Çeyrek asırlık tecrübe Gebze’de!

Gebze Form Kolejleri’ni satın alan Arev Okulları, Gebze’de özel eğitim kurumları sektörüne yepyeni bir soluk getirdi.

Çeyrek asırlık tecrübe Gebze’de!
11 Temmuz 2019 Perşembe 14:21

25 yılı aşkın bir süredir eğitim ve öğretimin içerisinde olan ve Beylikdüzü eski kurucu belediye başkanı Vehbi Orakçı’nın kurduğu Arev Vakfı iştiraklerinden olan Arev Okulları, Beylikdüzü, Esenyurt, Sultangazi, Bornova’dan sonra şimdi de Gebze’de. Yeni eğitim ve öğretim öncesi Köşklüçeşme’deki kendi binasında hizmete giren okulda kayıt işlemleri sürüyor. Okulun kuruluşu, yeni dönem öncesi çalışmaları ve okulla ilgili bilgileri aynı zamanda 18 yıllık bir öğretmen olan, Arev Okulları Gebze Kampüs Müdürü Nihat Kasım’dan aldık. İşte o çarpıcı röportaj;

Sayın Kasım; Sizi tanıyabilir miyiz? Ne zamandır eğitimin içindesiniz? Burada göreviniz nedir?

1977 Giresun, Görele doğumluyum. 2001 yılında Azerbaycan Devlet Diller Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun oldum ve aynı yıl özel bir okulda öğretmenliğe başladım. Birçok özel okulda İngilizce öğretmenliği yaptım ve idari görevlerde bulundum. Bu süre içerisinde mesleğimle ilgili yurt içi ve yurt dışında öğretmen veya yönetici olarak çeşitli çalışmalara katıldım ve bu çalışmalarımın ürünü sayılabilecek eğitim materyallerini oluşturduğum bir internet sitesinde bütün dünyadan yaklaşık 100 bin İngilizce öğretmeni ile paylaşmaktayım. Alanımla ilgili LGS sınavına yönelik kitap ve öğrencilerin internet üzerinden ücretsiz kullanabilecekleri eğitim materyalleri çalışmalarım oldu ki bu çalışmalar halen internette öğrencilerin istifadesine sunulmaya devam etmektedir. Ben “Öğretmen” kelimesinin beni tanıtan en güzel kelime olduğunu düşünüyorum. Zira öğretmenlik yapmaktan sınıfa girip öğrencilerimle başbaşa kalmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Şu anda da öğretmenliğe göre angarya sayabileceğim bir görevi yürütmekteyim. Gebze AREV Okulları Kampüs müdürüyüm. Evliyim ve iki çocuk babasıyım.

Bize AREV Okulları’ndan bahsedebilir misiniz? Okullarınız nerelerde açıldı? AREV Vakfı’nın Gebze’yi ve Form Kolejleri’ni seçme sebebi nelerdir?

AREV okulları 25 yılı aşkın süredir, öğrenci yurdu, öğretmen evi, okul gibi çeşitli alanlarda eğitime hizmet eden Beylikdüzü Kurucu Belediye Başkanı Sayın Vehbi Orakçı tarafından insani erdemlerle donatılmış, bilime ve sanata duyarlı, akademik yetkinlik seviyesine ulaşmış, gerçekten iz bırakan nesiller yetiştirmek maksadıyla Beylikdüzü’nde kurulmuştur. AREV vakfı, Sultangazi ve Gebze’de eğitim faaliyetlerine devam eden, güçlü bir eğitim kadrosu bulunan FORM kolejlerini bünyesine katarak faaliyet alanını genişletmiştir.

Arev Okullarının eğitim anlayışı nedir? Okul öncesi eğitim veriliyor mu?

AREV okulları, bilgiyi, modern hayatın ihtiyacına uygun şekilde, işlevsel hale getirerek öğrenciye sunmayı hedef edinmiştir. Bilgi depolayan değil bilgiyi kullanarak sorun çözebilen öğrenciler yetiştirmek bizim öncelikli görevimiz. Bilgi artık sadece ders kitaplarında değildir. Her gün televizyon, internet gibi bir çok kaynaktan bilgi bombardımanına maruz kalan öğrencilerimize bu bilgileri süzgeçten geçirme becerisi kazandırmak istiyoruz. Bunun için bilgi keşmekeşine rehberlik ederek öğrencimizin popüler olanı değil faydalı olanı keşfetmesine yardımcı oluyoruz. Sınıfları, laboratuvarları ve spor alanları ile oldukça modern olan okulumuzda 3 yaşında eğitime başlıyoruz. Anaokulundan lise sona kadar her kademede eğitim vermekteyiz.

