AŞKIN ADI NE OLSUN ?


Yüksel Pekdemir

Yüksel Pekdemir

09 Ağustos 2019, 09:29

Hemen  hemen herkes kendi adını sever ve önemser. Kendi adı bir şarkıda veya türküde geçse o şarkıyı veya türküyü aklında tutar zaman zaman da söyler.  Bir şiirde adımız geçse onu ezberleriz.

Biraz da merak ederiz bu şiirin veya şarkının, türkünün bir hikayesi var mı diye...  Öyledir insanoğlu, kendisiyle ilgili olanı veya adının geçtiği yazıları da okur. Güzel şeylerse anlatılanlar gurur duyar. Belki o anlatılan kendisi değildir ama adı tutuyor ya yeter ona...

      MİLYON KERE AYTEN

Ben bir Ayten'dir tutturmuşum

Oh ne iyi

Ayten'li içkiler içip

Sarhoş oluyorum ne güzel

Hoşuma gitmiyorsa rengi denizlerin

Biraz Ayten sürüyorum güzelleşiyor

Şarkılar söylüyorum şiirler yazıyorum

Ayten üstüne

Saatim her zaman Ayten'e beş var

Ya da Ayten'i beş geçiyor

Ne yana baksam gördüğüm o

Gözümü yumsam aklımdan Ayten geçiyor

Bana sorarsanız mevsimlerden Ayten’deyiz

Günlerden Ayten ertesidir

Odur gün gün beni yaşatan

Onun kokusu sarmıştır sokakları

Onun gözleridir şafakta gördüğüm

Akşam kızıllığında onun dudakları

Başka kadını övmeyin yanımda gücenirim

Ayten'i övecekseniz ne ala, oturabilirsiniz

Bir kadeh de sizinle içeriz Aytenli İki laf ederiz

Onu siz de seversiniz benim gibi

Ama yağma yok

Ayten'i size bırakmam

Alın tek kat elbisemi size vereyim

Cebimde bir on liram var

Onu da alın gerekirse

Ben Ayten'i düşünürüm, üşümem

Üç kere adını tekrarlarım, karnım doyar

Parasızlık da bir şey mi

Ölüm bile kötü değil

Aytensizlik kadar

Ona uğramayan gemiler batsın

Ondan geçmeyen trenler devrilsin

Onu sevmeyen yürek taş kesilsin

Kapansın onu görmeyen gözler

Onu övmeyen diller kurusun

İki kere iki dört elde var Ayten

Bundan böyle dünyada

Aşkın adı Ayten olsun

         Ümit Yaşar OĞUZCAN

Bu şiiri gençlik yıllarımda defalarca okumuşumdur.  Hatta Ayten isminde biirine denk gelirsem hemen buradan bir iki satır söylerdim. Bazen derim ya şair aklı diye... İşte bu şiirde de şair aklı bir başka çalışıyor. Denizlerin rengi hoşuna gitmezde biraz Ayten sürüp denizi güzelleştiriyor, saatler bile Ayten’e göre çalışıyor. Ya Ayten’e beş var ya Ayten’i beş geçiyor...   Mevsimler, günler hep Ayten’e göre düzenlenmiş.  Para pul, elbise ve hatta açlık da sorun değil, yeterki Ayten olsun.

Bu güzel şiirin sahibi tam bir duygu adamı... Diğer şiirleri de hep duyguludur.  Bu adam, ikinci evliliğini yapmış, bir bankada da memurdur.  Kendinden yaşça çok küçük bir memure hanıma aşık olur. Üstelik de evlidir.  Kızın adı Ayten... Güzel mi güzel; şirin mi şirin, hayat dolu... Ümit Yaşar onu gördükten sonra bazen yaşar bazen yaşamaz. Yaşıyorsa da ancak Ayetn düşüncesiyle yaşar.

Peki ne olmuş, tabiki olmamış... Bu da şairimizin içinde yaşattığı bir aşk olarak kalmış. Bu aşk şairimize kimi zaman acı vermiş kimi zaman mutluluk ama sonunda kavuşma olmadığına göre  şairin gönlünde güzel  bir mutlu yüz, güzel bir hatıra olarak ölünceye kadar yaşamış. Bu aşktan bize de bir güzel şiir kalmış. Ümit Yaşar, aşkın adını da koymuş hem de milyon kere ... Milyon Kere Ayten , demiş.

Bir başka şiirinde de “ Ben seni sevdim mi, sevdim, kime ne?” demiş.. Eyvallah tabiki bize ne... Biz sadece seni anmak istedik.  Güzel şiirlerinle bir kez daha buluşmak istedik. Seni başkalarına da tanıtmak istedik.  

Bıraktığın güzel şiirler için teşekkür ederiz.

  Kıymetli okurlarım bayramsan önce 9 Ağustos Cuma günü tekrar buluşmak, güzel şiirler okumak dileğiyle.. Hoşça kalın, sağlıcakla kalın, aşkla kalın, sevgiyle ve mutlulukla kalın...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.