Bir garip şehir!


Kamil Uzunmehmet

Kamil Uzunmehmet

19 Mayıs 2017, 10:05

Gebze Belediyesi geçtiğimiz günlerde Ulus mahallesinde temeli atılan Semt polikliniğinin inşaat çalışmalarını ziyaret edip ardından basına servis yapmış. Tamam güzel bi düşünce, belki gerekiyor da ancak, önce şu Anibal denen garabetin akıbetine bir bakması, orada inceleme yapması ve o çalışmayı hızlandırması gerekmiyor mu?
Bu insanlar bu trafik zulmünü geciken inşaat çalışmaları yüzünden bu keşmekeşliği çekmek zorunda mı? Sorun olmayın, tıkır tıkır giden projelerin yanında resim vermek kolay iş. Sen gel de uğruna bu şehrin yollarını labirente çevirdiğin Anibal Projesinin kaplumbağa hızı ile giden inşaatının önünde bir resim servis et basına…

Otopark…
Önceki gün Eskihisar’da muhtarlık, gençlik ve spor ilçe müdürlüğü, belediye ve Eskihisar Su Ürünleri Kooperatifi’nin ortaklaşa düzenledikleri balık festivali için buradaydık. Etrafta irili ufaklı otoparklar dikkatimi çekti. Köylüler, ya da bu işi kendilerini iş seçen guruplar önlerine gelen ilk boş araziyi çevirip otopark yapmışlar. Semtin nüfusu 2 bin bile yok ama çevrilen otopark arazileri binlerce araç kapasiteli. Eskihisar’da bu otoparkları sordum. Muhtar, bunların Belediyeden izinleri alındığını ve makbuz kestiklerini söyledi. Peki hepsi bu kadar mı? Bu otopark işletmeciliğinin bir yönetmeliği ne bileyim kanuni bir yeterliliği yok mu?
Eskihisar’a bu günlerde aracı ile ailesini alıp gelenler mutlaka bu otoparklara ücret karşılığı aracını bırakacak. Orada bulunan otelin ayrı bir otoparkı var, onun dışında aracını ücretsiz bırakman için Bayramoğlu yoluna doğru gidecek yeşilliğin içine bi yere bırakacaksın. BU mudur Belediyecilik? Bu mudur “Eskihisar’ı marka yapacağız”ın geldiği nokta. Belediyenin sağlayacağı otopark hizmetlerini üçüncü şahısların eline teslim etmek mi? Bir düzen yok, tertip yok. Gelişigüzel “değnekçi” denilen şahıslara emanet edilmiş bir turizm beldesi… Vah ki ne vah…

Düğün dernek…
Gebze zaten hınça hınc dolu olan bir merkeze sıkışmış kalmış bir ilçe. Şehrin trafik sorunu bu kentte yaşayan herkesi canından bezdirmiş durumda. Şimdi bu trafik çilesine bir de düğün sezonu olduğu için düğün konvoyları ekleniyor. Gel de yaşa yaşayabilirsen? Gebze’de adım başı açılmış düğün salonları yetmezmiş gibi, Belediyelerin kültür merkezleri bile artık kültürü sanatı bir kenara bırakıp düğün organizasyonlarını sıraya koymuş.
Demek ki bu kültür merkezleri sadece adı merkez olan ama asıl amacının ticari kazanç elde edildiği kurumlar olarak düşünülmüş.
Gebze’de kaç adet düğün salonu var? Bunların kaç tanesi gerçek anlamda düğün salonu olarak inşa edilmiş ve ruhsat almış?
Bu sorum yanlış anlaşılmasın. Kimse burada sermaye düşmanlığı yapmıyor. Ancak siz düğün salonu olarak ruhsatlamadığınız bir dükkan, depo ya da alanda düğün salonu hizmeti veriliyorsa, burada oluşacak sıkıntılar ve trafiği arapsaçına çevirecek sirkülasyon da mutlaka buraya izin veren belediyeyi bağlar. Bu konuyla ilgili yanılmıyorsam bir genelge yayınlanmış ve bu tür ruhsata aykırı yerlerdeki salonlar hakkında ilgili belediyeler uyarılmıştı. Gebze’de hafta sonu resmi tatil olduğu halde araç trafiği hele hele akşamları tam bir çile halinde. Bu gibi etkinliklerin bir de güvenliğini sağlamak bir o kadar da eziyet olsa gerek.
Belediye bir an önce bu salonları mercek altına almalı ve ruhsata uygun olmayan bodrum katlarındaki derme çatma bu salonları içinde halkın rahatlıkla, güvenle oturabilecekleri, cemiyetlerini yapabilecekleri birer sosyal alanlara dönüşümünü sağlamalı. Kendi açtığı Kültür Merkezi’ni de bir zahmet, “ Belediye Düğün Salonu” olmaktan çıkartmalı.

