GTÜ Öğrenci Araştırma Projelerine TÜBİTAK Desteği

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından yürütülen “2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı” 2020/2 dönemi kapsamında yapılan başvuruların destek sonuçları açıklandı. Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) öğrencilerinin projeleri destek almaya hak kazandı.

GTÜ Öğrenci Araştırma Projelerine TÜBİTAK Desteği
05 Mayıs 2021 Çarşamba 13:34

GTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü öğrencisi Mehmet Can Aydın’ın yürütücüsü olacağı, Biyoteknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Özbil’in danışmanlığında ‘Türkiye’de Yetişen Tıbbi Bitkilerin COVID-19’a Karşı Etkilerinin Hesapsal Analizi’ başlıklı proje TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında destek aldı. Bu proje, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından belirlenmiş Türkiye’de yetişen 100’ü aşkın tıbbi bitkiden elde edilebilecek aktif maddelerin tespitini ve bu aktif maddelerin SARS-CoV-2 virüsünün; S proteini, Mpro, PLpro ve RdRp enzimlerine yönelik durdurucu etkilerinin bilgisayarlı hesaplama yöntemleri kullanılarak ortaya çıkarılmasını amaçlıyor. Bu aktif maddeler, hangi proteine karşı iyi bağlanma gösterdiklerine ve potansiyel nitelikte inhibitör olarak kullanılabileceklerine göre listelenerek ülkemizde yetişen bitkilerin COVID-19’a karşı potansiyel ilaç olarak yetiştirilebileceği araştırılacak. Bu bilgisel altyapı ışığında, proje çıktılarının COVID-19’a karşı kullanılan konvansiyonel ilaçlarla kıyaslanması ve ülkemizde yetişen bitki kaynaklı aktif maddelerin potansiyel yeni bir ilaç olarak kullanılması düşünülüyor.

BASAMAK OLUŞTURACAK

2209/A projesi TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazanan diğer bir projede GTÜ Biyomühendislik Bölümü Öğrencileri Zeynep Değirmencioğlu ve Büşra Sude Şanlıbayrak tarafından yürütülecek, GTÜ Biyomühendislik Bölümü Biyomekanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Oflaz’ın danışmanlığında "In vitro mekanik uyarım cihazının tasarımı ve üretimi" başlıklı proje oldu. Araştırma projesi mekanik uyarımı hücreler üzerine homojen bir şekilde uygulayarak hücrelerin daha doğal ortamlarda karşılaştırma testlerinin yapılabilmesine olanak sağlayacak prototip modelin geliştirilmesini hedefliyor. Hastalıklara tedavi bulunmasında ve ilaç geliştirme çalışmalarında da kullanılabilecek bu model özellikle kemik gibi sert doku yaralanmalarının iyileştirilmesinde bilime ve toplum sağlığına önemli katkılar sunacak. Proje dahilinde elde edilecek bilgi birikimi daha sonraki bilimsel çalışmalara ve projelere de basamak oluşturacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.