Eğriye eğri!


Kamil Uzunmehmet

Kamil Uzunmehmet

12 Nisan 2018, 11:10

Gebze Teknik Üniversitesi,  Türkiye’de Üniversite Kampüsü’nde kurulan ilk fuar ve zirveye ev sahipliği yaparken, katılımın yüksek oluşu ve organizasyonda yaşanan aksaklıklar bile zirvenin büyüklüğüne gölge düşüremedi.’ Potansiyeli Keşfet, Gücü Hisset’ teması ile başlayan zirve 21 Nisan Cumartesi gününe kadar devam edecek. 
Fuar’ın gerek kısa bir sürede hazır hale getirilmesi, gerek stantların ve katılımcı firmaların seçimi olumlu bulunsa da organizasyon anlamında sıkıntılar yok değildi; 
Başbakan Binali Yıldırım’ın gelişinin son anda belli olması, zirvenin organizasyonuna da yansıyınca girişte ve yerleşim de uzun süre bocalamalar yaşandı. 
Gazeteciler içeriye geç alınırken, girişte yaşanan arbede ve fuar ziyaretçileri ile Başbakan’ı takip etmek isteyenlere farklı uygulamalar yapılmak istenmesi zirvenin görünen aksaklıklarıydı. Kapıda bulunan şık giyimli görevli kızlar,  firmaların bırakın  yerleşim planlarını, isimlerinden bile bi haber orada görev yapıyorlardı. Yerleşim krokisi yok, ellerinde cep telefonlarından hol ve stant bulmak için uğraş verdiler.  Fuarı organize eden firmanın derme çatma bir çadırda bu ülkenin Başbakanını ağırlaması, buraya hınca hınç davetlileri adeta tıkması, havanın da ısınması ile daha da çekilmez bir hal alan havalandırmasız bir çadırda protokolü ağırlaması başlı başına bir eksiklikti. 
Sözün kısası; Böylesine önemli bir etkinlik için samimi bir girişim başlatarak Teknoloji Zirvesi’nde başta Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olmak üzere devlet erkanını ve sanayicileri bir üniversitede buluşturan Gebze Teknik Üniversitesi’nin, bu zirveyi gerçekleştiriyor olması, fuar alanına 50’nin üzerinde firmaya stant açtırması konuşulması gerekirken, etkinlik boyunca bozuk organizasyon ve uygun olmayan tesisler konuşuldu. 
Buna bir de Başbakanlığın korumalarının yerel basına yarattığı sıkıntılar eklenince ortaya sevimsiz şeyler çıktı. Bu fuarda konuşma yapması gereken başta Kocaeli Valisi olmak üzere Gebze Ticaret Odası başkanının konuşması iptal ediliyor, odanın hazırladığı portatif afişlerin asılmasına dahi izin verilmiyordu. Basın mensupları korumalarca itilip kakıldı, makineleri yerlere düşürüldü. Sanki bu insanlar ilk kez bir Başbakan programı takip ediyorlar, ilk kez bir zirveye katılıyorlardı… 
Gelelim protokol konuşmalarına; 
GTÜ Rektörü Prof.Dr. Haluk Görgün, kendinden emin gayet akıcı ve örnekleyici bir selamlama konuşması yaptı. Şubat ayında Kocaeli’nde kendisine ve GTÜ’ye övgüler yağdıran Başbakan Yıldırım’ın  bu jestine jestle karşılık verdi. “Güveninize ve övgülerinize layık olmaya çalışıyoruz” sözü , GTÜ’nün başarı dolu serüveni ve geldiği noktaya bakıldığında havada kalmıyordu. Konuşmasının ana temasına Gebze’yi oturtan ve Gebze’nin sinerjisini her zaman yanında gördüğünü de kelimelerin arasında aktaran Görgün, ‘ Gebze bir sanayi merkezidir, bunu sizler de görün artık’ der gibiydi. Geldiği günden bu yana üniversite-sanayi işbirliği için adımlar atan, projeler geliştiren ve üniversitenin kapılarını ardına kadar sanayicilerin hizmetine açan bir kurumun en yetkili ismi, böylesine bir “Gurur Zirvesi’ nde kürsü hakimiyetini çok iyi kullandı ve alkışı hak etti.