Bakan Güler Akademik Yıl açılışına katıldı!

Gebze Teknik Üniversitesi’nin 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in katılımı ile GTÜ Kampüsü’nde yapıldı.

Açılış töreni için Gebze’ye gelen Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, tören öncesi beraberinde Bakan Yardımcısı Celal Sami Tüfekci ile Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali Mantar’ı ziyaret ederek üniversitenin eğitim faaliyetlerine ilişkin bilgi aldı. Tören öncesinde Fuaye Alanında katılımcılara mini konser veren İCAZ GTÜ Müzik Topluluğu büyük beğeni topladı. GTÜ 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimiz için Saygı Duruşu ve ardından İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

TÖRENE GENİŞ KATILIM

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve GTÜ Rektörü Prof.Dr.Hacı Ali Mantar’ın katıldığı törende Gebze Kaymakamı Mehmet Ali  Özyiğit, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın da katıldığı törene Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz,  Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi, Ak Parti İl Başkanı Dr.Şahin Talus,  İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutan Albay Murat Bozkurt, Ak Parti Gebze İlçe Başkanı Recep Kaya, GTO Başkanı Abdurrahman Aslantaş, MARTEK Genel Müdürü Mehmet Ali Okur, akademisyenler ve öğrencilerde hazır bulundular.  

DOĞRU BİR ŞEHİR VE ÜNİVERSİTE TERCİH ETTİNİZ

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Akademik eğitim yılı açılışını tebrik ederek başladığı konuşmasında, “Şanlı Ordumuzun çeşitli kademelerinde aziz milletimizin emaneti olan üniformayı şerefle taşıyan ve şimdi de Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı olarak görev yapan ve özellikle hendek-çukur olayları döneminde de birlikte çalıştığımız, çok kıymetli desteklerini gördüğümüz Sayın Paşamızı, Sayın Bakanımızı aramızda görmekten büyük bir memnuniyet duyuyor, şükranlarımı arz ediyorum” dedi.Vali Yavuz konuşmasını şöyle devam ettirdi; “Türkiye Cumhuriyeti Devleti dış ticaret hacminin %18’inin gerçekleştiği bilim, sanayi ve teknoloji, bilişim ve inovasyon şehrine hoş geldiniz. Dolayısıyla doğru bir şehir ve üniversite tercih ettiniz. İnşallah bu imkanları en iyi şekilde kullanır ve Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Türk Milletine büyük hizmetler yaparsınız, buna gönülden inanıyorum. Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılında, diriliş ve kıyam yüzyılında, tam bağımsız Türkiye yolunda büyük hizmetler vererek bizim başaramadığımız, eksik yaptıklarımızı sizler daha iyi yaparsınız inşallah. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” 

5 FAKÜLTE VE 7 ENSTİTÜSÜDE 11 BİN ÖĞRENCİ

 GTÜ Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali Mantar’da törende yaptığı konuşmada, 1992’de Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü ismiyle kurulan üniversitenin misyonunun, yüksek teknoloji alanındaki akademik ve endüstriyel AR-GE’nin sanayiye, ülkenin ekonomik faydasına hızlı ve etkin transferini sağlamak olduğunu anlattı. Rektör Mantar, 30 yıldır bu misyon ile yatayda ve dikeyde güçlenerek, büyüyerek yollarına devam ettiklerini aktararak, GTÜ’nün 5 fakülte, 7 araştırma enstitüsü ve 11 bin öğrencisinin bulunduğunu söyledi.

KALİTE VE ETKİNLİKTE İLK 5’TEYİZ

Henüz genç bir üniversite olmalarına rağmen Türkiye’de ve dünyada kalite ve etkinliklerini ispatladıklarına değinen Mantar, “Kurulduktan kısa süre sonra akademik sıralamalarda Türkiye’de hep ilk 5 içinde olmuştur. Zaman zaman 2, 3 fakat hiç ilk 5’ten aşağı düşmemiştir. 2022’de, girişimcilikte devlet üniversiteleri arasında 5. olduk. Nüfus olarak en küçük üniversitelerden biri olmamıza rağmen 5. olmamız yenilik ve inovasyona ne kadar önem verdiğimizi göstermektedir.” diye konuştu. Rektör Mantar, öğretim üyelerinin akademik etkinliğinin gurur verici şekilde arttığını vurgularken, “Öğretim üyesi başına düşen yayın sıralamasında 2,81’lik etkileyici oranla Türkiye üniversiteleri arasında 3. sırada yer aldık. Bu, üniversitemizin bilimsel araştırmalara verdiği önemi ve araştırma üretkenliğini vurgulayan önemli başarıdır. Tüm bu başarılar, Gebze Teknik Üniversitesi’nin ulusal ve uluslararası düzeydeki saygınlığını artırmasının sonucudur. Üniversitemiz, öğrencilerimize yüksek kaliteli eğitim sunmanın yanı sıra araştırma ve inovasyon konularında da büyük öncülük yapmaktadır.” Dedi. Sanayi ile güçlü bağlar kurma ve öğrencilere sektörün içinde gerçek dünya deneyimleri sunma konusunda kararlı olduklarına dikkati çeken Mantar, özellikle savunma sanayii alanında kariyer yapmayı hedefleyen öğrenciler için GTÜ’nün bulunmaz fırsatlar sunduğunun altını çizdi.

