Başsavcı Korkmaz,‘’ Basın ve yargı için zor bir dönem’’

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz 2019 yılını adli açıdan değerlendirmek için makamında bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Başsavcı Korkmaz,‘’ Basın ve yargı için zor bir dönem’’
14 Ocak 2020 Salı 15:03

Korkmaz gerçekleştirdiği toplantıda katılanlara teşekkür ederek Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı olarak, 2019 yılında doğrudan kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiği yerde açıklamalar yapıldığını ifade ederek, ‘’Bu dönem basın ve yargı için zor bir dönem. Sosyal medya çok gelişti. Herkes bilmediği olaylar hakkında yanlış yorumlar yapılıyor. Bu milletimizin devlete ve adalete olan güvenini sarsıyor. Bu nedenle doğru bilgilendirme ve teyit almak önemlidir” dedi.

HER KONUYU DEĞERLENDİRİP SONUÇLANDIRIYORUZ

Açıklamalarını sürdüren ve sabah saatlerinde yapılan bir FETÖ operasyonu ile ilgili bilgiler veren Korkmaz, “Bugün mesela bir operasyon yapıldı. Adliye ve ceza çalışanlarına yönelik bir operasyon düzenlendi. 34 kişi hakkında yakalama kararı çıkartıldı. 2 mahrem adliye imamı var. Bazıları bugüne kadar hiç soruşturma görmemiş. Onun da bilgisini buradan sıcak bilgi olarak vereyim. Bildiğiniz gibi Başsavcılığın Adli ve idari olmak üzere iki görevi bulunuyor. İdari görev olarak bakanlıkla olan ilişkilerimizi yerine getiriyoruz. Adli görevlerimizin başında soruşturma geliyor. İhbar veya müracaat ile bize gelen her konuyu değerlendiriyor ve sonuçlandırıyoruz. Bir diğer görevimiz ise infazdır. Para ve hapis cezaları ile ilgili çıkan kararlar doğrultusunda gereği yerine getiriliyor. Bir diğer görevimiz ise kamuyu temsilen iddia makamı olmaktır”2019 Yılı değerlendirmelerine başlamadan bir konu hakkında da bilgi vermek istiyorum. Adaleti hızlandırmak ve soruşturma yükünü azaltmak amacıyla Asliye Ceza Mahkemelerine şu an savcı görevlendirmiyoruz. Soruşturmaları eritene kadar bu yönde talebimiz oldu. 1 Eylül’e kadar bu uygulama devam edecek. Savcının fiziken orada olmaması demek herhangi bir eksiklik yoktur.

SORUŞTURMALAR VE SUÇLAR AZALDI

Ülkemiz genelinde ve ilimizde bu yıl anormal bir şey oldu. Her yıl soruşturmalar ve suçlar yüzde 15 artarken, bu yıl ise bu sayı düştü. Bu yıl 33 bin 576 soruşturma evrakı geldi. 2018’den devreden 16 bin 120 dosya bulunuyordu. Toplam 49 bin 696 dosyadan 36 bin 187’si cumhuriyet savcılarımız tarafından tamamlanmış ve karar bağlanmıştır. 13 bin 509 dosya ise 2020 yılına devretti. 2019 yılından İnfaz dosyası olarak 46 bin 360 evrak gelmiş. Önceki yıldan ise 61 bin 183 evrak gelmişti. Bu evrakların 35 bin 595’i sonuçlandırılmıştır. 71 bin 951’nin ise sonuçlanması için çalışmalar sürmektedir. İhbar evrakı olarak 2 bin 222 gelmiş ve bunun bin 779 u tamamlanmıştır. 493 evrakın ise sonuçlanması için çalışmalar devam etmektedir. Dosyaların azalmasındaki nedenlerden biri FETÖ soruşturmalarının artık azalmasıdır. Bir de biliyorsunuz ihbar müessesi geldi. Daha önce bir şikâyet yapıldığında şikâyet edilen şahıs şüpheli olarak kayıt ediliyordu. Bu durum kurulan bu müessese ile değişti. Artık ihbar sonuçlanıp somut bir bulgu olmadan, şahıs şüpheli olarak düşmüyor. Kendisi ve ailesinin hakları da bu sayede engellenmiyor.