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’de üniversitelerin sanayi ile olan organik bağına dikkat çekerken, yeni açıklanan Teşvik Paketi ile KOSGEB ve TÜBİTAK'ın teknoloji odaklı ürünlere, birçok teşvik paketiyle destek verdiğini söyledi. Özlü, sayıları bin 52'ye ulaşan Ar-Ge ve Tasarım Merkezi, 51 ilde faaliyet gösteren 77 Teknoloji Geliştirme Bölgesi, 311 Organize Sanayi Bölgesi ve üniversitelerdeki Araştırma ve Uygulama Merkezleriyle Türk sanayisinin ve yüksek teknoloji üretiminin hizmetinde olduklarını kaydetti. “Hedefimiz, yerli ve milli üretim yoluyla teknolojide sınıf atlayan bir Türkiye'dir diyen Bakan Özlü,  Bilim merkezi, teknoloji üssü, ileri sanayi ülkesi Türkiye hedefimizden, hiçbir biçimde geri adım atmadan yolumuza devam edeceğiz. Bu hedefe doğru yürürken en büyük dayanağımız, bilgi, bilim ve teknoloji üreten üniversitelerimizdir. GTÜ'ye, bilim ve teknoloji alanında üstlendiği büyük misyonda, başarılar diliyorum.” dedi. Sanayinin artık dijitalleştiğini ve bu geçişte insan kaynağının önemini vurgulayan Bakan Özlü,  GTÜ’nün  bu anlamda çok önemli bir işlevi olduğunu da vurguladı. Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın Gebze Teknik Üniversitesi’nin 4 yıl içinde Türkiye’nin en başarılı üniversiteleri sıralamasında ilk 10’da dahi yer almamasına rağmen, 4 yıl sonra 3.sıraya gelmesinin önemli bir başarı olduğuna dikkat çekerek başta rektör Görgün olmak üzere, üniversitenin  akademik ve idari kadrosuna teşekkür etti. Üniversite ile sanayi arasında işbirliğinin artması ve katma değeri yüksek ürünler üretiminde önemli bir sıçrama yapılması gerektiğini de sözlerine ekleyen Fikri Işık’ın , “ Üniversitelerle sanayi arasında Katolik Nikahı olması gerek” tespiti herkes gibi beni de şaşkınlığa sevk etti diyebilirim. Başbakan Binali Yıldırım’da konuşmasında hükümet olarak sanayi üniversite birlikteliğini sürekli desteklediklerini, Gebze Teknik Üniversitesi’nin iş garantili mezun verdiğine dikkat çekerek başta rektör Haluk Görgün olmak üzere tüm akademisyenlerini tebrik ettiğini söyledi. Bir Başbakan’ın hele hele bir ilçe üniversitesi için bırakın övgüleri, adını bile söylemediği günleri yaşamış biri olarak, Başbakan Yıldırım’ın Gebze Teknik Üniversitesi’nden övgü dolu sözlerle bahsetmesi beni bir gururlandırdı diyebilirim. Başbakanın” Buraya girerken sayın rektörümüze sordum. Buraya giren her öğrenci 200 TL ile 2 bin TL arasında bursu hazırmış. Keşke bugünlerde okusaydık.
 Bizim zamanımızda üniversiteler burnundan kıl aldırmıyordu. Üniversite sanayi ilişkisi konuşulmuyordu bile. Birbirine zıt ve ayrı iki kutup gibiydi.” Sözleri tıpkı başbakan gibi bana da üniversite yıllarımı hatırlattı. Kendi şehrimdeki 14 bin kişinin çalıştığı bir fabrikada bırakın işe girmeyi, staj dahi yapamamış, başka bir yer bulmuştum. Başbakan Yıldırım’ın dediği gibi, Üniversite- Sanayi birlikteliğinde ezberleri  Gebze Teknik Üniversitesi bozmuş, bu potansiyelimizi ortaya çıkarmış oldu. 4 yıllık bir geçmişi olan Gebze Teknik Üniversitesi öyle bir hızla yol alıyor ki asırlık üniversitelerin arkasına şimdiden takılmış durumda. 
Gebze Teknik Üniversitesi Bilim ve Sanayi Zirvesi 3 gün boyunca Gebze’de sanayi ve insan kaynakları başta olmak üzere Ar-Ge, İnovasyon, Endüstri 4.0 konularında söyleşiler, paneller ve etkinliklerle devam edecek. Gebze ve bölgede kurulu bulunan sanayi firmalarının stantları gezilebilecek, insan kaynakları birimleri iş başvuruları da alabilecek. 50’nin üzerinde firma, kurum ve kuruluşun yanı sıra ASELSAN, Havelsan, Roketsan, TEI, Vestel, Türkcell gibi ulusal firmalarda fuara renk katan markalarımız olacaklar. 
Bu zirve ile Gebze ismi bir kez daha ülke gündeminde yerini almış oldu. GTÜ Sanayi ve Teknoloji Zirvesi, gerek kentin adını taşıyan üniversitesi, gerek OSB’ler ve sanayi kuruluşları ile önemli bir reklam ve vitrinin adresi oldu. Bir de şu organizasyon adam gibi yapılmış olsaydı; Gebze kelimenin tam anlamıyla bu alanda bir ilki gerçekleştirerek ezber bozacaktı;
Ama bu işi organize edenler maalesef  Gebze Teknik Üniversitesi’nin bu başarı yürüyüşüne katkı sağlamak yerine ayak bağı olmuştur…
Eğriye eğri!

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.