Biyoteknoloji GTÜ’de konuşuldu

GTÜ Biyoteknoloji Enstitüsü önderliğinde yapılan II. Biyoteknoloji Vizyon Zirvesi için bilim insanları, sanayiciler ve öğrenciler bir araya geldi. Önceki yıl geniş katılımla ilk kez yapılan zirvenin ikincisi yine GTÜ ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Biyoteknoloji GTÜ’de konuşuldu
22 Kasım 2018 Perşembe 15:30

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Biyoteknoloji Enstitüsü tarafından organize edilen II. Biyoteknoloji Vizyon Zirvesi 20 Kasım 2018 Salı günü GTÜ Elektronik Mühendisliği Bölümü amfisinde yapıldı. Biyoteknoloji alanına giren konular ve bunlarla ilgili dünya genelinde yapılan çalışmaların değerlendirildiği Biyoteknoloji Vizyon Zirvesi’nin ikincisinde, son dönemde giderek ön plana çıkan biyofabrikasyon ve biyoekonomi konseptlerine odaklanıldı. Tam gün süren program Biyofabrikasyon temalı sabah sempozyumu ile Biyoekonomi temalı öğleden sonra sempozyumundan oluştu. Biyoekonomi sempozyumu kapsamında, aynı zamanda, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından finanse edilen ve Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı (GTEAV) tarafından yürütülecek olan Özgün Biyo-Ekonomi Kaynakları Mükemmeliyet Merkezi (ÖBEK) projesinin tanıtımı da gerçekleştirildi.

HEDEFLERİ ANLATTI

Zirveye konuşmacı veya dinleyici olarak Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden ve sektörde yer alan önemli firmalardan pek çok bilim insanı ve yetkili katıldı. GTÜ Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Işıl Kurnaz, Biyoteknoloji Enstitüsü’nün sektörün ihtiyaçlarına uygun işgücü yetiştirme amacına yönelik gerçekleştirdiği faaliyetlerden kısaca bahsetti. Genç bir enstitü olmalarına rağmen biyomedikal cihazlarda yerli ve milli üretim hedefleri doğrultusunda çok sayıda proje başvurusu yaptıklarını aktardı. Prof. Dr. Kurnaz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Disiplinlerarası bir vizyon ile Sağlık, Bitki, Endüstri ve Sentetik ve Sistem Biyoteknolojisi olmak üzere toplam 4 opsiyonda tezli ve tezsiz yüksek lisans, doktora ve bütünleşik doktora programları ile eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine devam etmekte olan Enstitümüz Türkiye’deki benzerlerinden farklı olarak Biyogirişimcilik ders modülüyle sektörün ihtiyacına cevap verebilecek işgücünü yetiştirmeye büyük önem vermektedir. Tezsiz yüksek lisans programı ile kalifiye işgücüne katkılar sunmayı hedeflediğimiz gibi, sertifika programları, sanayi doktora programı, uluslararası iş birlikleriyle uzun vadeli ve çıktı odaklı projeler geliştirmek en büyük hedeflerimizdendir.

ÇİLER: GURUR DUYDUK

Öğleden sonraki Biyoekonomi Sempozyumu’nun açılışını Gebze Ticaret Odası Başkanı ve Gebze Eğitim ve Araştırma Vakfı Başkan Yardımcısı Nail Çiler gerçekleştirdi. GTÜ’nün bölgemize sunduğu katkıdan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Çiler, ÖBEK Projesi’nin önemine değinerek zirvenin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan İzleme ve Değerlendirme Birimi Başkanı V. Devrim Şavlı ÖBEK Projesi’nin kısa bir tanıtımını yaparak MARKA olarak böyle bir projeyi desteklemekten mutluluk duyduklarını aktardı. Biyoekonomi Sempozyumu’nda “Bilimde İnsana Yatırım ve İş Birliği Modelleri”, “Ekonomik Bakış Açısından Türkiye Bitki Örtüsü”, “Biyolojik Çeşitlilikten Katma Değerli Ürünlere Tıbbi ve Aromatik Bitkiler”, “Eşdeğer İlaç Ar-Ge’si ve Güncel Sorunlara Yeni Yaklaşımlar”, “Biyoekonomi Kaynağı olarak Mikroalgler”, “Biyoteknolojik Ürünlerin Gıdadaki Yeri”, “Sürdürülebilirlik ve Kozmetik Sektörü” ve “Döngüsel Biyoekonomi Modeli Nedir?” başlıklı konuşmalar alanlarında uzman davetliler tarafından yapıldı. Dinleyiciler zirve boyunca sorularını uzmanlara yönelterek yanıt bulma imkânı elde ettiler. Etkinliğe katılan tüm dinleyicilere e-sertifika verileceği bildirildi.


Etiketler; #gtü

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.