Kütüphane 9 ay sonra tamam!

Gebze nihayet yeni kütüphanesine kavuşuyor. Gebzelilerin içerisinde hem rahatlıkla kitap okuyabilmek hem de keyifli ve verimli zaman geçirmek için yıllardır özlemini çektiği nezih ve rahat bir kütüphane için çalışmalara başlandı.

Kütüphane 9 ay sonra tamam!
17 Nisan 2019 Çarşamba 16:12

Sultan Orhan Mahallesi Hükümet Caddesi 1103 sokakta bulunan ve Gebze İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğü adına tahsis edilen binaya ilk kazma vurularak tadilat işlemi başladı.

NEZİH VE SAKİN KÜTÜPHANE ORTAMI

Gerek sanayi ve ekonomi sektörü bakımından gerekse stratejik bakımdan ayrı bir öneme sahip Gebze’ye yakışır modern bir Kütüphane kazandırmak ve Gebze halkının nezih, sakin bir ortamda kitap okuyup, bilgisayar kullanarak kendilerini geliştirebileceği güzel bir mekanda vakit geçirebilmeleri amacıyla Gebze Kaymakamlığı tarafından bir çok çalışma ve yer araştırmaları yapıldı. Gebze Sultan Orhan Mahallesi Hükümet Cad. 1103 Sk. No:5’te bulunan ve FEM Dershanesi olarak kullanılmakta iken, OHAL Kararları kapsamında Hazineye tescili gerçekleştikten sonra boş ve atıl durumda olan bina Mustafa Güler’in girişimleri neticesinde Gebze İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğü olarak kullanılmak üzere 19/02/2018 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü adına tahsis edildi. Kütüphane Müdürlüğü adına tahsisi gerçekleşen binanın mimari ve mekanik proje çizimleri yapılarak, Valilik YİKOB (Yatırım İzleme Müdürlüğünce) İhalesi tamamlandı ve tadilat işlemleri başladı.

BİNA 9 AY SONRA TESLİM EDİLECEK

Kaymakam Güler, binaya gidip, yerinde incelemelerde bulunarak, tadilat işlemlerini yakından takip ediyor. Mart ayı sonunda tadilat işlemleri başlayan bina, şu aşamada ara duvarları yıkılarak, tavan ve taban malzemeleri soyularak güçlendirme yapılmaya hazır hale getirildi. Güçlendirme işleminin ardından mimari ve mekanik proje uygulamaları başlayacak bina 9 ay sonra Gebze Kaymakamlığı İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğüne teslim edilecek.

KÜTÜPHANEDE VERİMLİ VE KEYİFLİ ZAMAN

2600 m2 olacak yeni hizmet binası içerisinde standart kütüphanecilik hizmetlerinin yanı sıra çeşitli kültürel etkinliklerin gerçekleştirilebileceği “KOFERANS SALONU”/“FUAYE SALONU”, Kütüphanenin ve ihtiyaç duyan kurumların toplantılarını gerçekleştirebileceği 40 kişilik “TOPLANTI SALONU”, belirli zamanlarda çocuklara ve kütüphane kullanıcılarına eğitici ve öğretici film gösteriminin yapılabileceği “CEP SİNEMASI SALONU”, Kütüphane müdavimleri ile çocuklarını Kütüphaneye getiren ebeveynlerin günlük gazete ve dergilerini çay ve kahve eşliğinde, rahat koltuklarda okuyabilecekleri “SÜRELİ YAYINLAR VE KİTAP-KAFE BÖLÜMÜ”, çeşitli atölye çalışmalarının yapılabileceği “SERBEST ÇALIŞMA SALONLARI”, Kütüphane kullanıcılarının dini vecibelerini yerine getirebilecekleri “MESCİD”, kullanıcıların eğitsel ve bilimsel alanda araştırma/çalışma yapabilecekleri ve bilgi teknolojilerinden yararlanabilecekleri “İNTERNET HİZMETİ BÖLÜMÜ”, görsel ve işitsel materyallerle (CD, DVD, bilgisayar, kitap vb.) engelli kullanıcıların sosyalleşmesini, kitap ve kütüphaneye ilgilerini artırarak hayata daha sıkı tutunmalarına yardımcı olacak “ENGELLİLER BÖLÜMÜ”, 0-3 yaş, 3-6 yaş ve 6-12 yaşa çocuklar için tüm tefrişatı çocuklara göre düşünülmüş küçük masalar, sandalyeler, minderler, renkli raflar, oyun parkı ve oyuncaklardan oluşan, çeşitli etkinliklerin yapılabileceği çok fonksiyonlu “ ÇOCUK BÖLÜMÜ ”, ders çalışma aralarında sportif aktiviteleri (Satranç-Dart-Masa Tenisi) gerçekleştirebilecekleri “ZEKA OYUNU ve AKTİVİTE BÖLÜMÜ” ve modern çizgilerle donatılmış “KULLANICI OKUMA-ARAŞTIRMA-ÖDÜNÇ VERME ve SESSİZ ÇALIŞMA SALONLARI” bulunuyor. Gebze ilçe Halk Kütüphanesi Yeni Hizmet Binasının aralık ayında hizmete açılması planlanıyor. Kütüphanenin yapılması ile birlikte kültürel çalışmalara bir yenisi daha eklenecek ve halk bu yeni mekanda kitaplarla dolu bir yaşam merkezine kavuşacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.