Adel Kalemcilik'ten eğitim hamlesi!

Kırtasiye sektöründe Türkiye’nin lider firması olan , Çayırova TOSB’da üretim yapan Anadolu Grubu iştiraki Adel Kalemcilik, 50 yılı aşan tecrübesi ile sektörde en fazla bilinen ve tercih edilen markaları tüketicisiyle buluşturmanın yanı sıra, sektöre katkı ve topluma sosyal fayda sağlayacak projeleri geliştirmeye devam ediyor.

Adel Kalemcilik'ten eğitim hamlesi!
21 Nisan 2021 Çarşamba 15:58

Eğitimde danışılan firma olma vizyonu doğrultusunda Adel Kalemcilik, 2012’den bu yana eğitim alanında devam ettirdiği birçok projeye ek olarak, okul öncesinde çocukların kelime hazinelerinin gelişimine ve dolayısıyla zihinsel gelişimlerine destek vermeyi hedefleyen 1500Kelime.com Platformu’nu hayata geçirdi.

ARAŞTIRMA SONUÇLARI PROJEYİ DESTEKLİYOR

Adel Kalemcilik’in, pandeminin başladığı ve eğitim-öğretimin de büyük bir değişim gösterdiği 2020 yılının başından itibaren çalışmalarını çocuk gelişiminin en etkin olduğu okul öncesi dönemine yoğunlaştırarak gerçekleştirdiği ve sonuçlarını 1 Nisan 2021’de kamuoyu ile paylaştığı “Ebeveyn ve Öğretmenlerin Gözünden Çocukların Kelime Hazinesi Araştırması”ndan okul öncesi çocukların kelime hazinesi konusundaki farkındalığın artırılmasına yönelik önemli birçok içgörü elde edildi. Türkiye’yi temsilen 12 farklı ilde, ebeveynlerden ve öğretmenlerden oluşan toplam 800 kişiyle yapılan görüşmeler sonucunda çocukların kelime hazinesinin önemi ve bu konudaki farkındalığa dair önemli sonuçlar elde edildi. Buna göre, 10 ebeveynden 7’si okul öncesi çağındaki çocuklarının kelime hazinesini önemli bulurken, yalnızca 3’ü çocuğunun kullandığı kelime sayısının farkında. Öğretmenlerin ise, öğrenmeye yönelik çalışmaların birebir gözlemcisi olmalarından ötürü, çocukların kelime hazinesiyle ilgili farkındalıklarının ebeveynlere nazaran daha yüksek olduğu görüldü. 10 öğretmenden 9’u okul öncesi çağındaki öğrencilerinin kelime hazinesini önemli bulurken, yalnızca 6’sı çocuğun kullandığı kelime sayısının farkında. Hem ebeveynler, hem de öğretmenler çocuklarda kelime hazinesi gelişiminin en çok anlama ve anlatma, etkili iletişim becerileri, okul başarısı ve yaratıcı düşünce yeteneğini geliştirmesi yönünden yüksek oranda etkili olduğunu düşünüyor.

ÖĞRETMEN VE VELİLERİN TERCİHLERİ AYRIŞIYOR

Araştırmaya göre, okul öncesi çocuklara yeni kelime öğretmeye yönelik yapılan aktiviteler konusunda öğretmen ve velilerin tercihleri büyük oranda ayrışıyor. Yeni kelime öğretmeye yönelik çocukla birlikte yapılan aktivitelerde ebeveynlerin tercihleri çizgi film, televizyon, şarkılar gibi medya kullanımı ağırlıklıyken öğretmenler oyun oynama, kelime kartları, kelimelerin tekrar edilmesi gibi daha interaktif yolları tercih ediyor. Bu veri, çocuklarının kelime hazinelerini geliştirmek ve zihinsel gelişimlerine daha fazla katkıda bulunmak için ebeveynlerin, çocuklarıyla evde daha fazla kaliteli ve interaktif zaman geçirmesi gerektiğine işaret ediyor. Son olarak, ebeveynlerin %72’si okul öncesindeki çocuklarının kelime bilgisini yeterli bulmazken, öğretmenlerin %76’sı okul öncesi çocukların kelime hazinesinin gelişmesi gerektiğini belirtiyor.

