Sayfa Seç

2. El otomobil başına buyruk!

2. El otomobil başına buyruk!
reklâm

Yazar hakkında

Özellikle pandemi döneminde vatandaşların toplu ulaşım araçlarını kullanmak istememesi araç talebini artırırken, piyasada bu talebi karşılayacak sıfır otomobil bulunamadı. Yaz aylarında başlayan normalleşme süreçleri ile otomobil üretimi canlılık kazansa da artan talepleri karşılamıyor. Bu nedenle sıfır kilometre otomobil alamayanlar tercihini ikinci el arabalardan yana kullanıyor.İkinci el araba fiyatları artarken taleplerde de bir azalma olmuyor. Otomobil alma konusunda temkinli davrananların sayısı artarken, çok sayıda kişi ikinci el araba fiyatları düşer mi gibi sorulara yanıt bulmaya çalışıyor.

İKİNCİ EL ARABA  YATIRIM ARACI OLDU

İkinci el otomobil fiyatlarındaki artışın son yıllardaki en yüksek seviyesinde olduğunu belirten bazı otomotiv sektör temsilcileri ve oto galericiler araçların ulaşım amacı ile kullanılmanın yanında artık yatırım aracı olarak değerlendirildiğini söylüyorlar. Bunun başlıca sebeplerini sıralayan uzmanlar,  arz-talep dengesinin bozulması , pandemi nedeniyle fabrika üretimlerinin düşmesi hatta belirli bir dönem fabrikaların kapalı kalması, pandemi etkisi ile toplu taşıma kullanma isteği yerine özel araç ile seyahat isteğinin toplum geneline yayılması ve 1 ay öncesine kadar kamu bankaları tarafından düşük faizli kredi desteğinin sağlanması gibi faktörleri sayıyorlar.

FİYATLARIN ESKİ SEVİYELERE DÖNMESİ ZOR

Piyasalardaki genel beklentinin fiyatların düşeceği yönünde olduğunu belirten sektör temsilcileri, arz-talep dengesinin bozulması yanında 30 Ağustos tarihinde yapılan ÖTV artışının da  araç fiyatlarında agresif bir yükselme yarattığını belirtiyorlar. Beklentinin bu yönde olduğu, ancak yeni üretimlerde ürün girdi maliyetlerinde oluşacak artışlar, ülkemizde yüksek seyreden döviz kur fiyatlaması ve ÖTV oranlarında bir düşme olasılığının şimdilik olmaması fiyatların bir daha eski seviyelerinde seyretmesine imkân vermeyeceğini de söylüyorlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Videolar

Yükleniyor...

Son Yorumlar