HAİN TERÖR ÖRGÜTÜ, SON ÇIRPINIŞLARINI VERIYOR

GTÜ Rektörü Prof.Dr. Hacı Ali Mantar ve Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un konuşmalarının ardından kürsüye gelen Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler konuşmasına Ankara’da meydana gelen terör saldırısını kınayarak başladı. Bakan Güler, “Malumunuz olduğu üzere, pazar günü İçişleri Bakanlığımızın önünde başarısız bir terör girişimi oldu. Kahraman polislerimiz bu girişime anında karşılık vererek 2 teröristi etkisiz hale getirdi. Bu saldırı bir kez daha göstermiştir ki, can çekişen hain terör örgütü, son çırpınışlarını vermektedir. Eli kanlı teröristler, bu coğrafyadan yok olup gidinceye kadar azim ve kararlılıkla terörle mücadelemiz devam edecektir. Bu vesileyle, yaralanan kahraman polislerimize acil şifalar diliyor, tüm İçişleri Bakanlığı camiamıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” dedi.


GTÜ  BÜYÜK BİR BAŞARIYLA YOLUNA DEVAM EDİYOR

Türkiye’nin sanattan spora, teknolojiden kültür hayatına kadar gelişiminin gençlerin yapacağı bilimsel çalışmalarla mümkün olacağını söyleyen Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, “Nitekim, kurulduğu günden bugüne çok hızlı gelişim kaydeden üniversitemiz, bugün Türkiye’nin 10 araştırma üniversitesinden biri olarak 10 binden fazla öğrencisiyle faaliyetlerine büyük bir başarıyla devam etmektedir. Bu güzide eğitim kurumumuzun, henüz çeyrek asırlık bir geçmişe sahip olmasına rağmen, evrensel ölçekte bilim ve proje üretmeyi başararak akademik dünyada prestijli bir konuma ulaşmasını memnuniyetle takip etmekteyiz. Bugün; 3 Teknopark, 18 Organize Sanayii Bölgesi ve 35 Ar-Ge Merkezinin kalbinde konumlanan üniversitemizin, siz değerli akademisyenlerinin ve öğrencilerinin üstün gayretleriyle ülkemizi bilim ve sanayide çok daha ileri seviyelere taşıyacağına yürekten inanıyorum” diye konuştu.

KURULMAK İSTENEN TERÖR KORİDORU PARÇALANMIŞTIR

Karadeniz’den Afrika’ya, Orta Doğu’dan Kafkaslar’a kadar barış ve istikrarın hakim olması için yoğun gayret sarf ettiklerini söyleyen Bakan Güler, “Ülkemizin ve milletimizin güvenliği için başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı verilen mücadelede destansı başarılar elde edilmiştir, edilmektedir. Bu çerçevede icra edilen Çukur Operasyonları, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı Harekatları ile Pençe Kilit Harekatları ve diğer operasyonlarla terör örgütü yurt içinde bitme noktasına gelirken, sınır ötesinden Türkiye’ye yönelik saldırılar da bertaraf edilmiş, sınırlarımızda kurulmak istenen terör koridoru parçalanmıştır. Elde edilen bu başarılarda elbette en büyük pay aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize aittir. Eğer bu operasyonlar yapılmasaydı, ülkemiz çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalacaktı. Mücadelemiz, tek bir terörist kalmayıncaya kadar aynı azim ve kararlılıkla devam edecektir. Terörle mücadelenin daha etkin yapılması, sınır güvenliğinin sağlanması ve kaçakçılığın engellenmesi maksadıyla hudutlarımız, yoğun ve kademeli emniyet sistemlerimiz ile korunmaktadır” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE MARKASI BİR ÜST LİGE TAŞINMIŞTIR

Bilgiyi her şeyin önünde tutan ülkelerin küresel rekabette başarılı olduklarını kaydeden Bakan Güler, “Elde ettiğimiz bu başarıların devam etmesi ve ülkemizin uluslararası alandaki güçlü konumunu sürdürebilmesinin en önemli şartlarından biri yerli ve milli savunma sanayimizdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hayata geçirilen milli teknoloji hamlesiyle, savunma sanayiinde yerli ve millilik oranını yüzde 80’lere ulaşmıştır. Artık, insansız kara, deniz ve hava araçlarından helikopterlere, silah ve akıllı mühimmattan füzelere, hava savunma sistemlerinden elektronik harp sistemlerine kadar çok geniş bir yelpazede ihtiyacımız olan sistemler yerli ve milli olarak tasarlanmakta, geliştirilmekte ve üretilmektedir. Sizlerin de yakından takip ettiği üzere Türk savunma sanayii teknolojisiyle, tecrübesiyle, mühendislik altyapısıyla ve proje yönetim sistematiği ile dünyada büyük yankı uyandırmakta, gıpta ile takip edilmektedir. Savunma sanayii şirketlerimizin, üniversitelerimizin ve alanında yetkin nitelikli insan gücümüzün büyük bir sinerjiyle ortaya çıkardığı özgün tasarımlı ürünlerimiz, pek çok ülkeye ihraç edilerek Türkiye markası bir üst lige taşınmıştır. 2023 yılında 4 savunma sanayii şirketimizin, dünyanın ilk 100 yüz firması arasını girmesi bizler için büyük bir iftihar kaynağı olmuştur” şeklinde konuştu. Konuşmaları ardından Milli Savunma Bakanı Sayın Yaşar Güler, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve protokol üyeleri 2023 yılı akademik ödüllerini almaya hak kazanan öğretim üyelerine plaketlerini vererek tebrik ettiler.