Sayfa Seç

GTO parmak ısırttı!

GTO parmak ısırttı!
reklâm

Yazar hakkında

Dün düzenlenen açılış törenine GTO Başkanı Nail Çiler, GTO Meclis Başkanı Oğuz Şerifalioğlu, GTO Genel Sekreteri Mustafa Sekin’in yanı sıra yönetim kurulu üyeleri, Gebze protokolü ve meclis üyeleri katıldılar. Merkezin açılış kurdelesini Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muhammed Hasan Aslan, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Gebze Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan , GTO Meclis Başkanı Oğuz Şerifalioğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gebze Koordinatörü İbrahim Pehlivan, Gebze Emniyet Müdürü Adil Uğur Bilgili, Ermetal Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Gülener birlikte kestiler. Kurdele kesimi sonrası meclis salonuna davetliler burada İnovasyon Merkezi’nin tanıtımı ile ilgili sunum ve konuşmalarını dinledi.

YENİ BİR EĞİTİM MODELİNİ UYGULUYORUZ

Açılış konuşmasını yapan GTO Başkanı Nail Çiler, “ Nitelikli eleman bulmada zorluk çekiyoruz. Kaliteli iş gücüne ihtiyacımız var. Teknolojinin tüm boyutları ile her alana hakim olduğu bir döneme girdik. Yeniliğe açığız. Dünya bir değişim ve gelişim gösteriyor. Artık şirketler ürün değil akıl satıyor. Ya bu değişime ayak uyduracağız, ya da yok olup gideceğiz.  Hal böyleyken değişime göre pozisyon alacağız. Kaliteli insan kaynağına yeni bir eğitim modeline ihtiyacımız var. Ezbere dayalı eğitim modeli bitmiştir. Bilgi inşa eden, veriden değer elde eden, eğitim sistemine entegre olduğu yeni bir model bulacağız. Biz bu akademide gençlerimizi yeniliğe alıştıracağız, kişileri tüketimden çok üretime yönlendireceğiz, inovaktif düşünmelerini sağlayacağız onların el becerilerini geliştireceğiz. Burada CNC, torna ve freze eğitimleri alacaklar. Kendin yap, kendin tasarla  metodu ile buradaki teknik donanımlarla kendi tasarımlarını yaratabilecekler.“ dedi.

EĞİTİMLER 3 AYRI SINIFTA

Gebze Ticaret Odası’nda açılan İnovasyon Akademisi ( Üretim Beceri Atölyesi ) Bursa  Ermatal Şirketler Grubu’nun BenMaker ‘in hazırladığı ve tamamen yerli bir üretimle yaptığı bir atölye.

Yeni nesil eğitim sistemi olan MAKER Hareketi’nin uygulandığı bu merkez, aynı zamanda Gebze ve Bölge sanayisinin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman sorununa çözüm olacak. Merkezde, 3 ayrı sınıfta Et/Ser ve Ek/ser Plus 3B Yazıcılar, Torna modülü, zımparalı testere modülü, matkap modülünün yanı sıra  Robotik Kodlama ve Maker sınıfları yer alıyor. 07-12 yaş grubu çocuklar bu merkezde el-göz-beyin koordinasyonlarını geliştirerek üretim becerilerini arttıracaklar.  

AYNI ANDA 24 ÇOCUK ÇALIŞABİLİYOR

GTO’nun hizmete açmış olduğu Üretim Becerileri Atölyesi’nde aynı anda 24 çocuk çalışma yapabiliyor. Yüzde 100 yerli üretimle oluşturulan atölye, standartlara uygun ve çocuk dostu tasarımıyla Türkiye ve Avrupa’da bir çok kurum ve kuruluş tarafından da yoğun talep görmekte. Açılış töreninde ERTEV Vakfı Müdürü İpek Dincel Vakıf çalışmalarını ve BenMaker Üretim Beceri Atölyelerini, Türkiye ve Avrupa’da ki uygulamaları anlatan bir sunum yaptı.

