Çözüm öğrencilerin hayatına dokunuyor!

Gebze’de yılların birikimi ve tecrübesiyle öğrencilerine kaliteli eğitim hizmeti sunan Çözüm Temel Lisesi’ne konuk olduk. Kurucu müdürü Ertuğrul Taşlı ile Çözüm Temel Lisesi’nin, geçmişten bugüne eğitim öğretim hizmetleri, öğretmen kalitesi,  öğrenci kapasitesi ve başarıları hakkında röportaj gerçekleştirdik.

06 Şubat 2019 Çarşamba 10:11

Taşlı, ‘’Biz öğrencinin bir taraftan bilgi edinirken bir taraftan da sosyal hayatına, aile hayatına dokunacak işler yapmayı önemsiyoruz. Çözüm’ün ortaya koyduğu eğitim vizyonlarından birisi öğrencinin hayatına dokunmaktır’’ dedi. 1983 yılından beri Gebze’de ikamet eden ve Trakya Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olan Çözüm Temel Lisesi kurucu müdürü Ertuğrul Taşlı, Çözüm Temel Lisesi’ni gazetemize anlattı.  

SINIFLARA GÖRE EĞİTİM PROGRAMLARIMIZ VAR

Çözüm Temel Lisesi’nin dershaneden dönüşen bir okul türü olduğunu belirten Taşlı, ‘’Kendi imkânlarımız çerçevesinde üniversiteye hazırlanacak öğrencilerimize, kendi eğitim felsefemiz noktasında 4 yıldır hizmet veriyoruz. 9. ve 10. sınıflara yönelik uyguladığımız ağırlıklı programla 11. ve 12. sınıflara uyguladığımız program arasında farklılıklar var. Bu programlarımızı Milli Eğitim müfredatı çerçevesinde uyguluyoruz. 9 ve 10’larda yabancı dil ağırlıklı ve öğrencilerimizin sosyal yönlerini geliştirmeye yönelik çalışma uyguluyoruz. Geçmişten getirdikleri bilgi ve birikimlerini burada rehber öğretmen aracılığıyla süzgeçten geçirdikten sonra eğer eksikleri varsa bunları tamamlama noktasında bir takviye programı uyguluyoruz’’ dedi.

ETÜT VE BİREBİR DERS PROGRAMLARI UYGULANIYOR

Özellikle 11 ve 12. sınıflar için ek ders ve birebir programlar uyguladıklarını dile getiren Taşlı, ‘’11. ve 12. sınıflardaki öğrencilerimiz de yönlerini üniversiteye dönen bir grup olarak karşımızdalar. Öğrencilerimizi gerek derslerden sonra gerekse hafta sonu ek takviye kurslarla sınava hazırlamış oluyoruz. Öğrencilerimizle haftalık 35 saat ders yapıyoruz. Derslerimiz akıllı tahtada uygulanıyor. Çözüm Eğitim Kurumları Türkiye’ye ilk kez akıllı tahtayı getiren bir eğitim markası. Akıllı tahtayla uyumlu ders programımız var. Akıllı tahta dediğimiz defterler hem öğretmenimizin dersteki işini kolaylaştırıyor hem de öğrencimizin öğrenme sürecini hızlandırmış oluyor. Çünkü görsel yanı var, öğrenci fazla tekrar yapabiliyor ve fazla soru çözebiliyor. Bunun dışında da ders sonrasında yapmış olduğumuz etütler ve birebir uygulamalarımız var. 9 ve 10. sınıflarımız pazartesi, salı, çarşamba günlerinde; 11, 12. sınıflarımıza da haftanın 5 günü hatta cumartesi günü de takviye kursu vererek öğrencilerimizin eksik konularının olup olmadığını hem bireysel hem de grup olarak değerlendiriyoruz. Eğer öğrencinin bireysel anlamda herhangi bir derste eksiği varsa branş öğretmenimiz tarafından eksik olduğu konuda tekrar ders veriliyor. Grup olarak değerlendiriyoruz çünkü her ay Çözüm Lisesi’nde Türkiye geneli deneme sınavı yapılır ve öğrencinin hem ders başarısını hem de sınavlara hazırlık durumunu ölçeriz. Orada da eksiği olan öğrenciler bir havuzda toplanır ve branş öğretmenimiz o gruba ders verir. Birde sınıf etütlerimiz var. Derslerde yapılan konu işleyişinin pekiştirmek üzere ders sonrası tekrar yapılır’’ açıklamasında bulundu.

