Eğitimde ‘Pelikan’ Duruşu

20 yıldır Gebze ve Darıca’da eğitim dünyasının içinde yer alan Pelikan Eğitim Kurumları, bugün Gebze’de birçok marka okulla rekabet içerisine girmiş ve eğitim dünyasındaki yerini adım adım güçlenerek kazanmıştır. Pelikan kurumlarının temellerini atan Gülay Körükmez hocamız adeta toprağı tırnaklarıyla kazarak başarıya ulaşmanın meşakkatli öyküsünü ekibiyle birlikte yazmış,istediğinde bir kadının, bir öğretmenin ve bir öğrencinin neleri başarabileceğini herkese ispatlamıştır.

Eğitimde ‘Pelikan’ Duruşu
19 Mart 2018 Pazartesi 11:30

Bu değerli eğitimci ve yanındaki eğitim ordusu mutluluğun,huzurun ve  başarının öyküsünü yeniden yazmak adına  kalemini hazırlamış durumda.Aldığımız haberlere göre Pelikan Kurumları ailesine yeni üyeler katılıyormuş. Gebze’de Özel Pelikan Anadolu Lisesi ve Özel Pelikan Fen Lisesi eğitim dünyasına gözlerini açmak için gün sayıyormuş.

Eğitim dediğimizde heyecanı gözlerinden okunan Pelikan Eğitim Kurumları kurucusu Gülay Körükmez’e birlikte kulak veriyoruz:

Sayın Körükmez, birazcık maziye dönüş yapacak olursak Pelikan Eğitim Kurumları eğitim sektörüne nasıl girdi? Özel okul düşünceniz nasıl gelişti?

Pelikan, 1998 yılında eğitim hayatına ETÜT Merkezi olarak başladı. Kurulduğunda bölgenin ilk Etüt Eğitim Merkeziydi. İsmini de Darıca’nın sembolü olan bir Pelikan kuşundan almıştır.  2009 yılına kadar sadece Darıca’daydık.Baktık ki eğitim sevdamız giderek büyüyor ve daha çok öğrenciye ulaşmak istiyoruz,  hemen 2.şubeyi Gebze’de açtık.

Etüt merkezlerimizde verdiğimiz disiplinli eğitim ile öğrencilerimizde hatırı sayılır bir performans yükseliminin geri dönütlerini gözlemledik;ama bu başarı destek eğitimi verdiğimiz için çoğunlukla doğrudan bize yazılmıyor,bizim başarımızı okullar üstleniyordu.Biz de düşündük ki biz başarılıyız,o halde kendi okulumuzda bunu herkese gösterelim.Böylece hikayemiz başladı. Özel Pelikan Ortaokulu 2015 yılında Gebze  Pelikan Etütün dönüşümüyle açıldı.

3 yıldır da okul olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Şu an sadece ortaokulumuzda 120 öğrencimiz var ve tabiki söylediğimiz gibi başarımızı kanıtladık.Nasıl mı? Okulu açtığımız ilk yıl yani  2015-2016 yılında TEOG’da Darıca ve Gebze 1.’liğini elde ettik. Durmadık,çalışmaya devam ettik.Daha iyisini yapacağımızı biliyorduk ve 2016-2017 yılında 72 son sınıf öğrencimizle Gebze 1.’liği ve Kocaeli 2.’liği elde ettik. Sanırım bu kadar kalabalık bir özel okulla bunu elde etmek bizim en büyük kanıtımız olmuştur.

Sayın Körükmez, “Eğitim” kelimesi size ilk olarak hangi kavramları çağrıştırıyor? “Pelikan Duruşu”nu biraz açıklar mısınız?

Eğitim ve öğretim bizler için ayrılmaz parçalar.Eğitim kelimesi sadece benim için değil kurumumuzda çalışan herkes için sağlıktır,disiplindir,aileden başlayan topluma yayılan mutluluktur.Kaliteli eğitim alan herkes mutludur. Bizim için disiplin iş ahlakının ve sürekli öğrenme duygusunun üst seviyede olması demektir.Disiplinimizin verdiği güçle ülkeye faydalı, duyarlı ve bilgili nesiller yetiştirme amacımız da Pelikan duruşumuzu özetler.