PLATFORMDA 70 AYRI KATEGORİDE 1500 KELİME BELİRLENDİ

1500Kelime.com Platformu, New York Üniversitesi’nde akademisyen, yazar Prof. Dr. Selçuk Şirin ve ekibiyle birlikte yaklaşık bir buçuk senelik bir hazırlık süreci sonucunda, hem gelişim psikolojisindeki temel okul öncesi beceriler hem de MEB tarafından belirlenen kazanımlar baz alınarak tasarlandı. Buna göre, platformda yer almak üzere sayı, sayma, duyu, duygular, zaman, zıt kavramlar, boyut, miktar, mekanda konum-yön, renk, şekil gibi kavramlar göz önünde bulundurularak toplam 70 ayrı kategoride 1500 kelime belirlendi. Platformdaki tüm içerikler farklı kelimelerin bağlamsal ilişkileri ele alınarak ve hikayeleştirilerek kurgulandı. Böylece çocukların, Platformda sunulan 1500 kelimenin dışında pek çok başka kelimenin de kullanımını öğrenme şansına sahip olması hedefleniyor. Her kelime setini öğreten videodan sonra, çocuğun aile ile beraber interaktif ve kaliteli bir şekilde vakit geçirmesini sağlayacak aktivite önerileri de yer alıyor. Böylece çocukların faaliyetleri ve öğrenimi fiziksel olarak desteklenirken, motor becerilerinin gelişimine de katkıda bulunuluyor. Çocuklar, uzmanların tavsiye ettiği gibi, ebeveynleriyle kaliteli ve interaktif zaman geçirerek, iletişim kurarak ve kendilerini ifade ederek öğrenme fırsatı yakalıyor. Platformda, çocuklar içerikleri izledikçe bal puan kazanıyorlar. Ancak bu bal puan, onları kendi aralarında yarıştırmak amacıyla kullanılmıyor ve herhangi bir ödüle bağlanmıyor. Bu sistem içerisinde tek amaç, bal puan kazanmak; yani bal puan, öğrenme motivasyonunu artırma amaçlı bir oyunlaştırma öğesi olarak kullanılıyor.

50 YILDIR NESİLLERİN GELİŞİMİNE EŞLİK EDİYORUZ

Adel Kalemcilik Genel Müdürü Evrim Hizaler; Adel Kalemcilik’in eğitimde danışılan firma olma vizyonunun  altını çizerken, “Adel Kalemcilik olarak 50 yılı aşkın süredir ürünlerimiz ve gerçekleştirdiğimiz projelerimizle nesillerin gelişimine eşlik ediyor, yaratıcılıklarını destekliyoruz. Eğitimde danışılan firma olma vizyonumuz doğrultusunda okul öncesinde çocukların kelime hazinelerinin gelişimine, dolayısıyla zihinsel gelişimlerine destek verecek ve çocuklarımızın hayatında iz bırakacak 1500Kelime.com Platformu’muzu sizlere duyurmak isteriz. Türkiye’de okul öncesi çocukların gelişimi adına yapılmış sayılı projelerden biri olan 1500Kelime.com Platformu’muz, bu yaş grubundaki çocukların kelime hazinelerini geliştirerek ileride daha başarılı, yetkin ve ruhsal olarak daha sağlıklı bireyler olmalarının tohumlarını ekiyor. Bu alandaki ihtiyacı görerek başta Prof. Dr. Selçuk Şirin olmak üzere konusunda uzman akademisyenlerle birlikte her aşamasında titizlikle çalıştığımız 1500Kelime.com Platformu’nu herkesin yararlanabilmesi için web sitemiz ve mobil uygulamamız ile tamamen ücretsiz olarak hayata geçirdik. 1500Kelime.com Platformu ile okul öncesi çocuklarımızın zihinsel gelişimlerine destek olarak hem çocuklarımız için hem de ülkemiz için parlak bir geleceğe katkıda bulunmaktan dolayı çok mutluyuz “dedi.