9 BİN 791 KİŞİ FETÖ’DEN SORUŞTURULDU

Terör örgütlerine yönelik devam eden soruşturmalarda 5 bin 257 terör evrakı geldi. Bu dosyalardan bin 108 tanesi hakkında iddianame hazırlandı. Bin 369 dosya hakkında takipsizlik kararı verildi. Bin 418 dosya hakkında ise birleştirme ve yetkisizlik kararı alındı. Bin 362 dosya ise 2020 yılına devretti. Geri kalanlar ise 4 cumhuriyet başsavcısı tarafından incelenmeye devam ediyor. FETÖ ile ilgili 15 Temmuz’dan bugüne kadar yapılan soruşturmalarda 9 bin 791 kişi soruşturuldu. Bunlardan 3 bin 476 kişiye dava açıldı.3 bin 894 dosya hakkında ise takipsizlik verildi. FETÖ tarafından yaratıldığı gibi herkese dava açılmıyor. 6 bin 235 dosya ise şüpheliler başka yerde olduğundan dosyaya yetkisizlik verilerek, şüphelinin bulunduğu illere götürüldü. Bu dosyalar ile ilgili 246 kişi adli kontrol ile serbest kaldı. Bin 892 kişi etkin pişmanlıktan yararlanarak serbest kaldı. Bize önemli bilgiler veren, kişiler bu kanundan yani pişmanlıktan yararlanıyor. Ayrıca bu dosyalar kapsamında 2019 yılında elde inceleme bekleyen materyal sayısı 8 bin 790 oldu. Bu yıl ise bu materyallerin tamamı incelendi. Sadece 55 materyal 2020’ye kaldı. Bin 362 soruşturma dosyası ise devam ediyor. Şu anda Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığında en önemli dosyalar ankesör dosyası ve adliye yapılanmasına yöneliktir. Bütün önemli diğer soruşturmalar tamamlandı.

BAŞSAVCILIK BÜNYESİNDE YENİ BÜROLAR

 İcra müdürlüklerimizde duruma baktığımızda dosya sayısı oldukça fazla oldu. 2018 yılından 195 bin 722 icra dosyası geldi. 2019 yılında ise 209 bin 183 dosya geldi. Toplam 404 bin 905 dosyadan 72 bin 223 tanesi tamamlandı. Başsavcılık bünyesinde farklı bürolar kuruluyor. Bunlardan biri de Uzlaşma bürosu oldu. Taraflar anlaştığında mahkemeler dava yükünden kurtuluyor. 2 cumhuriyet savcımız bu büroda uzlaştırmacı olarak görev yapıyor. Bu yıl 4 bin 761 uzlaşma evrakı büromuza geldi. Bunun 3 bin 961’i neticelendi. Bunlardan 2 bin 812 dosya uzlaşma ile neticelenmiştir. Bu sonuç 2 ayrı asliye mahkemesinin 1 yıllık tasaruffu demektir. Hala uzlaşma bürosunda 800 dosya bulunuyor. Bir diğer büro ise Arabuluculuk büromuzdur. Bu büro direk bize bağlı değil. Genelde iş mahkemeleri öncesinde bu büro devreye giriyor. Bu büroya 8 bin 397 gelmiş. Bunlardan bin 333’ü olumlu, 6 bin 240 tanesi olumsuz sonuçlanırken, 562’sinin ise işlemleri sürüyor. Bir diğer büro ise aile içi şiddet büromuzdur. Bu toplumsal barış ve huzur ve asayişi zora sokuyor. 2 bin 232 evrak geldi. Bu kapsamda bin 878 dosya karara bağlandı. Hala 354 dosya devam ediyor. Bu kapsamda 9 bin 690 tedbir kararı alınmıştır. Kabahatler bürosuna ise 242 evrak gelmiş ve 116 evrak neticelenmiştir. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı 5 cezaevi var. Bu cezaevlerinde şu anda 5 bin 51 hükümlü ve tutuklu bulunuyor. 2019 yılı en büyük değişiklik, 1 yargı paketi ile gelen seri yargılanma oldu. Mağduru devlet olan suçlarda Köy ve meraya tecavüz, umumi suların yönünü değişmek, ruhsatsız silah taşımak, trafiği tehlikeye düşürmek, bilmeden aldığı sahte parayı bilerek tedavüle koymak, mühür bozmak veya kırmak gibi suçlarda dosyadaki şüpheli suçunu itiraf ederse, cezasının yarısını alacak. Bu sayede soruşturma hızlanacak.’’ Açıklamalarında bulundu.

VATANDAŞIMIZ RAHAT OLSUN

Kocaeli’de gündeme gelen davalar ve olaylara da değinen başsavcı Korkmaz, yapılması düşünen yeni adliye binası için de “Bildiğiniz üzere yeni adliye binası için Kartepe’de yer tahsis edilmişti. Büyükşehir Belediyesi bu konuda projeyi hazırladı. Ancak bakanlığımızın bu yılki bütçesinde bu yatırım yer almadı. Temennimiz 2021 bütçesine konulması ve 5 yıl sonra Kocaeli’nin güzel bir adliye binasına kavuşmasıdır. Çünkü mevcut adliye binamız, bazı koşullar nedeniyle yetersiz kalıyor” dedi. Son olarak en başta söylediği gibi, bize intikal eden her konu her yerde tartışılıyor. Bilindiği üzere asıl olan tutuksuz yargılamadır. Ancak toplum tutuklama beklerken, şüpheli ise serbest kalmayı bekliyor. Vatandaşlarımız bu konuda rahat olsun. Tutuklanması gereken mutlaka tutuklanıyor. Herkes en başta yorum yapıyor eleştiriyor. Ancak kimse daha sonra davanın sonucuna kimse bakmıyor. Yeni yılın ülkemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.