Sayfa Seç

‘42 Kocaeli’ Yazılım okulunu Bakan Varank açtı!

‘42 Kocaeli’ Yazılım okulunu Bakan Varank açtı!
reklâm

Yazar hakkında

Öğrenciler arasında öğrenmeye dayalı bir metot kullanan, öğretmensiz iş garantili  yazılım okulları olan 42 Kocaeli’nin açılış törenine Bakan Varank’ın yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Fatih Kacır, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri  Doç.Dr.Mustafa Çöpoğlu, SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, GTÜ Rektörü Prof.Dr.Muhammed Hasan Aslan, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, Bilişim Vadisi Genel Müdürü A.Serdar İbrahimcioğlu, Gebze Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, akedemik ve teknoloji dünyasından seçkin isimler, bürokratlar ve okul öğrencileri katıldılar.

İSTANBUL’DAN SONRA GEBZE’DE

Yürütücülüğünü Bilişim Vadisi’nin yaptığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde TÜBİTAK TÜSSİDE ortaklığı, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve Gebze Ticaret Odası’nın destekleri ile hayata geçirilen  Açık Kaynak Platformu 42 Kocaeli, yazılım alanında uluslararası yenilikçi öğretim modeliyle öne çıkmakta.  Fransız menşeli Ekol 42 okullarının ilk şubesi, geçtiğimiz ay  İstanbul Vadi İstanbul’da açıldı. Ekol 42’nin küresel ağına Türkiye’den dahil olan ikinci okul olan 42 Kocaeli, Bilişim Vadisi içerisinde 1144 metrekare alanda 7/24 eğitim verecek. Türkiye’de 3 binden fazla başvuru alınan yazılım okulunda 172 kişi havuz eğitimine kayıt yaptırdı. Bilişim Vadisi Kampüsü teknoloji ekosisteminin tam göbeğinde, 339 bilgisayar kapasitesi ile eğitim veren okul İSTKA va MARKA ortaklığında 30 milyon TL’ye yakın güdümlü proje desteği ile kuruldu.

ÖĞRETMENSİZ VE 24 SAAT AÇIK OKUL

Açılış töreninde konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 23 ülkede 36 mampüsüyle uluslararası bir marka olan Ekol 42’nin uyguladığı modelle katılımcıların eleştirel düşünme, takım çalışması ve iletişim becerilerinin geliştirilmesinin hedeflendiğini, ayrıca bir ekibin de müfredata rehberlik ettiğini söyledi. Okulun 24 saat öğretmensiz,  ücretsiz eğitim vereceğini öğrenci-öğretmen ilişkisi yerine öğrenciler arasında öğrenmeye dayalı bir model ile çalışacağını sözlerine ekleyen Varank, yazılım eğitimi konusunda paradigma değişimi sağlaması beklenen bu okulların, Türkiye’nin yazılımcı potansiyelini üst seviyelere çıkartarak bu alanda uluslararası rekabet gücünü artırmasının hedeflendiğini söyledi.

Geniş haber ve fotoğraflar yarın gazetemizde

Kamil UZUNMEHMET

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Son Videolar

Yükleniyor...

error: Content is protected !!