Büyük hayaller ile küçük yazarlar yetiştiriyor!

Gebze Atatürk İlkokulu 3-C sınıfı öğretmeni, Dilek Özçalışkan bu haftaki Kadın Kadına sayfamızın konuğu oldu. Özçalışkan ile e-Twinning platformunda hazırladığı projeler ve öğrencilerinin yazdığı hikayeler ile ilgili keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

07 Haziran 2021 Pazartesi 13:52

e-Twinning platformunda proje kurucusu olan Sınıf Öğretmeni Dilek Özçalışkan, öğrencilerine kitap okumayı ve yazmayı sevdirerek, 3 yıldır yürüttüğü projeler ile öğrencilerinin yazdıkları hikayeleri kitap haline getiriyor. Büyük emekler vererek hazırladığı projelere, öğrencileri sayesinde başlayan Dilek Öğretmen, Yazar Olma Yolunda isimli ilk projesinde öğrencilerinin yazdığı hikayelerden oluşan Bizim Hikayemiz isimli kitabı bastırdı. Hazırladığı projeler ile öğrencilerine okumayı ve yazmayı sevdiren Dilek Özçalışkan, gerçekleştirdiğimiz röportajda öğrencileri 2. sınıfa geçince yine projelerine devam ettiğini ve Bizim Hikayemiz 2 kitabının dijital ortamda yayınlandığını, ardından bu yıl yürüttüğü Büyük Hayaller Küçük Yazarlar projesi için yazılan hikayelerin de kitap haline getirmek için hazır olduğunu belirtti.

e-Twinnig nedir, biraz bahseder misiniz?

e-Twinning Platformu, Avrupa ortaklı bir platform. Aslında daha çok Avrupa ülkeleri kendi aralarında birleşip okular arası, ülkeler arası projeler üretip, öğrencileri birlikte çalıştırmak, birlikte üretmek amacıyla kurulan bir platform. 2008 yılında projeye Türkiye’yi de dahil ettiler, Türkiye’den öğretmenlerde yabancı ortaklarla birlikte projeler üretmeye başladılar. Bende bir proje hazırladım ve gönderdim. Projem kabul edildi, e-Twinning Platformuna projemin tanıtıcı videolarını koyunca hem Türkiye’den hem Avrupa’dan istekli öğretmenler çıktı, bizde sizinle çalışmak istiyoruz dediler ve 3 yıldır e-Twinning platformundayım.

Kendi projenizi oluşturmaya nasıl karar verdiniz? e-Twinning projeleriniz neler?

e-Twinning Platformunda ilk projem, Yazar Olma Yolunda, geçen yıl Yazar Olacak Çocuk projesi, bu yıl üçüncü yılımızda ise Büyük Hayaller Küçük Yazarlar projesi oldu. Yazar Olma Yolunda isimli ilk projemde, Bizim Hikayemiz adlı kitabımızı bastırdık. Öğrencilerim beni proje yapmaya teşvik etti. 1. sınıfta, henüz yeni okuma ve yazmaya geçmişken bir kız öğrencim kendi yazdığı hikayeleri getiriyordu bana. Evde yazdığı hikayeleri ve çizdiği resimleri getirip masamın üstüne koyuyordu. Bende arkadaşlarına gösteriyordum, yazılan hikayeleri ve arkadaşları hevesleniyordu ne yazdığını merak edip okumak istiyorlardı. Daha sonra diğer öğrencilerimde özenerek hikaye yazmaya başladılar ve bir baktım ki masamın üzeri çocukların yazdıkları hikayelerle dolmaya başladı. Bir süre sonra öğrencilerim, renkli kağıtlarla, kartonlarla yazdıkları hikayeleri süsleyerek ve kendi resimlerini de ekleyerek, bu benim kitabım diyerek masamın üzerine koymaya başladılar. Aslında öğrencilerim beni teşvik etti bu projeye, oradan esinlenerek dedim ki neden olmasın. Çocukların yazdıkları bu hikayeleri toplayıp bir kitap haline getirebilirim diye düşündüm ama ondan öncesinde çocuklara hikaye nasıl yazılır, hikayenin bölümleri nasıl olmalıdır gibi bilgileri öğretmek için bende EBA üzerinden yaratıcı yazarlık kursları aldım. Önce kendim öğrendim ve çocuklara öğrendiklerimi aktararak, hikaye nasıl yazılır, kahramanlar nasıl seçilir, olayın kurgusu nasıl olur diye sınıfta en az 2 Türkçe dersini hikaye yazmaya ayırdım. Böylelikle öğrencilerim kendilerini geliştirmeye başladı ve daha iyi hikayeler yazmaya başladılar. Öğrencilerim daha iyi hikayeler yazdıkça, daha iyi kurgular yaptıkça bu projeyi devam ettirebilirim dedim.

Devam ettiğiniz projelerinizde öğrencilerinizin gelişimlerini gözlemleyebildiniz mi?

Yazar Olma Yolunda projesinde bastığımız kitaptan sonra, öğrencilerim daha çok heveslendi ve kendilerini bir yazar olarak gördüler. İkinci senemde bu işi daha ileriye götürdüm ve Yazar Olacak Çocuk projesini kurdum ardından e-Twinning platformuna gönderdim ve kabul edildi. Çocuklara her hafta masal, şiir ve hikaye yazdırarak projemize devam ettik. Projemizin sonunda yine bir kitap bastık. Bu kitabı dijital ortamda basmak zorunda kaldık çünkü pandemi dönemine denk geldi projemiz. Bizim Hikayemiz 2 kitabını bastık. Bu kitabımız, ilk kitabımızdan çok daha iyi hikayelerle içeriği daha kaliteli oldu.