720 KELİMEYİ İÇEREN 40 VİDEO VE AKTİVİTEYLE AÇILDI

Adel Kalemcilik olarak 2012 yılından beri nitelikli eğitim alanında projeler geliştirdiklerini belirten Adel Kalemcilik Pazarlama Direktörü Nazlı Ercilli Soylu, eğitim alanındaki deneyimleri ve gözlemleriiyle, çocuk gelişiminin en önemli süreci olan okul öncesi dönemine odaklanarak 1500Kelime.com Platormu’nu hayata geçirdiklerini aktardı.  Soylu konuşmasına şöyle devam etti; ”Sonuçlarını 1 Nisan’da açıkladığımız “Ebeveyn ve Öğretmenlerin Gözünden Kelime Hazinesi Araştırması” ile kelime hazinesinin önemi konusundaki farkındalığının ebeveynler ve öğretmenler nezdinde artması gerektiğini görmüştük. Kelime hazinesinin çocukların mesleki hayatlarından ileriki ruh sağlıklarına kadar etkilerini düşünerek geliştirdiğimiz ve sürdürülebilir bir proje olarak tasarladığımız 1500 Kelime.com Platformu’muzu 20 Nisan 2021 itibari ile yaklaşık 720 kelimeyi içeren 40 video ve aktiviteyle birlikte, çocukların, ebeveynlerin ve öğretmenlerin kullanımına ücretsiz olarak açtık. 2021 sonuna kadar daha ileri düzey sayılabilecek kelime ve kavramları kapsayan 75-80 videoyu da siteye ekleyerek hedefimiz olan 1500 kelimeye ulaşmayı amaçlıyoruz. 1500Kelime.com Platformu’nun hem çocukların zihinsel gelişimlerine ve kelime hazinelerine katkı sağlamasını hem de platformda bulunan indirilebilir olarak ve evde kolayca çıktısı alınabilecek şekilde tasarlanan aktivite dosyalarımız sayesinde ebeveynleri ile kaliteli ve interaktif zaman geçirmelerine vesile olmayı hedefliyoruz

1500KELİME.COM, 23 NİSAN ÇOCUK FESTİVALİ’ DÜZENLİYOR

Adel Kalemcilik, kelime hazinesinin öneminin altını çizmeye 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda gerçekleştireceği “Adel Kalemcilik 1500Kelime.com Çocuk Festivali” ile devam edecek. 23 Nisan tarihinde @Adel_Kalemcilik ve @Adel.Turkiye Instagram ve Youtube hesaplarından 12:00-17.30 saatleri arasında yayınlanacak olan festival kapsamında, konularında uzman konuklar ile erken dönemde kelime hazinesinin gelişimi üzerine söyleşiler ve çocukların aileleri ile beraber kaliteli ve interaktif zaman geçirmesine yönelik çevrimiçi atölyeler yer alıyor. Tamamı gönüllülük esasıyla, Adel Kalemcilik’in çocukların kelime hazinelerini geliştirerek onları parlak bir geleceğe hazırlama amacını destekleyen festival katılımcıları arasında Sunay Akın, akademisyen Prof. Dr. Belma Tuğrul, Yaratıcı Çocuk Festivali direktörü Derya Topçu, KidZania İstanbul Genel Müdürü Ebru Timur, çocuk gelişim uzmanı Özge Selçuk Bozkurt, ressam Yiğit Yazıcı, çocuk kitapları yazarı Tülin Kozikoğlu gibi isimler bulunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.