BİR  GÜZEL  DERGİ VE DARICA MEM


Yüksel Pekdemir

Yüksel Pekdemir

11 Haziran 2019, 14:03

 BİR  GÜZEL  DERGİ VE DARICA MEM

Kıymetli okurlarım,

Geçen hafta elime bir dergi geçti. Çok zamandır dergi okumuyordum, oysaki benim edebiyat fakültesine gitme kararımda aylık bir derginin rolü çok büyüktü. Rahmetli Ahmet Kabaklı’nın çıkarttığı Türk Edebiyatı  dergisi çocukluk yıllarımın efane dergisiydi benim için. Öyle ki abonesi olduğum bu derginin elime geçmesiyle baştan sona okuma süresi bir iki saati geçmezdi ve henüz tadına varmadan sayfaların sonuna geldiğimi fark edince üzülürdüm. Hele derginin sonundaki Genç kalemler sayfası beni heyecanlandırırdı ve bir solukta okurdum, sonra bir daha bir daha...

Geçen hafta elime geçen dergi, hemen çok yakınımızda çıkan bir dergi.  Sağ olsun derginin editörü Hüseyin Saraç Bey bana ulaştırdı.  Aaa, dedim, ne güzel. Hemen ön sayfaya baktım.” Darıca Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Kültür ve Sanat Dergisi” ve imtiyaz sahibi İsmail OĞUZ ( İlçe Milli Eğitim Müdürü),  yayın kurulları belirlenmiş ve editörlüğünü de sevgili dostum Hüseyin Saraç üstlenmiş.Renkli ve kaliteli kağıda basılmış. Ayrıca kapaktaki ay yıldız üzerinde dalgalanan 9 bayrak da ince bir düşüncenin ürünü gibi geldi bana... Bende,      “ Dokuz Oğuz Boyu” izlenimi bıraktı ki öyleyse bundan çok mutlu olduğumu da söyleyeyim.

Öncelikle böyle bir derginin sorumluluğunu üstlenmiş, öğretmenlerini yüreklendirmiş ve başyazısını da gençlere seslenerek bitiren sayın İsmail Oğuz Bey’e teşekkür ederim. Diyor ki: “  İnançları ve idealleri uğruna her türlü meşakkate hazır gençlerimize de muvaffakiyetler diliyorum.  Tarihsel bilinç içerisinde yaşanan her olayın arka planında oluşturulmaya çalışılan bir medeniyet tasavvuru vardır. İşte kendi medeniyetimizin öncü nesli bugün geleceği  bir ufka dönüştüren gençlerimiz olacaktır.”  Elbette müdürüm, gençler geleceğimizin teminatıdır, diyoruz ama hangi gençler? Ben Asım’ın Nesli, diyorum.. .Ve bu gençlik özlenen gençlik, ideal gençlik, Necip Fazıl’ın hitap ettiği gençlik, Mehmet Akif’in özlediği bize de bir vasiyeti olarak gördüğüm nesil yani Asım’ın Nesli... (Okunmasını tavsiye edeceğim, Asım’ın Neslinde Ruhların Buluşması ve Değerlerimiz... Kitap Dostu Yayınları.. 2017. Yüksel Pekdemir)

Editör Hüseyin Saraç Bey de insanın kendini anlaması ve anlamlandırması üzerine güzel şeyler söylüyor, erdemli olmaktan söz ediyor.  Evet, insanın kendini tanıması ve insan olarak bir yerlere taşıması varlığını sorgulamakla ve varlığını anlamlandırmakla gerçekleşir,diyorum ben de...

Başka neler var bu güzel dergide : Efendim, sayfa 10’da Nazire Sönmez Hanıfendi ne güzel söylemiş.. ” Gözlerimizin ve tenimizin rengi ne olursa olsun, gözyaşlarımızın ve duygularımızın rengi aynıdır. Sanat insanlığın ortak sesi ve elidir.” ...... “Dilin susup gönlün konuşmasıdır,sanat.”  Evet, Nağmelerin Dili, başlığıyla yazan Nazire Hanım, işte ben de tam bu sebeple gazete köşeme “Gönül Penceresinden “ adını koydum. Ayrıca yazıdaki şiirler de çok yakışmış efendim. Ama ben buradan hepsini yazamam. Meraklıları dergiyi bir şekilde bulup okusunlar...

13. sayfada bir arkadaş yani Gürşat Polat Bey, Sezai Karakoç’u anlatmış.

Sevgili

En sevgili

Ey sevgili

Uzatma dünya sürgünümü benim...  

Ne kadar güzel bir şiir, bir şaheser..Sevgili okurlarım sıcağı sıcağına Sezai Karakoç’un  “EY SEVGİLİ” şiirini okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Doğrusu bu dergiye bu şiir de çok yakışmış, teşekkür ederiz Gürşat Bey, şiirin bir kez daha okunmasına vesile olacaksınız.

Bu dergiyi anlatmak için bu gazetenin bana ayrılan kısmı yetmez.  Bu arada yanılmıyorsam genç bir arkadaş - ki öğrenci olduğunu tahmin ediyorum-  Metin Demirci de Eskihisar Rıhtımı başlığı ile bir şiir yazmış bu dergide, anlaşılıyor ki genç kalemlere de yer verilmiş. Diyor ki:

......

Kıyında sevdalılar , mehtabı seyrederken

Bir nihavent bestenin, ritmini mırıldarken

Şarkılara bir yandan , meltem eşlik ederken,

Noksanlardan arınmış, sanki irem bahçesi

Eskihisar rıhtımı , körfezin gül çehresi.

                                                   Metin DEMİRCİ

Tebrik ediyorum , yüreğine sağlık genç adam (!) 

Daha çok şeyler var  dergide .. İnşallah bir başka yazımızda tekrar ele alır, diğer emeği geçenlere de yer veririz.   Bu güzel dergi Darıca’ya hayırlı olsun. Darıca’ya kültür ve sanat anlamında çok şeyler katacağına inanıyorm ancak tek dergiyle lütfen kalmasın. Yaz tatillerinde olmasa da ayda bir çıksın mümkünse... Darıca’da yetişecek olan genç kalemlere daha fazla yer verilirse ki sadece şiir alanında değil, edebiyatımızın diğer türlerinde de olabilir..(Deneme, makale, günce, roman , öykü vb.) daha işlevsel hale gelir diye düşünürüm. Tekrar emeği geçenlere teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.

Kıymetli gazete  Gebze okurları ,bu yazımızı bir dergiye ayırdık.. Edebiyat-sanat-şiir-tarih-kültür gibi meselelerde dergilerin önemli bir yeri vardır. İlgili insanlar bunu bilir. Bu dergiyi, emek verip çıkaranlar da bunun bilinciyle hareket etmişler.

 Haftaya tekrar bir şiir ve bir hikaye yazımla karşınızda olacağım. Hoşça kalın.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.