Alışan’da ‘Lojistik 4.0’a kadın eli

Kadınların Sahip Olduğu İşletmeler alanında Global sertifikaya sahip olan, Gebze ve Dilovası’nda yatırımları bulunan Alışan Lojistik’in başarılı kadın yönetici, Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan’la gazetemiz Genel Koordinatörü Kamil Uzunmehmet, keyifli bir yeni yıl röportajı gerçekleştirdi.

Alışan’da ‘Lojistik 4.0’a kadın eli
31 Aralık 2020 Perşembe 17:55

Sayın Alışan, Lojistik sektöründe önemli bir konumdasınız. Pandemi ile birlikte şirketinizin çalışmalarının nasıl etkilendiğini, sıkıntının işlerinize ne şekilde yansıdığını belirtir misiniz?

Koronavirüsle birlikte lojistik sektörü, içerisindeki alt başlıklar arasında uluslararası nakliye, sınırlarda yaşanan beklemeler, şoför karantina süreçleri ve ithalat / ihracat daralması gibi nedenlerle en büyük iş hacmi kaybına uğrayan dallardan biri oldu. Ancak biliyorsunuz lojistik sektörü yapısı gereği krizlere refleksli bir sektör. Bu nedenle de ben, sektörümüzün her şeye rağmen pandemiden güçlenerek çıktığı ve çıkmaya devam edeceği düşüncesindeyim. Alışan’a baktığınızda ise, ağırlıklı olarak kimyasal madde ve FMCG lojistiği yaptığımız için gıda ve temizlik malzemesi sektörlerine verdiğimiz hizmetlerde pandemi süresince bir kapasite azalması olmadı. Çarkların dönmesi ve Tüketicinin temel ihtiyaçlarına ulaşabilmesi için tedarik zincirinin önemli bir halkası olarak görevimizin başında yer aldık; almaya da devam ediyoruz. Alışan Lojistik olarak özellikle teknoloji ve lojistik 4 çalışmalarının önemini bir kez daha bu dönemde anladık. Öncelikle kurum içinde aldığımız pandemi tedbirleri kapsamında uzaktan/evden çalışma modelini mart ayı itibarıyla yaygınlaştırdık; iş yapış şekillerimizi değiştirdik. Kesintisiz ancak korunmalı bir hizmeti sürdürdük, kamu ile olan işbirliklerimizi bu bağlamda artırdık. Şirket içinde çalışan memnuniyetini sağladık. Diğer yandan ise otomasyon ve akıllı teknolojilerimiz sayesinde kriz zamanlarında dağıtım merkezlerinin ve depolarımızın çalışmaya devam etmelerini hedefledik. Tüm bunlar, krize rağmen verimlilik sağlamamıza ve dolayısı ile müşteri memnuniyetini ve hizmet kalitemizi artırmamıza neden oldu.

Ar-Ge ve inovasyona önem veren bir firmasınız. Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Amacımız, değişen dünyanın parçası olmak ve teknoloji ile harmanlanmış hizmet sunmak. Bu çerçevede de firma olarak gerçek ve sanal dünyanın birlikte hareket ettiği, kullanıcıların ve ulaşım araçlarının birbirleriyle iletişime geçtiği, böylelikle de süreçlerin hatasız ve daha verimli işlendiği bir çalışma sistemine odaklanıyoruz.

Alışan Lojistik olarak 2021 yılından beklentileriniz nelerdir? Özellikle Gebze- Şekerpınar arasında yeni yatırımlar olacak mı?

Pandemi döneminden önce tüm dünyada yeni planlamalar yapılıyor; daha teknolojik çözümler, demiryolları, block chain tabanlı yapılanmalar ve daha birebir tedarik modelleri üzerinde çalışılıyordu. 2021 yılına uzayan süreçte de lojistik sektörünün hızlı bir büyüme trendine gireceği kanısındayım. Senelerdir hepimizin gündeminde daha çok demir yolunu, deniz taşımacılığını ve dolayısıyla intermodal taşıma modlarını kullanmak vardı. Bu dönemde de Alışan Lojistik olarak, bu alanlarda 

gelişiyor, ülke çapındaki coğrafi büyümemizi sürdürüyor, filomuzu gençleştiriyor ve Katma Değerli Hizmet operasyonlarında yenilikler yaratıyoruz.

