Anasayfa > Eğitim  >  KOTO Lisesi’nden Patent Yarışmasında Büyük Başarı

KOTO Lisesi’nden Patent Yarışmasında Büyük BaşarıKocaeli‘nin başarılı eğitim kurumlarından biri olan Özel KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, inovatif projeleriyle dikkat çekmeye devam ediyor. Lise öğrencisi Öznur Canevi, ‘Bir Patent Fikrim Var Yarışması’nda ‘modüler araç’ projesi ile hem 4. sırayı kazandı hem de Patent Başvurusu Ödülü’ne layık görüldü.

26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen yarışma, TÜBİTAK, Türkiye Patent Hareketi, Adres Patent firması, Gebze Güzeller OSB ve Özel Adem Ceylan Final Teknik Koleji’nin işbirliği ile gerçekleştirildi. Yarışmanın sonuçları, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un da katıldığı bir törenle duyuruldu.

Yarışmada Öznur Canevi, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri öğretmeni Mehmet Emir Kömürcü’nün danışmanlığında geliştirdiği elektrikli ve uzaktan kumandalı ‘Modüler Araç’ projesiyle öne çıktı. Proje, toplu taşımada yolcu yoğunluğuna göre kapasite ayarlayabilen ve farklı yolcu kabinleriyle çeşitli amaçlar için kullanılabilen bir araç tasarlamayı öngörüyor. Canevi, ödülünü Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın’ın elinden aldı.

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, başarıyı bir kutlama mesajıyla taçlandırdı. Bulut mesajında, “Öğrencilerimiz akademik alandaki başarılarıyla da kentimizi gururlandırmaya devam ediyor. Projesi ödüle layık gören öğrencimizi kutluyor, bu yolculukta kendisine eşlik eden okul müdürümüz Coşkun Cebeci ve danışman öğretmenimiz Mehmet Emin Kömürcü’ye de teşekkür ediyorum. Öğrencilerimize desteklerimiz sürecek” ifadelerini kullandı.

Bu başarı, öğrencilerin akademik ve teknik yeteneklerini sergileyebilecekleri platformlar yaratmanın önemini bir kez daha gözler önüne seriyor.


Sıradaki Habere Kaydır