Eğitim kadronuzdan bahseder misiniz? Öğretmen tercihleriniz genel olarak nasıl yapılmakta, kriterleriniz nelerdir?

Gebze AREV okulları olarak çok güçlü ve tecrübeli bir eğitim kadrosuna sahibiz. Tecrübeli kelimesinin altını çizmek istiyorum çünkü özel okullarda belki de en çok ihtiyaç duyulan şey tecrübeli eğitim kadrosudur. Bizimle çalışmak isteyen öğretmenlerimiz bir takım kriterlere tabi tutularak seçilir ve AREV okullarının her yıl düzenlediği eğitim programlarına ve seminerlere katılır. Öğretmenlik bir gönül işidir, sevgiyle yapılır. Öğretmen seçiminde ilk ve en önemli kriterimiz budur.

Arev Okulları Gebze Kampüsü’nde İngilizce eğitimi var mı, sportif ve sosyal alanları nelerdir, biraz bahseder misiniz?

Okullarımızda anaokulundan 11. sınıfa kadar, 8. sınıf hariç her kademede haftada 10 saat İngilizce dersi verilmektedir. Bütün kademelerde İngilizce dersine yerli ve yabancı öğretmenler girmektedir. Buraya kadar söylediğim her şey bir çok özel okulda uygulanmaktadır. Ancak biz, AREV okulları olarak 5. sınıfta yoğunlaştırılmış İngilizce programı uygulamaktayız. Öğrencilerimiz 5. sınıfın sonunda serbest konuşur hale gelmektedirler. Okulumuzda spor salonumuz, iki adet yüzme havuzumuz ve inşaatı devam eden bir adet konferans salonumuz bulunmaktadır. Ayrıca laboratuvarlarımız, görsel sanatlar ve müzik sınıflarımız bulunmaktadır.

Form Kolejleri’ni satın alarak Arev Okulları’nı Gebze’ye getirdiniz. Açılış dolayısıyla kampanya da başlattınız. Kayıtlar ne durumda? Beklenen ilgi var mı?

Her şeyden önce belirtmek isterim ki mevcut öğrencilerimizin kayıtlarını büyük bir oranda yeniledik ve yeni kayıtlar almaya devam etmekteyiz. Hem eğitim anlayışımızı hem de kampüsümüzün imkanlarını daha fazla öğrenciye ulaştırmak istiyoruz. Bu sebeple haftanın yedi günü okuldayız, bizi tanımak isteyen velilerimize eğitim anlayışımızı anlatmakta ve okulumuzu tanıtmaktayız.

Arev Okulları olarak hedefleriniz nelerdir? Okulun yeni inşa edilen bir binası var. Burada eksikler var mı? Bahseder misiniz?

Akademik olarak donanımlı, insani erdemlere sahip iz bırakan nesiller yetiştirmek ve bunu gerçekleştirmedeki başarımızla adımızdan söz ettirmek istiyoruz. Evet, okulumuzun binası yeni. Okulu devraldığımızda eksik veya henüz faaliyete geçmemiş bölümler için bir planlama yaptık. İki adet yüzme havuzumuz var ve öncelikli olarak her iki havuzu da faaliyete geçirdik. Henüz tamamlanmamış konferans salonu için gerekli planlamaları yaptık ve önümüzdeki günlerde konferans salonunu da faaliyete geçireceğiz. Bunun haricinde okulu yeni eğitim öğretim yılına hazırlamak için gerekli çalışmalara devam edilmektedir.

Verdiğiniz bu keyifli röportaj için teşekkür eder, Arev Okullarına yeni eğitim ve öğretim döneminde başarılar dileriz.

Bu fırsatı verdiğiniz için ben teşekkür eder, kurumum adına yayın hayatınızda başarılar dilerim.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.