Sayfa Seç

“GTÜ’ye deprem test merkezi kurulsun istiyoruz”

“GTÜ’ye deprem test merkezi kurulsun istiyoruz”
reklâm

Yazar hakkında

Dünya ve Türkiye’nin önde gelen deprem mühendisliği alanında uzman bilim insanlarının katılımı “6. Uluslararası Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı”, Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) ev sahipliğinde başladı.

13- 15 Ekim 2021 tarihleri arasında devam edecek olan konferansın açılışına;  Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak,  GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi, Gebze Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, Türkiye Deprem Mühendisliği Derneği Başkanı Bilge Siyahi, İnşaat Mühendisleri Odası Gebze Temsilcilik Başkanı Ahmet Kadı, GTÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Akbaş, kurum ve kuruluş temsilcileri, akademisyen ve öğrenciler katıldı. 

ULUSAL DEPREM TEST MERKEZİ KURULMALI

Programın açılış konuşmasını GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan yaptı.

Kocaeli’nin 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’ni en şiddetli yaşayan il olduğunu söyleyen GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, GTÜ’nün deprem mühendisliği ve yapı mühendisliği programıyla beraber 1999’dan bu yana hem ilçeye hem de ülkeye hizmet verdiğini anlattı.

Aslan sözlerine şöyle devam etti, “Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ile yürüttüğümüz proje çerçevesinde bir fizibilite yaptık. Aldığımızı sonuçlara göre, bu bölgede ulusal deprem test merkezinin kurulmasının son derece faydalı olacağı kararını verdik. Bu deprem test merkezinde aslında çok farklı alanlarda ölçümler yapılacak. Burası uluslararası seviyede hizmet verecek bir yapı oluşturulacak. Bununla ilgili en son Japonya ile bir görüşmemiz oldu. Japonya’nın da paydaş olmasını arzu ediyoruz. Üniversite olarak ulusal test merkezinin üniversitemizde kurulmasını arzu ediyoruz. Bu konuda yetkililerden destek bekliyoruz.” diye konuştu.

KONFERANS KATKI SUNACAKTIR

Programa katılan Türkiye Deprem Mühendisliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Bilge Siyahi de derneğin 2 senede bir deprem mühendisliği ve sismoloji alanında konferanslar düzenlediğini söyledi.

Siyahi sözlerine şu şekilde devam etti; “ Depremle ilgili çalışmalar yapan disiplinlere bakıldığında çok geniş bir yelpazenin söz konusu olduğunu aktararak, “Amacımız; tüm bu çalışmaları yapan arkadaşları bir araya getirmek, herkesin kendi bakış açısını anlamak ve tartışmak. Konferansın başarılı geçeceğine ve katkı sunacağına inanıyoruz.” dedi.

PSİKOLOJİK OLARAK HAZIR DEĞİLİZ

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ise GTÜ’nün bu alanda kayda değer birçok çalışma gerçekleştirdiğini belirterek, “Ancak asıl mesele; sonuç itibarıyla depremden etkilenen insan. ‘Bireyler bu konuda hazırlıklı mı?’ derseniz, psikolojik ve sosyolojik olarak maalesef hazırlıklı durmuyorlar.” ifadesini kullandı. Büyükgöz, 1999 Marmara Depremi’nde yaşanan acılara değinerek, şöyle dedi:”Buna rağmen insanımız konforlu dairede, büyük dairede yaşamak, lüks dairede yaşamak gibi önceliklerini masada tutuyor. Bu, üzücü bir realite. Evet, maddi açıdan bu tercihleri karşılayabiliyorsa sorun yok. Diğer taraftan gerçek anlamda yapı stokunun yüzde 50-60’lık oranının depreme dayanıklı olmadığını bildiğimiz bölgemizde, insanların önceliğini güvenli konutlarda oturmaya doğru yönlendirmeleri gerekir. Büyüklük, konfor ve diğer tercihlerinin yanında güvenli konutta oturup oturmadığını tercihinin en önce yapmalı diye düşünüyoruz.”

KAMU KURUMLARINDA GEREKEN YAPIYOR

Gebze kaymakamı Mustafa Güler ise binaların yönetmeliklere uygun yapılmasının öneminden ve yönetmeliklerin kamuoyunda yaptırımının tavizsiz sağlanmasının gerektiğini vurguladı. İçişleri Bakanlığı tarafından 2021 yılı afetlere hazırlık eğitim yılı olarak ilan edildiğini belirterek kamu kurum kuruluşlarında gereğinin yapıldığını ifade etti.

3 GÜN SÜRECEK

Programda, afet yönetimi ve risk, geoteknik deprem mühendisliği, gözlemsel sismoloji, performans esaslı tasarım, tarihi yapılar, erken uyarı sistemleri, yapısal sağlık izlemesi, deprem yönetmelikleri, kritik altyapı tesislerinin deprem performansları ve tasarımı gibi bilim dallarında birçok özel oturum ve sunum gerçekleştirilecek.

Yurt dışından katılımcıların çevrim içi, yurt içindeki katılımcıların ise yüz yüze katıldığı konferans 15 Ekim’de tamamlanacak. Evren KIZILTAŞ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Videolar

Yükleniyor...

Son Yorumlar