Ankara’da Farabi Bilgilendirme Toplantıları


İsmail Kahraman

İsmail Kahraman

14 Aralık 2019, 10:51

1150 yıl önce Kazakistan’da dünyaya gelen büyük Türk Bilgin ve Alim Farabi, gençlere rol model olabilir mi?


Ankara’da Dışişleri ve Kültür Bakan Yardımcıları ile görüşüp Farabi ile ilgili çalışmalarımızı anlattık.
Gençlerimiz büyük bir sanal tehdit ve uyduruk sanal kahramanlarla milli ve manevi kültüründen uzaklaştırılırken, bu önemli soruna çözüm bulmak için ciddi çalışmalar yapılmaması büyük bir eksiklik.
Gençlerimize rol model olacak gerçek kahramanları tanıtmak gerekiyor.
İlim Kültür Tarih Araştırmaları Merkezi İKTAV Belgesel Yayıncılık www.iktav.com ve Devri Alem Belgesel TV Programı www.devrialem.tv olarak gençlerimize rol model olacak büyük bilgin Farabi ile ilgili araştırma yapmakta ve belgesel çekimleri, toplantı, konferans, panel ve seminer çalışmalarımız devam ediyor.

Ankara’da Farabi Toplantıları


Farabi ile ilgili çalışmalarımız ve Kazakistan’ın tanıtımına yaptığımız katkılardan dolayı Kazakistan Büyükelçiliği’nin daveti ile gittiğimiz Ankara’da, Kazakistan Büyükelçiliği Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan’ı makamında ziyaret ederek Farabi ile ilgili yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi verdik.


Her iki bakan yardımcısı Türkiye’nin de desteği ile 2020’nin birleşmiş milletler tarafından Dünya Farabi Yılı ilan edildiğine dikkat çekerek, çalışmalarımızdan dolayı teşekkür ettiler ve gençlere Farabi’nin en iyi şekilde tanıtılması gerektiğini açıkladılar.

Gebze Teknik Üniversitesi ve Darıca Belediyesi ile Kazakistan arasında Kardeşlik Köprüsü için çalışma başlattık.
Kültür Bakanlığı Kütüphaneler Müdürlüğü ve Kocaeli Valiliği olurları ile kurduğumuz, Özel İKTAV Kütüphanesi Araştırma Merkezi olarak Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Aslan ile görüşmek yaparak GTÜ ile Kazakistan Almatı’da El Farabi Üniversitesi arasında kardeşlik köprüsü kurulması için çalışma başlattık.
Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ev sahipliği yapan Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık ile görüşme yaparak, Darıca ile Farabi’nin 1150 yıl önce dünyaya geldiği Kazakistan’ın Türkistan Otrar şehrinin kardeş şehir olması yolunda ortak çalışma yapma kararı aldık.

4 Ülkenin Girişimi ile Farabi Yılı İlan Edildi

Bilim insanı ve filozof Farabi’nin doğumunun 1150. yıldönümü anısına Kazakistan, Türkiye, İran, Irak ve Rusya Federasyonu’nun desteğiyle 2020’nin Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Farabi Yılı ilan edilmesi dolayısıyla, Dışişleri Bakanlığı Yurt Dışı Tanıtım ve Kültürel İşler Genel Müdürlüğü birçok kamu kuruluşuna yazı göndererek, Farabi ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi toplamakta.

Farabi 1150 Yıl Önce Kazakistan’da Doğdu
http://www.gebzegazetesi.com/m/?id=1861&t=makale


Kazakistan Devleti’nin isteği üzerine UNESCO tarafından 2020’nin Farabi Yılı ilan edilmesi dolayısıyla Türkiye Cumhuriyet’i Farabi’ye büyük önem vermekte, bu konuda kültürel çalışmalar yapmaya teşvik etmektedir. Gazeteci ve belgeselci olarak gerek Kazakistan ve gerekse Türkiye’de büyük Türk bilgini Farabi’nin gençlerimize rol model olacak hayatı ile ilgili toplantı, konferans, seminer, panel, kültür gezileri, belgesel çekimleri yapmayı planlamakta, Farabi’yi en iyi şekilde gençlere tanıtmaya çalışmak için İKTAV Özel Kütüphanesi ve bir çok TV kanalında yayınlanan Devri Alem Belgesel Programı olarak sosyal sorumluluk projeleri organize etmekteyiz.

Dünyaca Tanınan Farabi kimdir?

https://m.youtube.com/watch?v=Fc11Om3csys
Farabi, Kazakistan'ın Çimkent-Türkistan şehirlerine çok yakın Otrar kenti sınırlarında olan eski Farab
Kentinde 870 yılında dünyaya geldi. İlk eğitimini burada alan ve gençlik yıllarında, Moğol istilasıyla yok olan ve İskenderiye Kütüphanesi’nden sonra dünyanın en fazla kitap ve elyazmalarının bulunduğu Otrar Kütüphanesi’ndeki kaynaklardan yararlanan, eğitimini Buhara ve Semerkant'ta devam ettirdikten sonra Bağdat, Kahire, Halep ve Şam'da yaşayan Farabi, bilimin birçok alanında; matematik, astronomi, dil bilimi, kimya, biyoloji, felsefe, tıp, mantık, sosyoloji, siyaset, hukuk, ahlak ve diğer bilim dallarında insanlığa ışık tutan teoriler ortaya koydu. Aristo'dan sonra "İnsanlığın ikinci öğretmeni" olarak dünyada üne kavuşmuş Türk bilim insanı Farabi 950 yılında Şam'da hayatını kaybetti.
Farabi bir bilim adamı, İslam felsefesinin parlak yıldızı, dünya felsefesinin önde gelen bir ismidir. Onun çok yönlü bilimsel araştırmaları o dönemki bilimin bütün yönlerini kapsamıştır ve dünyanın bilimsel gelişimine büyük katkılar sağlamıştır. Böyle bir kişiliğin gençlere rol model olması adına, 2020 yılında Farabi’nin gençlere tanıtılması ile ilgili araştırma ve kültürel çalışmalarda resmî ve özel tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak kültür ve medeniyet tarihimize vefa borcumuzu ödemeye çalışmaktayız.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.