GÜLENER’DEN DUYGU YÜKLÜ KONUŞMA

Sunumun ardından Ermetal yönetim kurulu başkanı Fahrettin Gülener bir konuşma yaptı.  Salonu dolduran izleyicilerin duygulandığı, zaman zaman alkışlarla kestiği konuşmasında Gülener, “Bizim makine yapan makinecilere ihtiyacımız var. Sen yapmazsan, ben yapmazsan o da yapmazsa bu kader midir? Kader gayrete aşıktır. Bana bildiğini söylemek istersen neyi en iyi yaptığını göster. İnovasyon, kulağa hoş gelen bir kelime. Kim buldu bu kelimeyi, kim söyledi? Bana ne diyemezsin. Onlar koşuyor, biz daha ayakkabılarımızı giyemedik. “ dedi.  

% 93 İHRACTIMIZIN KİLOGRAM DEĞERİ 83 SENT

Uzman atölye iş gücüne giden yolda 35 yıllık bir vakıf tecrübesi olduğunu, 2 bine yakın çalışanı olduğunu, sistemi kendisinin kurduğu ve hiçbir devlet desteği almadığını  belirten Gülener şöyle devam etti;  “ 1972 ile 1982 yılları arasında 85 çırak yetiştirdim. İnovasyon kısaca yenilikçilik anlamına gelir. İnovasyon kafada başlar  niyet, kalpte gelişir :iman, bileklerle paraya dönüşür. Biz şu günkü durumu okuyamazsak adım atamayacağız. Türkiye’de ihracatımızın % 93’ünün karşılığı kilogram başına 83 sent. Yüzde 93’ünün karşılığı buysa biz ne sattık Allah aşkına?

İNTİKAM ALMAK İSTİYORUM

 Kendi vakfımı kurduğunu,  evinin 40 yıldır  fabrikanın bahçesinde olduğunu orada oturduğunu belirten Gülener, sözlerine şöyle devam etti; “ İdealistim , ne söylerseniz söyleyin benim hoşuma gider. intikamcıyım, intikam almak istiyorum. Peki kimden? 1701 Tokat göçmeniyim Balkanlara sürülmüşüm. Ben dininden ve bayrağından dolay 5 yaşında göçmen geldiğim yılı hatırlıyorum. O dönemlerde çok acılar çektik, çok zalim insanlar gördük. Ben de ‘Barışta Yarış’ prensibi karşılığında pozitif bir dille onlardan intikam almak istiyorum. Hırslıyım, azimliyim ve çok mutluyum. Bizim 400 sınıfımız oldu. Kendi üretimlerimiz. Yazılımlar, tasarımlar kendimize ait.”

ORTAK AKIL İÇİN ZİHİNSEL KATILIM VE SAYGI GEREK

İnsanları ikna etme sanatı ve cepheye sürme yürekliliğinin başarı getirdiğini belirten Gülener, “ Bileği iş yapana kafası ve kalbi de itaat eder. Çocuklarımıza erken yaşlarda bileğinin iş yapmasına yoğunlaştıralım. Japonya’da eğitim yaşı 5, ama sabah 7 akşam yedi okulda, uyuması orada, yemekleri orada. Sadece akşamları evine ve ailesine gidiyor. Hiçbir başarı tesadüf değildir. Her şeyi devlet yapmaz. Ben ne yapayım ? sorusunu unutun. Yapabileceğiniz bir şey var acaba o nedir? Bunu sorun, arayın. Kollektif Akıl, ortak akıl. Sürekli söyler dururuz. Ama bir araya gelindiğinde hep farklı farklı sesler çıkar nedense? Ortak akıl için ortak zihinsel katılım gerekir, ortak zihinsel katılım için  tevazu gerekir, bilgi gerekir, saygı gerekir. Dinimizin temeli saygı ve hürmet değil mi? dedi.  Kamil Uzunmehmet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Son Videolar

Yükleniyor...

error: Content is protected !!