Ayrıca, özellikle e-ticarette korona sonrasında mecburi değişiklikler görüldü; bu sebeple daha yaygın depoculuk ve mikro dağıtım faaliyetleri gündemimize geldi, önümüzdeki yıl da gündemde olmaya devam edecek. Zira stok politikaları değişti, değişiyor. ‘Tam zamanında’ ürün politikası, karantina dönemi sonrasında yeniden tasarlanacak bir üretim politikası haline geldi. Artık kurumlar, belirsizliklere karşı envanterlerini yeniden ayarlayacak ve daha fazla stok tutma eğiliminde olacaklar. Biz de Alışan Lojistik olarak buna karşı tedbirlerimizi aldık.

Siz, aynı zamanda Kimyasal Taşıma Araçları Temizleyicileri Derneği’nin kurucususunuz. Tehlikeli madde taşımacılığında sektörde ne durumdasınız? Gebze Muallimköy’de kurmuş olduğunuz ALIŞAN-Den Hartogh ortaklığı kimyasal tanker yıkama tesisinin çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

KTTD (Kimyasal Taşıma Araçları Temizleyicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini çok uzun süre sürdürdükten sonra yakın zamanda Alışan Lojistik İcra Kurulu üyesi de olan arkadaşımız Ayhan Özekin’e devrettim. Şu anki başkanımız, aynı zamanda Alışan Lojistik İcra Kurulu üyesi de olan Ayhan Özekin. Kısacası Alışan Lojistik, bu derneğin kuruluşundan itibaren bu önemli konunun takipçisi olmaya devam ediyor. Bildiğiniz gibi, işe uluslararası karayolu taşımacılığı ile başlayan bir markayız. Ancak, bizi farklı kılan, kurulduğumuz günden bu yana birçok sektörün yanı sıra ağırlıklı olarak hızlı tüketim malları (FMCG) ve kimya sektörlerine hizmet sunmaya devam etmemiz. Bu sebeple, kimya sektörünün en önemli başlıklarından biri olan tehlikeli kimyasalların elleçlenmesi, taşınması ve depolanması konusunda çok ciddi bir uzmanlığımız, altyapımız, halen sürmekte olan yatırımlarımız ve başarılı bir çalışma modelimiz bulunmaktadır. Başta SQAS ve ADR mevzuatı olmak üzere uluslararası standartlar ve yasal mevzuatlar düzeyinde süreçlerini yöneten şirketimiz, bu dönemde de, ancak bu dönemden bağımsız olarak, yatırımlarını bu temel üstüne planladı ve teknolojiye daha fazla eğildi; eğilmeye de devam ediyor. Özellikle tanker yıkama konusu, bizler gibi büyük firmaların çevreye karşı bir yükümlülüğü olduğu için de en hassasiyet gösterdiğimiz çalışmalardan bir tanesi diyebiliriz.

Sosyal sorumluluk ve eğitime katkı anlamında, eğitim gönüllüsü, hayırsever bir firma olarak biliniyorsunuz. Babanız Ertuğrul Alışan beyin Gebze’de yaptırdığı ilköğretim okulu sonrası bu alanda başka bir adımınız olacak mı? Eğitime desteğiniz devam edecek mi?

“Women Owned Company” (Kadınların Sahip Olduğu İşletmeler) global sertikası sahibi şirketimizde biliyorsunuz Yönetim Kurulu’nun yüzde 75’ini kadınlar oluşturuyor. Şirket içinde ise kadın çalışan oranına bakarsak, 2020 yılında %23 arttı. İşte tüm bunlar, özellikle kadın istihdamına ve eğitimine ne kadar önem verdiğimizin bir göstergesi. Bu prensipten hareketle, Gebze Bölgesi’nde hayata geçirdiğimiz okulumuzun ötesinde, geliştirdiğimiz “Alışan Mutluluk Taşıyor” projesi ile Doğu’daki kız çocuklarına da destek projeleri üretmeye başladık. Ayrıca son olarak, ülkemizde uluslararası alanda en çok kupa kazanmış takım olan VakıfBank Kadın Voleybol Takımı’nı çatısı altında barındıran VakıfBank Spor Kulübü’nün sponsoru olarak sporda da kadını destekleme kararı aldık. Kamil Uzunmehmet


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.