Azerbaycan’a Destek Olmak Tarihi ve Milli Görevimizdir


İsmail Kahraman

İsmail Kahraman

30 Eylül 2020, 09:45

İki devlet bir millet olan Can Azerbaycan, Ermenilere karşı ölüm kalım mücadelesi veriyor.

Tarihi günlere canlı şahitlik yapıyoruz, 30 yıldır işgal edilen Azeri topraklarının Ermeni işgalinden kurtarılışına şahitlik yapıyoruz.

Devlet ve millet olarak Azeri kardeşlerimize sahip çıkmak için seferberlik ilan ettik.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 4 parti, yayınladıkları ortak bildiri ile Azeri kardeşlerimizin yanında olduğunu tüm dünyaya ilan etti.

Devlet ve millet olarak Azerbaycan’ın yanında olmak, milli ve manevi görevimiz olduğunu unutmayalım.

Tarih, Azerbaycan’da yeniden yaşanıyor. Bizde kanla yazılan bu tarihe canlı şahitlik yapıyoruz. Tıpkı 102 yıl önce Nuri Paşa’nın Kafkas İslam Ordularının Gence’den Bakü’ye Azerbaycan’ı Ermeni işgalinden kurtardığı gibi.

27 Eylül 2020 Pazar günü, sabah erken saatlerde Azerbaycan’a Ermenistan’ın saldırıya geçtiği haberleri ile güne başladık.

Azerbaycan, 30 yıldır işgal edilmiş topraklarını kurtarmak ve saldırgan Ermenistan’a haddini bildirmek için karşı harekete geçti.

İKTAV Belgesel Yayıncılık www.iktav.com olarak Azerbaycan’da yaşanan bu tarihi günleri gazeteci ve belgeselci olarak kayıt altına almak ve gelecek kuşaklara bilgi ve belge bırakmaya çalışıyorum.

***

Çocukluk Yıllarımdaki Azerbaycan

Çocukluk ve gençlik yıllarımda gönül telimizi titreten, duygu yüklü Azeri türkülerle büyümüştüm. 15 yaşında elime geçen, ‘Bir Türk Ajanının Rusya Hatıraları’ adlı kitabı okuduğumda Azerbaycan Bakü’ye gitme hayali kurmuştum.

Türk ajanın, Kars Arpaçay sınırından Ermenistan’ın başkenti Erivan’a geçişi, Bakü’ye gidişi, macera dolu hayatı beni gençlik yıllarımda heyecanlandırıp ufkumu açmıştı.

***

Tarihte Azeri Ermeni Savaşı

1905'te Bakü'de hem Ermeniler hem de Azerbaycan Türkleri bulunuyordu. Şehirde mahalle savaşları yaşandı, şehir Azeriler ve Ermeniler olarak ikiye bölündü. Ancak zamanla Ermeniler Bakü'yü boşalttı ve şimdiki Ermenistan sınırlarının içerisine çekildiler. Bakü'de hala çok az sayıda Ermeni yaşamaktadır.

Ermenistan'ın Sovyetleştirilmesi, Aralık 1920      

4 Aralık 1920'de Kızıl Ordu Erivan'a girdi. Kızıl Ordu'nun kurduğu gizli polis örgütü Ermenistan Cumhuriyeti'ne son verdi ve Ermenistan Sovyet güdümüne girdi.

Kars Anlaşması, 13 Ekim 1921

Transkafkasya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti'nin TBMM devleti ile yaptığı Kars Antlaşması Transkafkasya'da düzeni ve otoriteyi sağlamıştır. Sovyetler Birliği Ermeniler ve Azeriler üzerindeki otoritesini güçlendirmiştir. Bu anlaşma ile Nahcivan özerk bölge oldu. Misak-ı Milli'den de ilk ödün verildi ve Batum bırakıldı. (Kaynak Vikipedia)

***

17 Yıl Önce Azerbaycan’da Belgesel Çektim

Azerbaycan’a ilk kez gidişim, 2003 yılında oldu. Başkent Bakü, Gence ve Şeki şehirlerini gezip belgesel çekimleri yapmış, o yıllarda yeni yaşanmış taze olan Karabağ Savaşları ve Ermeni vahşetinden kaçan Azeri kardeşlerimizle söyleşiler yapıp, belgesel çekerek tarihe karşı vefa borcumu ödemeye çalışmıştım.

Daha sonra birçok kez resmî ve özel heyetlerle gidip birçok araştırma yapıp belgesel çekme imkânım olmuştu.

Devri Alem Belgesel TV Programı olarak yaptığımız belgesel çekimleri halen her gün başta TGRT Belgesel TV olmak üzere birçok TV kanalında yayınlanmakta.

Keşke herkes Can Azerbaycan’a ilgi gösterse…

***

Kültür ve Basın Ataşeleri Neden Görevini Yapmıyor?

Keşke Türkiye’nin Azerbaycan Büyükelçiliği’nde görevli kültür ve basın ataşe ve müşavirleri görevlerini tam olarak yapıp, Azerbaycan’ın tarih ve kültür değerlerini Türkiye kamuoyuna tanıtsa.