Büyük Hayaller Küçük Yazarlar projenizde çalışmalarınız nasıl devam etti?

3. sınıfa geçtiğimizde bu projemizin devamını getirmek istedim ve yeniden bir proje hazırladım. Projemin adı Büyük Hayaller Küçük Yazarlar’dı, projem kabul edilince yeniden kolları sıvadık. Bizimle çalışmak isteyen gönüllü proje ortaklarımızla birlikte yine aynı şekilde hikayeler, masallar, fabl yazma çalışmaları yaptık. Maalesef pandemi döneminde olduğumuz için, öğrencilerimle sınıfta yaptığımız çalışmalardan daha farklı çalışmalar yapmak zorunda kaldık. Projenin kurucusu olarak, ders müfredatına uygun, mesela Fen Bilimleri dersinde işlediğimiz maddenin halleri konusu ile ilgili Eriyen Kardan Adam isminde bir hikaye yazdırdık. Diğer derslerimiz ile hikaye yazmayı entegre ettirdik. Belirli gün ve haftalarda o gün ile ilgili şiir çalışmaları yaptırdık. Hazırladığım hikaye taslakları ile çocuklar kendi hayal güçlerini kullanarak yazmaya başladı. Pandemi sürecinde, canlı derslerimizde yaratıcı yazma çalışmalarımıza yer verdik. Bizim Hikayemiz 3 kitabımızı baskıya hazır hale getirdik ve dijital olarak yayınladık.

Projelerinize devam edecek misiniz?

Bu yıl, öğrencilerimiz için yazarlarla irtibata geçip, canlı zoom üzerinden atölyeler düzenledik. Yazarlar, çocuklara yaratıcı yazma atölyeleri düzenlediler. 4 tane yazarımızla atölye çalışmaları yaptık. Öğrencilerim yazarlara, nasıl yazar olunur, ilk kitaplarını nasıl bastıklarını, ilk okudukları kitabın hangisi olduğu gibi sorular yönelterek içlerindeki o yazar olma duygularını da pekiştirdiler. 4. sınıfta da projelerime devam etmeyi düşünüyorum, onları mezun edene kadar, içlerinden çok iyi yazarlar çıkacağına eminim.

Öğrencilerinizin hikayelerini daha geniş kitlelere ulaştırmak için ne gibi çalışmalar yaptınız?

Pandemi sürecinde çocukların güvenli internet kullanmalarına büyük önem gösterdik ve web 2 araçlarını öğretmeye başladık. Çocuklara dijital kitap nasıl yazılır bunu öğrettik ve bir web 2 uygulaması üzerinden kendi dijital kitaplarını hazırladılar. Bu dijital kitapların herkes tarafından okunmasını istedim ve bir mobil uygulama satın aldım. Bu mobil uygulamayı Türkiye’nin her yerinden birçok çocuk indirdi ve yaygınlaştırdık. Projelerde birlikte çalıştığımız ve hikaye yazan öğrencilerin hikayelerini de uygulamaya yükledim. Büyük Hayaller Küçük Yazarlar mobil uygulamasını indiren öğrenciler, yazılan hikayeleri açıp okuyabiliyorlar. Aynı zamanda öğrencilerin derslerle ilgili hazırladıkları oyunları, uygulamanın oyunlar bölümüne yükledik.

Yazarlık projeleriniz dışında farklı projeleriniz var mı?

Hedeflerimiz, çocukların Türkçeyi doğru kullanan, konuşan, yazan ve duygu düşüncelerini bir de hayal güçlerinin ürünlerini yazıya dökebilecek çocuklar yetiştirebilmekti. Bu hedeften yola çıkarak, bu yıl ve geçen yıl, Yazar Olacak Çocuk Projemin dışında, kitap okuma kültürünü artırmaya yönelik 2 proje daha kurdum ve yönettim. Geçen yılki, Biz Okuyan Bir Aileyiz projesiydi ve ailelerin de kitap okuyarak çocuklarını teşvik edeceği bir projeydi. Bu yıl ise sadece öğrenci merkezli bir okuma projesi yürüttüm ve Sıra Dışı Okumalar atölyesi yaptık. Öğrencilerin okuma kültürünü arttırarak, iyi okur olma yolunda yürüttüğüm bir projeydi.

Aileler projelerinizi destekledi mi?

Öğrencilerim 1. sınıftan itibaren okuma ve yazmada, proje yürütmeyen sınıflara göre çok daha güzel yazı yazan, duygularını daha iyi ifade eden, daha fazla kitap okuyan öğrenciler haline geldiler. Ailelerden çok büyük destek gördük. Aileler bizi her anlamda motive ettiler, öğrencilerimin gelişimini görmek en büyük ödülümüzdü. Biz Ulusal Kalite Etiketi ile ödüllendirildik ama en büyük ödülümüz öğrencilerimizin nasıl geliştiğini görmek oldu. Öğrencilerimiz kendilerini hem okumada hem yazmada geliştirdiler. Projemden dolayı öğrencilerim kitap okumayı ve yazmayı çok sevdikleri için yaz tatilinde bile yazdılar ve okul açılınca bana getirdiler. Kazanımlarım çok iyi oldu, tabi derslerini de çok iyi etkiledi. Çok kitap okumaları ve kitap yazmaları, okuduklarını daha iyi çözümleyip, kafalarında çok daha iyi analiz etmelerine yol açtı. Çok iyi dönütler aldık. Ben kendimi çok şanslı hissediyorum, çocuklar duygularını yazılı olarak çok güzel ifade edebiliyorlar benim için en büyük kazanım, en büyük ödül bu oldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.