GTÜ tercih edilen bir Üniversite!

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan gazetemizin konuğu olarak sorularımızı yanıtladı. Aslan, “Öğrenciler GTÜ’yü görünce tercih listesine mutlaka yazıyorlar. Güzel bir kampüse sahibiz.”

GTÜ tercih edilen bir Üniversite!
13 Ağustos 2018 Pazartesi 10:43

Gebze Teknik Üniversitesi’nde Prof. Dr. Haluk Görgün’den rektörlük görevini devralarak çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdüren Rektör Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan,  gazetemizin onur konuğu oldu. Haber Merkezimizde düzenlenen kahvaltıya katılan Aslan,  üniversite-sanayi iş birliği, GTÜ’nün öğrencilere sunduğu imkanlar ve tercih dönemi ile ilgili sorularımızı da yanıtladı.

ÖĞRENCİLERİMİZLE SÜREKLİ İLETİŞİM HALİNDEYİZ

TÜMA’nın değerlendirmesinde 172. Sıradan 12. Sıraya hızlı bir şekilde yükselmesini şu şekilde açıklayan Rektör Aslan, “ TÜMA’nın kriterleri var. Öğrenim deneyimi tatmin karlığı, akademik destek ve ilgi, yerleşim ve yaşam duyguculuğu, kurumun yönetim işleyişinden memnuniyeti, öğrenme imkânı kaynaklarının yeterliliği ve kişisel gelişim kariyer desteği. Bütün bu başlıklara bakıldığında biz öğrencilerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bana ulaşmak için kişilerin randevu alması gerekiyor fakat öğrencilerimize randevu yok. Etkinliklerine katılıyoruz, öğrencilerimize dokunmaya çalışıyoruz. Biz öğrencilerimize kendi mesleklerini en iyi şekilde öğretmeye çalışıyoruz. Özellikle dördüncü sınıfta yeni bir uygulamaya geçtik. Son dönemde firmalara gönderiyoruz ve mesleklerini orada öğreniyorlar. Nefes alan bir kampüsümüz var. Öğrencinin ders stresinden kurtulması, kendini dinlendirmesi açısından yeşil bir kampüsümüz var. Kariyerle ilgili olarak zaten sanayinin ortasındayız. Dolayısıyla biz bu sanayi kuruluşlarıyla diyalog içerisindeyiz. Onlarla yaptığımız görüşmelerde bizim öğrencilerimize iş ve staj imkânı sunmasını sağlıyoruz. Üniversitemize 60’a yakın öğrenci kulübü var. Öğrencilerimizin kariyer gelişimine önemli katkı sağlıyor. Bütün bunlara baktığımız zaman evet iyi bir yerdeyiz” dedi.

GTÜ’YÜ ÖĞRENCİ ADAYLARINA ANLATIYORUZ

Tanıtım faaliyetlerinin başarılı geçtiğini söyleyen Rektör Aslan, “Her gelen öğrenci tercihine GTÜ’yü kesinlikle yazıyor. Aileler gelip o havayı soluduktan sonra keşke burada üniversite öğrencisi olsam gibi latifelerde bulunuyorlar. Bizde 3 yıldır tanıtım faaliyetlerini geliştiriyoruz. Şunu da rahatlıkla söyleyeyim 2014’ten önce tanıtım faaliyetimiz yoktu. 2014’ten sonra Sayın eski rektörümüz Haluk Görgün tanıtım başlattı. Bu tanıtım faaliyetlerimizi arttıracağız. Türkiye genelinde de bu faaliyetlerimizi yayacağız. Anadolu’da da son derece zeki öğrencilerimiz var. Onları da GTÜ’de görmek isteriz” ifadelerini kullandı.

GEBZE 3 YIL SONRA DAHA GÜZEL OLACAK

Gebze’nin üniversite ile birlikte sosyal hayatının geliştiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, “Gebze’nin yerel yönetimi Gebze’nin sosyal yaşantısını geliştirmek adına önemli çalışmalar yapıyor. Özellikle son 3-4 yıldır da harika şeyler yapıldı. Tabi bunda da Gebze Teknik Üniversitesi’nin küçük bir rolü olduğunu düşünüyorum. Öğrenciler, aileler geldikçe sosyal alan istiyor. Bu istek yerel yönetimlere gittikçe yerel yönetimlerde bunun farkına varıyorlar ve çalışma yapıyorlar. Bu twitte yapıcı bir eleştiri olarak bakıyorum. Yerel yönetimlerdeki arkadaşlarımız bunu dikkate alacaklardır ve bundan sonra bu eksikliği de gidereceklerdir. Gebze’nin sosyal hayatıyla üniversitedeki öğrencilerin sosyal etkileşimi Gebze ilimize dedim (gülüyor) ilçemize çok katkıları olacaktır. Sosyal yaşantısını, sosyo ekonomik yapısını da çok geliştirecektir. Bakın 3 yılda buraya geldi, bir 3 yıl sonra çok güzel yerlere gelecektir. Gebze sanayisiyle değer katıyor. İş ve istihdam sunuyor. Bütün bu zenginliğin yanına sosyal hayatı da koyduğunuzda Gebze yaşanılacak bir hale gelecektir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLERİMİZE FİKİR VERİYOR

Sosyal medyada yayınlanan Neden GTÜ videolarını değerlendiren Rektör Aslan, O bir kampanya değil. O sadece üniversitemize katılmak isteyen öğrencilerimize fikir vermek amacıyla hazırlandı. Orada olumlu olanda var olumsuz eleştirilerde var. Biz bundan kaçınmıyoruz. Ama çalışıyoruz. Bu eksiklerimizi de gidermeye çalışıyoruz. Bu tanıtım videolarımızın üniversitemizi tercih edecek öğrencilerimize fikir vereceğini düşünüyorum” dedi.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ OLARAK SÜREKLİ İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDEYİZ

Üniversite sanayi işbirliği hakkında da konuşan Rektör Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, “Çok bilinçli bir gençlik var. Yeni nesle z kuşağı diyorlar. Çok oyun oynuyorlar, bilgisayar bağımlısı deniliyor fakat onunla birlikte çok bilinçli bir gençlik var. Tercih yaparken şunu da düşünüyorlar, seçtiğimiz üniversiteden mezun olduktan sonra bize ne tür imkanlar sunuyor. Gebze Teknik Üniversitesi’nin konumu itibariyle bu konuda büyük bir avantajı var. Üniversite-Sanayi iş birliğinin içinde bir üniversiteyiz. Bunun yaşanmış ve yaşanan örnekleri var.  Savunma sanayindeki şirketimize üretimindeki bir parçasını bizim üniversitemizde üretiyoruz. Tarımsal ilaçlamalar konusunda yeni bir molekül bulunması konusunda yerli bir üretici firmaya yardımcı oluyoruz. Bütün bunlara bakıldığı zaman üniversite-sanayi iş birliğini gerçekleştirmiş bir üniversiteyiz. Ar-ge merkezi olan firmamızda çalışanlara üniversitemizde doktora imkânı sunuyoruz. Sanayicimizin artık doktoralı çalışanlara da ihtiyacı var. Öğretim üyelerimizle birlikte sadece eğitim değil, sanayinin de isteklerine cevap vermeye çalışıyoruz. Bunu çok daha geliştireceğiz” şeklinde konuştu. Kamil Uzunmehmet – Samet KAHRAMAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.