‘’ÖĞRENCİYİ GELECEĞE HAZIRLIYORUZ’’

15 yıllık bir dershane dönemi sonrasında 4 yıllık bir temel lise döneminde akademik başarıyla beraber erdemler eğitimine de önem verdiklerini dile getiren Taşlı, ‘’Burada onlarca öğrencimizi iyi fakültelere gönderdik. Çoğu öğrencimiz üniversiteyi bitirmiş ve bölgemizde hizmet veriyorlar. Daha önce bizden eğitim almış olan ve şuan kendi bünyemizde çalışan öğretmen arkadaşlarımız da var. Çözüm Temel Lisesi olarak kendi içimizde iki şekilde başarıdan söz edebiliriz. Bunlardan biri akademik başarıdır. Öğrencilerimiz okula geldiğinde bir anket değerlendirmesi yapıyoruz. Öğrencilerimizin okula gelmiş oldukları durumla bir dönem sonra gelmiş oldukları noktayı Çözüm otomasyon programımız üzerinden ölçerek, öğrencilerin başarılarını ve kendi başarımızı görebiliyoruz. Birde öğrencinin sınava girdikten sonraki pozisyonu var. Burada da yüzde 70’in üzerinde üniversiteye yerleşme başarısı sağladık. İkinci başarı da varlığımızın sebebi olarak gördüğümüz erdemler eğitimidir. Öğrenci kapıdan içeri girdiğinde sıcak bir karşılama görür. Bizim açımızdan başarısız bir öğrenci söz konusu değildir. Her öğrencinin kendine göre başarısı vardır. Öğrenciyi geleceğe hazırlıyoruz. Bu anlamda öğrencinin duygu dünyasına girmediğiniz sürece bilgiyi ne kadar verirsek verelim eksik kalacağız. Burada önem verdiğimiz şey akademik başarıyla beraber erdemler noktasında da öğrencimizin başarı elde etmesidir’’ şeklinde konuştu.

VİZYONLARIMIZDAN BİRİ DE HAYATA DOKUNMAK

Gebze’deki Gençlik Merkezi ile bir protokol yaptıklarını ve öğrencilerin oranın sosyal alanlarını değerlendirdiğini söyleyen Taşlı, ‘’Voleybol oynuyor öğrencilerimiz orada, satranç turnuvalarına katılıyoruz. Has oda buluşmalarında çalışmalar yapıyoruz. Biz öğrencinin bir taraftan bilgi edinirken bir taraftan da sosyal hayatına, aile hayatına ve sokak hayatına dokunacak işler yapmayı önemsiyoruz. Çözüm’ün ortaya koyduğu eğitim vizyonlarından biriside hayata dokunmaktır’’ dedi. Taşlı, ‘’Biz kendi içimizdeki fiziki imkânları doğru kullanmaya çalışıyoruz. Bu anlamda çeşitli kulüplerle öğrencimizin farklı yönlerini öne çıkaracak bir çalışma içerisine giriyoruz. Bir branşta yapılan çalışmayı diğer branşlarla örtüştürebilirseniz öğrencinin merak etmesini sağlayarak, eğlenerek daha kalıcı bilgiler almasını sağlarsınız.’’

KOLEJ BİNAMIZA TAŞINACAĞIZ

Şubat ayı ile beraber cemrelerin toprağa düşmeye başladığını ve her cemre ile beraber heyecanlarının yeniden ortaya çıktığını belirten Taşlı, ‘’Şunu da biliyoruz ki baharla beraber ikinci dönem çok hızlı geçecek. Birinci dönem eksiklerimiz vardı, bunları öğretmenler kurulumuzla iki haftada bir yapmış olduğumuz toplantılarda değerlendiriyoruz. İkinci dönem bu eksikliklerimizi giderip daha güçlü bir şekilde süreci işletmek istiyoruz. Bizim birde ayrı bir heyecanımız var. Kolej binamız bitmek üzere yeni kampüsümüzle beraber Gebzelilere hizmet edecek farklı alanlar sunabileceğimiz bir mekân olacak.  23-24 Şubat’ta bursluluk sınavımız olacak. Gebzeli kardeşlerimize indirimlerimiz olacak. Çözümlü olmanın şansını onlara da sunmuş olacağız’’ şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLER SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMELİ

Hazirandaki üniversite sınavı için öğrencilere bir koçluk sistemi uyguladıklarını ifade eden Taşlı, ‘’ Koçluk sistemi 9-10 kişilik gruplarla öğretmen arkadaşımızın rehberliğinde öğrencimizin hem ruh dünyası ile hem de akademik dünyasıyla yakından ilgilendiğimiz süreci yaşıyoruz. Hem kendi öğrencilerime hem de Türkiye’deki tüm öğrencilere şunu söylemek isterim, her gün yeniden hayata merhaba diyorsak bu umudumuzun olduğunun ve yapacak işlerimizin olduğunu bize gösterir. Her bulunduğumuz ortamda kendi sorumluluklarımızı yerine getirmek gerekiyor. Zaman su gibi akıp gidiyor. Hem içinde bulunduğumuz coğrafyaya katma değer sağlamak amacıyla, hem ülkemize, dünyaya ve insanlığa katma değer sağlamak amacıyla öğrencilerimizin üzerine görevler düştüğünü biliyorum. Dolayısıyla tüm öğrencilerimizden bu sorumlulukları yerine getirmek içine ellerinden gayreti göstermelerini bekliyorum’’ diye konuştu.  ÇAĞLA YILMAZ-KÜBRA OĞURLU


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.