 Pelikan olarak eğitim anlamında nasıl bir yöntem  sergiliyorsunuz? Bir eğitimci olarak çocuklarımızı iyi yetiştirdiğimizi düşünüyor musunuz? Çocuklarımızın topluma faydalı bireyler olması için neler yapılmalı?

Özel okulların çoğu  genelde burslu öğrenci alırlar, bünyelerine katarlar ve bu öğrenciler üzerinden başarılı görünürler.Bizde ise burslu öğrenci yoktur. İlk yılımızdaki öğrencilerimiz orta seviyedeydi. Bu yılki öğrencilerimiz de öyle görünüyor.Yani seçme öğrenci almıyoruz.Gerçek eğitim isteyen herkese kapımızı açıyoruz. Bize geldiğinde çocuk ister çalışkan olsun, ister orta seviyede olsun kendisinin birkaç adım yukarı çıkmasını sağlıyoruz. Çocuk kendinde farklılık gördüğünde öz güveni de gelişiyor. Pelikan’ın bir başka önemli özelliği de budur.Öğrenciye öz güven sağlarız. Çocuk bizden sonra liseye gidiyor ve orada yaşayıp görüyor. Öğrencilerimiz yeni okullarını bizimle kıyaslıyor. “ Hiçbiri Pelikan gibi değil” yanıtlarını hemen hemen hepsinden duyuyoruz. Bu sözleri velilerimiz söylese teşekkür ederiz ama kendi yetiştirdiğin öğrenci söyleyince evet farklıyım diyorsunuz ve kendinizle gurur duyuyorsunuz.En sonunda da yaptığım iş doğruymuş diyorsunuz.Kısaca bizim tescilimiz, kendi yetiştirdiğimiz öğrencilerdir. Türkiye’de son yıllarda eğitim seviyesinin yukarı çıkması gerekirdi. Özel okulda yetişen çocukların daha mücadeleci, kendine güvenen, tuttuğunu koparan bir nesil olması lazım. Pelikan bunu sağlıyor ve sağlamaya da devam edecektir.Bizler eğitim kadromuzu buna göre şekillendiriyoruz. Sonuçta burada topluma, ülkeye ve bilime bağlı bireyler yetiştiriyoruz. Bizim gibi diğer kurumların da tek gayesi, önceliği bu olmalıdır diye düşünüyorum.

Gebze birçok eğitim kurumuna ev sahipliği yapıyor. Marka okullar da hızla artmakta. Pelikan bu rekabet ortamında ne yapar?

Evet,Gebze’de adını duyduğunuz ya da duymadığınız birçok özel okul var.Sanırım marka okullar dediğiniz de ismini reklamlarda duyduğunuz,bilinen büyük kurumlar.Öncelikle şunu söylemek isterim: Marka okulların bölgemize gelmesi Gebze için güzel bir şey.Rekabet ortamı da eğitimin gelişimi için önemlidir;ancak bizim için isimlerin önemi yoktur.Biz bir kurumun adıyla değil verdiği kaliteli eğitimle marka haline gelmesini isteriz.Özel Pelikan Kurumları da eğitimiyle Gebze’nin en büyük markalarından biri olmuştur.Başarı noktasında bizi yakalayamayacaklarını düşünüyorum.Ayrıca taş yerinde ağırdır.Adı bilinen İstanbul ya da Ankara merkezli büyük kurumlarla farklarımız var.Biz kurum olarak Darıca’da doğduk,Gebze’de büyüdük.Bölgemizin iç dinamiklerini,kültür yapılarını,aile yaşantılarını onlarla aynı havayı soluyarak analiz ettik.Tüm bunlar bize avantajlar kazandırmaktadır.

