Geleceğin dilini öğrenecekler!

Cumhuriyetimizin 97. yıl dönümünde, açılış törenine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un da katıldığı Kocaeli Robotik Kodlama Atölyeleri Projesi (KODELİ) hakkında bölgemizin İlçe Milli Eğitim Müdürleri gazetemize özel açıklamalarda bulundu. 

Geleceğin dilini öğrenecekler!
25 Kasım 2020 Çarşamba 16:24

Cumhuriyetin 97. yılında 97 adet Robotik Kodlama Atölyesinin hayata geçirilmesi ile ilgili, Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, Dilovası İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Balay ve Çayırova İlçe Milli Eğitim Müdürü Azmi Tunç gazetemize açıklamalarda bulunarak, öğrencileri geleceğe hazırlayacak olan kodlama eğitimi hakkında bilgiler verdiler.  

''ÖĞRENCİLERİMİZİ GELECEĞE HAZIRLAYACAĞIZ''

KODELİ Projesi'nin Gebze'de 13 okulda uygulandığını, bu sayının Bilim Sanat Merkezi ve Logo Yazılım ile yürütülen proje ile birlikte 15'e yükseldiğini ifade eden Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, ''KODELİ Projesi, Milli Eğitim Bakanlığımızın ve Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle oluşturulmuş bir proje. Kodlama öğrenimi çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasında, geleceğin teknolojilerine hazırlanmasında oldukça önemli. Öğrencilerimizin teknolojik bilgi birikim ve eğitim altyapılarının güçlenmeleri ve geleceğin teknolojilerine hazırlanması açısından bu projeyi oldukça önemli buluyorum. Öğrencilerimize eğitim verecek olan bilgisayar bilimleri öğretmenlerimizin gerekli altyapı ve donanımları mevcut ve eğitim süreçleri devam eden öğretmenlerimiz var. Kodlama eğitimi ile ilgili gerekli atölyelerimiz hazır durumda ve eğitim materyallerimizde bir eksiğimiz yok. Kodlama eğitimi sayesinde okullarımızda eğitim gören öğrencilerimizi geleceğe hazırlayacağız.'' açıklamalarında bulundu.

''ROBOTİK KODLAMA, GELECEĞİN DİLİNİ ÖĞRENMEKTİR''

KODELİ Projesi kapsamında ilçeden 7 okulun katıldığını ifade eden Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, dijitalleşen dünyada nitelikli insan yetiştirmenin sıradan klasik yöntemle ve tekniklerle gerçekleşmeyeceğini belirterek, ''Bu durum bizi ister istemez yeni öğretim metotlarına ve alternatif eğitim modellerine ulaşmayı, bilgiyi alan değil, kullanan bireyler yetiştirmeyi zorunlu kılıyor. Öğrencilerimize kodlama eğitimi verilmesi konusunu, daha öncede çok önemsiyorduk. İlçemizdeki her okula kodlama atölyesi kurma hedefimiz ve çalışmalarımız vardı, bu hedeflerimizi çeşitli yardımlar sayesinde hayata geçirmeye çalışıyorduk. Bu anlamda KODELİ Projesi bizim imdadımıza yetişti. Öğrencilerin derslerde gördükleri teorik matematiği, sosyal ve fen bilimlerini onlar için uygulamalı hale getirebilecekleri yeni eğitim ortamları oluşturmak bakımından kodlama atölyelerinin kurulumu okullar için çok önemli. Bir anlamda yakın gelecekte yetişkinlerin sahip olması gereken en önemli özelliklerden birinin kodlama ve onun getirdigi algoritmik yani sistematik düşünme becerisi olduğuna inanıyoruz. Robotik kodlama eğitimi, sanal dünyanın, teknolojinin kısaca geleceğin dilini öğrenmektir. Kurulan bu atölyelerde çocuklarımız kendi dijital oyunlarını ve robotlarını, dronlarını yapabiliyor, günlük hayatta karşılaştıkları problemlere dijital çözüm üretebiliyor kısaca bilgisayarın esiri olmak yerine bilgisayara hükmeden, emir veren, hayal kuran bireyler ve nesiller yetişiyor. Unutmayalımki elde edilen her başarı  önce bir hayaldi. Bu hayalin gerçekleşmesinde katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz.'' şeklinde konuştu.

''GELECEKLERİNİ SAĞLAM BİR ŞEKİLDE İNŞAA ETMİŞ OLACAKLAR''

Dilovası'nda bulunan 4 tane okulda KODELİ Projesi kapsamında kodlama eğitimi verileceğini ve kendi imkanlarıyla iki okulda daha kodlama eğitimi verildiğini ifade eden Dilovası İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Balay, ilçedeki bilgisayar öğretmenlerinin KODELİ Projesi kapsamındaki eğitimlerinin devam ettiğini belirterek, ''İlçemizdeki bilgisayar öğretmenlerimiz bu konuda eğitim alarak öğrencilerimize eğitim verecekler. Öğrenciler seçmeli ders saatlerinde, basit bir seviyeden başlayarak bu konuda uzmanlaşacak ve kodlama alanında seviyelerini arttıracaklar. Dilovasında kendi imkanlarıyla kodlama eğitimi veren okullarımızda mevcut. İlçemizde bulunan Enka Teknik Okulumuz kodlama alanında öncü ve Polisan Ortaokulu'nda da kodlama eğitimleri veriliyor. Günümüzde teknolojik cihazların her biri kodlar sayesinde çalışıyor. Üretimin olduğu her alanda kodlardan yararlanılıyor ve üretim devrinde olduğumuz için öğrencilerin bu sistemi tanımaları ve öğrenmenleri gerekiyor. Bu proje ve eğitim sayesinde öğrencilerimizi geleceğin teknolojilerine hazırlayacağız. Öğrencilerimiz ileride üniversiteye gittiğinde ve teknik bir bölümde eğitim aldıklarında fiziki altyapıları tamamlanmış olacak ve geleceklerini sağlam bir şekilde inşaa etmiş olacaklar. İlçemizde gerçekleştirdiğimiz okul ziyaretleri sırada, 5. sınıf öğrencilerinin devreler sayesinde hazırlamış olduğu robotları gördük. Bu, gurur verici ve sevindirici bir durum.'' dedi.

''ÖĞRENCİLER YAPAY ZEKAYI ÖĞRENECEK''

KODELİ Projesi sayesinde öğrencilerin yapay zekayı öğrenerek gerekli teknolojik altyapıya sahip olacaklarını ifade eden Çayırova İlçe Milli Eğitim Müdürü Azmi Tunç, projeye ilçeden 3 okulun katıldığını sözlerine ekleyerek, ''Bilişim ve sanal zeka, yapay zekaya evriliyor. KODELİ Projesi sayesinde öğrenciler yapay zekayı öğrenecekler. Kodlamaya ait donatı malzemelerini öğreniyorlar. Bu donatı araçları ile öğrencilerin erken dönemde kodlama öğrenmesi çok faydalı olacak. Gerekli donanımlara sahip öğretmenlerimiz yine eğitimlerini alarak öğrencilerimizi geleceğe hazırlayacak. Gelecek yıllarda bu okul sayılarımızı arttırarak öğrencilerimizin geleceğe hazırlanması konusunda çalışmalar yapılacaktır.''dedi. Ceyda ÖZER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.