Keşke bugüne kadar, başta Azerbaycan olmak üzere Türkiye’nin dış temsilciliklerinde görevli büyükelçi ve kültür ataşeleri benim yıllar önce okuduğum Türk Ajanı gibi hatıralarını yazarak, kubbede hoş sedalar bıraksa ama onlar bu tür tarih ve kültür olaylarına maalesef ilgi göstermek yerine başka şeylerle meşgul.

Buradan Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na bir çağrıda bulunmak istiyorum; büyükelçilerimizin anılarını yazması için bir genelge yayınlanmalı.

***

Türk Büyükelçiliklerine Tarihi Görev Düşüyor

Azerbaycan’a son gidişimiz, geçtiğimiz yıl Azerbaycan Bakü’de yapılan Türk Konseyi Devlet Başkanları Konseyi toplantısı için olmuştu ve Küresel Gazeteciler Konseyi tarafından düzenlenen Azerbaycan Türk Medya Forumu’nda, İpek Yolu Tarihinde Azerbaycan belgesel sunumu ve konuşmamı yapmıştım.

Azerbaycan’da görev yapan kültür ve basın ataşe ve müşavirleri Türkiye’nin birçok yerinden gelen gazeteci ve belgeselcilerin katıldığı toplantıya gelmedi. Keşke gelip, Karabağ sorunu ile ilgili bilgi verselerdi, hiç kimse gelmedi gerçekten çok yazık…

Ben gazeteci ve belgeselci olarak Türkiye’nin Azerbaycan Bakü Büyükelçiliği’ne giderek kültür ve basın müşavirlerimiz ile görüşüp bilgi almak istedim ama kimseyi bulamadım. Daha sonra da bıraktığım nota hiçbir dönüş yapılmadı. Keşke bilgi verselerdi. Biz Azerbaycan’da ve Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ’da neler yaşandığını öğrenir ve bu konuda kamuoyu oluştururduk.

Bu konuyu takip etmeye, görevini tam olarak yapmayan basın ve kültür ataşeliği ile ilgili araştırma yazısı ve TV programı çekmeye devam edeceğim.

Yazımı noktalamadan önce başta Türk İslam ülkeleri olmak üzere tüm dünya ülkelerini Azerbaycan’a sahip çıkıp, Ermenistan’ın saldırganlığına dur demeye çağırıyorum.

***

Azerbaycan Ermenistan Savaşı’nın kısa tarihi

Karabağ Savaşı Şubat 1988- Mayıs 1994

Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ne bağlı Dağlık Karabağ Özerk Oblastı'nın Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ne bağlanmasını isteyen Ermeniler ile bunu kabul etmeyen Azerbaycan Türkleri arasında başlayan ve Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Azerbaycan ile Ermenistan arasında çatışmaya dönüşen bir savaş.

Bu savaşta Ermeniler tarafından Hocalı Katliamı yaşanmış ve çok sayıda Azeri toplu olarak katledilmiş, 1 milyondan fazla Azeri Karabağ’dan göç etmek zorunda kalmış.

Uzun çabalar sonucu ateşkes sağlanmış, Yukarı Karabağ’da Ermeni işgali devam etmiş. Savaş, Temmuz 2020’nin son günlerinde Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırması ile yeniden başlamış, Azerbaycan üst düzey komutanlarının da aralarında olduğu 11 şehit vermişti.

***

Azerbaycan Ermeni İşgalindeki Topraklarını Geri Alacak

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Güvenlik Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Murat Yeşiltaş, Ermenistan ile Azerbaycan arasında başlayan sıcak çatışmanın sınırlı veya uzun süreli bir savaşa dönüşebileceğini belirterek, uluslararası ve bölgesel konjonktürün buna çok müsait olduğunu, olası bir savaşta Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesini yeniden kendi kontrolüne alabileceğini belirtti.

Dün sabah saatlerinde Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başlamıştı. Azerbaycan ordusu, karşı saldırı başlatmış ve bazı köyleri Ermenistan işgalinden kurtarmıştı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, dün akşam yaptığı açıklamada, 28 Eylül itibarıyla ülkede "savaş hali" ilan edildiğini duyurmuştu. Hacıyev, "savaş hali"nin başkent Bakü dahil 19 il ve ilçede uygulanacağını bildirmişti.

Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırılarına ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Yeşiltaş, Dağlık Karabağ sorununun Ermenistan'ın diplomasiden uzak ve saldırgan davranışları nedeniyle çözülemediğini söyledi.

Azerbaycan'da Dağlık Karabağ sorununun diplomasiyle değil silahlı bir çatışma ile çözülebileceği yönünde eğilimin uzun zamandır devam ettiğine dikkati çeken Doç. Dr. Yeşiltaş, "Azerbaycan halkı ve devleti, Dağlık Karabağ'ın diplomasi yoluyla geri alınmayacağını, tek yolun askeri çözüm olduğunu net bir şekilde görmeye başladı. Ermenistan'ın sürekli kışkırtan, tahrik eden saldırıları da bu görüşün pekişmesine vesile oldu. Geçtiğimiz aylarda Ermeni silahlı unsurlarının Tovuz bölgesine gerçekleştirdiği saldırılarda da Azerbaycan bunu net bir şekilde gördü." diye konuştu. (Kaynak Anadolu Ajansı )

***

Evet sonuç olarak tarihi günler yaşıyoruz…

Karabağ, Ermeni işgalinden mutlaka kurtarılacak ve Ermenistan’a haddi bildirilecektir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.