizin anlattığı 1960 darbesi, 1971 muhtırası, 12 Eylül 1980 darbesi ve 28 Şubat sürecinden farklı. Üniformalı vatan hainlerinin devletin silahları, tankları ve topları ile vatandaşların üzerine hiç bir kural ve kaide tanımadan kurşun sıkıp, meclisi bombalaması ve toplu katliam yapmak için kirli ve kanlı bir plandır. Darbeler asla kabul edilemez, Anayasal ve hukuki değil. Darbeler, hukukun üstünlüğüne, milletin iradesi ve demokrasiye büyük engeldir.15 Temmuz  kara bir leke olarak geçti  tarihe. Ancak halkımızın tarafından büyük bir kahramanlık destanı yazıldı. Bunu ikinci istiklal mücadelesi olarak değerlendiriyorum. Cumhurbaşkanı ve Başbakanınızın cesareti, milletimizin feraseti, vatandaşların elindeki manevi silah olan bayrakla püskürttüğü darbe girişimi tarihe not düşülecek. Bir dönüm noktası olacak.12 Eylül darbesi böyle değildi. Bunlar sokağa çıkarak millete kurşun sıktılar. Düşmanın bile yapmayacağı bir şeydir bu. Beceremediler. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız halkı sokağa davet etmesi ile Türkiye’nin her yerinde vatandaşlar meydanlara çıkarak büyük bir kahramanlık mücadelesi sergilediler.
DİLOVASI HALKI SOKAĞA DÖKÜLDÜ
Darbe girişimini nerede öğrendiniz? İlk olarak ne yaptınız?
-Darbe girişiminde evde oturuyordum. Kızım ” Baba okul arkadaşım aradı. Ankara’da askerler sokağa çıkmış, Boğaz köprüsünü kapatmışlar ”dedi. Kızım sen nereden duydun deyince” Arkadaşım aradı” dedi. Hemen televizyonları açtığımda Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın,” Ordu içindeki bir gurup teröristin kalkışmasıdır. Vatandaşlarımız müsterih olsun Bunların üstesinden geleceğiz.” açıklamasını dinledim. Daha sonra TRT1’i açtım. Spikerin okuduğu bildiriye kulak verdim. Bayanın ruh haline görünce baskı ve dayatma ile bu bildirinin okutulduğunu anladım. Bu bildirinin Genel Kurmay Başkanlığının internet sitesinde olmaması beni sevindirdi.
TARİHİ BİR GECE YAŞADIK
 Bu arada ilçe başkanımızla ve belediyedeki arkadaşlarla görüşüp halkı sokağa davet ettik. Daha saat 22.00 değildi. İlçe başkanımızla buluşup belediye binası önünü geçtik.42 yıldır Dilovası’nda yaşıyorum, Dilovası böyle bir kalabalık görmedi.20 bine yakın kişi geldi. Dilovası için tarihi bir gündü. Siyaset üstü bir buluşma oldu. Her kesimden her görüşten insanlarımız buradaydı. Bir yandan durum değerlendirme yaparken, bir yandan da belediye önündeki dev ekrandan haberleri izleyerek gelişmeleri takip ettik. Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Erdoğan’ın CNN Türk’e bağlanıp vatandaşları sokağa davet edip, milli irade ve demokrasiye sahip çıkmaları istemesi çok önemliydi. Yine 1. Ordu komutanının açıklaması da bu iyin kırılma anlarıydı. Köprüde vatandaşlarımızın canları pahasına tankların önüne yatması beni çok duygulandırdı. Bu vatan sahipsiz değil. Darbe girişimi gecesi camilerimizde selam ve ezanlar okundu. Daha önceki darbelerde ezanlar susturuluyordu, bu sefer ezan ve sela ile darbeyi susturdu.