Pelikan’ı başka şehirlerde görecek miyiz?

Biliyorsunuz Gebze kozmopolit bir ilçe Türkiye’nin her bölgesinden insan yaşıyor. Burdan yola çıkılarak elde edilen bir başarıyı Türkiye geneline uyarlamak çok kolaydır. Bu nedenle önceliğimiz Kocaeli genelinde halkımıza hizmet etmek.Ancak gelecek planlamamızda Türkiye geneline yayılmak da var.Siz de göreceksiniz ki bizi başarıya ulaştıran eğitim sistemimizi hiçbir koşulda değiştirmeden yolumuza devam edeceğiz.Çok yakında Pelikan’ın yürüyüşü Türkiye’nin her yerine bu şekilde olacak.

Biz, öğrenciyi hayata okulda  hazırlamak gerektiğini savunuyoruz. Tuttuğunu koparan, ayakları üzerinde durabilen bir nesil yetiştirmek gerekiyor, toplumun böyle bir gençliğe ihtiyacı var.

TEOG kalktı ve  sınav sistemi tekrar değişti. Yeni sistemde zorlanır mısınız? Pelikan ayak uydurabilir mi?

Biz şu anda TEOG sonrası döneme hazırız. Uzun yıllardır bu işi yapıyoruz. Sistem 2-3 yılda bir değişiyor ama bizim sistemimiz hep aynı. Her hafta deneme sınavı yapıyoruz. 2003 yıllarında bunu uygulamaya başladık.Deneme sınavımıza göre şekil alıyoruz.Gerekli analizler yapılıyor ve öğretmenlerimiz anında eksik konuları öğrenci bazında tamamlamaya çalışıyor.Bizim sistemimize göre bir öğrencinin bilmediği konudan kaçış yolu yoktur.Öğretmenlerimiz anında peşine düşer.Okulumuzda belli ders saatleri vardır.Bu derslerde konular tekrar edilir.Çocuk derste konuyu hala öğrenemişse ek ders yapılır ve öğretilir. Biz kurduğumuz sistemi, gelen sisteme göre uyarlıyoruz.

Bize bu yıl yapılacak sınav için bir başarı oranı verebilir misiniz?

Size yapılmamış bir sınav için başarı oranı veremem ama geçmiş başarılarımız bizim referansımız olabilir belki. Geçtiğimiz yıl TEOG ortalamamız % 92.5’du. Ondan önceki yıl % 79.5’du. Öğrencilerimizin %  85’i hep iyi yerlere gitti. Bu alanda  çok başarılı bir kurumuz. Ama bunun en büyük sebebi de idealistliğimizden kaynaklanıyor. 20 öğretmen arkadaşımızla bu başarıları sağlıyoruz. Psikolojik olarak rehber öğretmen eşliğinde de öğrencilerimize yönelik her gün 15 dakika da ders harici çalışma yapıyoruz.

Bu başarılı sisteminizi Anadolu ve Fen Liselerinizde de uygulayacak mısınız?

Bizim bir çizgimiz var, bu çizgiyi değiştirmedik. Bu sistemi etütten okula nasıl uyarladıysak, buradan da liseye öyle uyarlayacağız. Bir çocuğun herhangi bir derste başarılı olması için 20 saat gerekiyorsa onu yapacağız. Üniversitedeki puan ağırlığına göre de ders saatlerini belirleyeceğiz.  Bizim kurumlarımız hem öğretmen hem de öğrenci için sıcak bir yuvadır.Bu yuvada mandolin eğitimi,takım sporları,tiyatro eğitimi,kitap okuma seansları,ünlü yazarlarla tanışma olanakları,kültür gezileri,yaşamsal ödev planlamaları,mental aritmetik,robotik kodlama ve daha birçok faaliyet sevgi ve mutluluğun getirdiği huzurla yoğrularak öğrencilerimize sunulur.

Sayın Körükmez,bu güzel söyleşi için teşekkür ederim.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.