Mermerciler
Pelitli köyüne İstanbul doğaltaşçılarının Uluslararası Fuar ismi altında yerleşme çabalarını bir süredir bu gazetede yazıp çiziyoruz. Konuyla ilgili duyarlı insanlar, eski siyasiler, sektör temsilcileri ve Gebze’nin sanayi ve ticaretine katkı yapacaklarla defalarca konuştuk. Projeyi anlattık, çekincelerimizi ortaya koyduk, neden kendimize ‘dert’ edindiğimizi anlattık. Bize göre bu yazılanlar ve çizilenler, orada başka hesaplar içinde olanları bu hesaplarından vazgeçirecektir. Gebze’de bunca sanayinin kümelendiği bir bölgede hala “ yatırım gelsin, sanayi dolsun” söyleminde olmayan, şehrini ve bu şehrin insanlarını düşünen birilerinin kaldığını görme adına biz kat ettiğimiz yoldan ve aldığımız geri dönüşlerden oldukça memnunuz. Belki bu çabalar bu projenin uygulanmasını durdurmayacak, birileri bize rağmen bu işi kotardığı için ellerini ovuşturacak ama yarın olası bir sıkıntıda bizim tarihe düştüğümüz bu notlar birer ibret vesikası olarak bir bir ortaya koyulacaktır. Bu işlerle kimler ilgilenmiş, kimler olur vermiş, bu bölgenin yeşil alanlarını, yeraltı kaynaklarını kimler talan etmiş, hepsi tekrar tekrar arşivlerden çıkartılacaktır.
Korkarım ki; bugün bu gurubu Dilovası tepelerinden kovalayanlar, oradaki oluşumlarına geçit vermeyenler  bilindiği halde, herkesin “ onları Dilovası’ndan biz kovduk” yarışı içinde olduğunu gördükçe, yarın bu mermerciler Pelitli’de ortalığı talan edince, “ Biz o dönem karşı geldik, bizi dinlemediler” yarışına da girerler.
Burası Gebze, iyiyi sahiplenen çok olduğu gibi yanlışın ve kötünün yanında kimseleri bulamazsınız. Bu arada bu mermerciler, daha önce Derince, Tuzla ve en son Dilovası’nda bu işi başaramamıştı diye biliyorduk ya; Bir haber de Antalya’dan geldi. Orada da denemişler ama olmamış. Nasıl olsun ki; Herkes Gebze’yi ya da bu bölgeyi yönetenler gibi değil. Bölgesini kendi malı gibi görmüyor elin oğlu. Bu şehrin ya da bu bölgenin yarın çocuklara miras kalacağını, onlara yaşanacak alanlar bırakmak zorunda olduklarını, her şeyin sanayinin etrafında dönmediğini iyi biliyorlar. Yarın o çocukların büyüyüp , sorgulayan hesap soran birer genç olduklarında onlara ne cevap vereceklerini düşünüyorlar…
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.