 Cumhurbaşkanımıza suikast timinde bulunan hainlerin yakalanması vicdanları da rahatlattı. Dilovası meydanında 7’den 70’e herkes burada. Vatandaşlarımızla yakından ilgilendiriyoruz. Dilovası’nın topyekûn mücadele verdi. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Halkımıza ne kadar teşekkür etsek, saygı duysak azdır. Onların hizmetkarayız. Halkımıza daha büyük şevke ve aşkla hizmet etmeye devam edeceğiz.
FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜ BİR MAŞA
15 Temmuz darbe girişimi sonrası siyasetçilerin birlikteliğini nasıl buldunuz?
-Teröristlerden daha terörist bunlar. İçeriden vurulduk. Milletin silahı ile milleti vurmak asla ve asla kabul edilemez. Devletimiz ve milletimiz güçlü. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve siyasi partilerimizin liderleri ciddi bir duruş sergilediler.
Bu FETÖ terör örgütünün bir maşa olduğunu ve tek başına olmadığını düşünüyorum. Bunlar üst akıl tarafından yönlendirilen bir maşadır. Devletin her kademesinde 40 yıldır çöreklendiler ve devletin her türlü imkânını vicdansızca kullanıp sonrada ihanet ettiler.
VATAN VE BAYRAK SEVGİNİ DÜNYA’YA GÖSTERDİK
-Allah bu halkın imdadına yetişti ve duasına kabul etti. Hükümetimiz hukuk çerçevesinde bunların kökünü kazıyacaktır. Hainlere hak ettiği en ağır ceza verilecek. Bundan sonrada bu tür bir girişime kimse tevessül edemeyecek. Devlet kurumlarımız yeniden yapılanma sürecine girdi. Bir musibet bin nasihatten daha iyidir. Bir birimize daha çok kenetlendik. Vatan, millet ve bayrak sevginin ne olduğunu tüm dünyaya bir kez daha gösterdik.
 
TÜRKİYE’NİN BÜYÜMESİNDEN RAHATSIZ OLDULAR
15 Temmuz darbe girişimi Cumhuriyet tarihi boyunca ülkemizde yapılan 4. darbe? Ülkemizde bu kadar darbe yapılmasının amacı nedir?
-Darbe girişimi ile asıl amaç Türkiye’nin büyümesini ve gelişmesini engellemek. Hükümetimiz 14 yıldır görevde. Dolayısı ile sağlıkta, eğitimde, ulaşımda ve diğer alanlarda Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmayan hizmetler yapıldı. Son yıllarda hayata geçen ve devam eden uluslararası projelerimiz var. Osmangazi Köprüsü, Gebze -İzmir otoyolu, Üçünü Boğaz Köprüsü, Kanal İstanbul, Üçüncü Havaalanı gerçekten büyük projeler. Türkiye son 15 yılda görülmemiş bir sıçrama yaptı. Bu birilerini rahatsız etti. Ortadoğu’da ve İslam dünyasında ülkemizin gelişip, büyümesi ve abi rolünde olması birilerinin planlarını ve oyununu bozdu. PKK, DAEŞ ve FETÖ ile Türkiye’yi durdurmak ve Suriye’ye benzetmek istediler ama beceremediler. Allah onlara fırsat vermedi.
YA BAĞIMSIZLIK, YADA ÖLÜM
-Ben olaylar sonrası şunu düşündüm. Irak ve Suriye’nin sığınacağı bir Türkiye var. Biz nereye sığınacaktık? Biz Dünya’ya şu mesajı verdik. Yaşasak ta ölsek te Türkiye’de insanca ve Müslümanca öleceğiz. Ya bağımsızlık ya ada ölüm. Çanakkale, Malazgirt, Dumlupınar’da olduğu gibi bu bir istiklal ve istikbal mücadelesi veriyoruz.15 Temmuz gecesinden bu güne bizimle beraber olan Dilovası halkımıza, medyamıza, STK’larımıza, muhtarlarımıza, kaymakamımıza, Jandarma ve Emniyet güçlerimize, partilerimizin ilçe başkanlarına, sivil toplum örgütlerine, belediye personelimize teşekkür ediyorum. Allah bu günleri bir daha göstermesin. Allah yar ve yardımcımızı olsun.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.