Sayfa Seç

Ankara’da bir Gebze sevdalısı

Ankara’da bir Gebze sevdalısı
reklâm

Yazar hakkında

Örgütlenme, sendikal yaşamı ve yerel medyayı gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kamil Uzunmehmet’e değerlendiren Altundağ şu bilgileri verdi;

GEBZE’DE SENDİKAL BAŞARI DEVAM EDİYOR

“Gebze tıpkı Çerkezköy ve Bursa gibi sanayinin yoğun olması dolayısıyla örgütlenmenin de yoğun olduğu bir bölge. Ben Gebze’de 10 yıl Gebze ve Dilovası Şube başkanlığı görevi yaptım. Daha sonra Türk Metal Sendikası genel kurulunda Mali Genel Sekreter ve Genel Başkan Yardımcısı olarak genel kurulda seçildim. Bu görevimi 2 yıldır sürdürüyorum. Gebze’de görevi benden sonra devralan arkadaşlarımız bizim çizgimizde, Türk Metal Sendikası’nı layıkı ile temsil etmişlerdir. Ben 2005 yılında Gebze’de göreve başladığımda 5500 üyemiz vardı. 5 yıl sonra görevi devrettiğimde 12-13 bin civarında üyemiz olmuştu. O yüzden Gebze bizim için sendikal yaşam için önemli bir yerdir. Ankara’dan Gebze’ye baktığımda aynı örgütlenme çizgisinin ve sendikal başarının devam ettiğini görüyorum bu da beni mutlu ediyor.”

ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDE ENGELLER HER YERDE AYNI

Türkiye’de sendikal hayatta örgütlenmenin önünde engeller olduğunu, İstanbul’da Çin’li teknoloji firması Xiaomi’de yetkileri olmasına rağmen yaşananlar ortada. Bizim nasıl daha önce Bursa’da Yetki belgemiz olmasına rağmen yaşanan hukuksuzlukların da ortada olduğunu hatırlatan Altundağ, “örgütlenme hakkımız engellenmek istenip arkadaşlarımızın iş akitleri feshedildiyse, İstanbul’da da Gebze’de de durum aynı. Bir emekçimiz örgütlenme hakkını ararken, sendikaya üye olduğu için işinden oluyorsa bu doğru bir şey değil ve Anayasal suçtur.  Örgütlenmenin hızlı geliştiği bölgelerde sorunlar neyse, Gebze’de de aynı sorunlar yaşanıyor. Sendikal alanda yetki aldığımız işyerlerinde, bazı işverenler tarafından arkadaşlarımızın iş akitleri dün nasıl sonlandırılıyorsa, bugün de maalesef aynı şekilde devam ediliyor.

YEREL MEDYAYLA ARAMIZDA DUYGUSAL BAĞ VAR

Türk Metal olarak Yerel Medya kurultayını çeşitli defalar yaptıklarını aktaran Altundağ, “Biz 32-33 bölgede 29 şubemiz, 220 bin üyemizle birlikte faaliyet gösteren bir sendikayız. İstanbul’da Ankara’da, Kocaeli’de ve Bursa’da şubelerimiz var. Yerel medyanın desteği bizim için oldukça önemli. Sendikal mücadelenin anayasal hak olmasına rağmen ulusal basında yeterince değer bulduğunu düşünmüyoruz. Nasıl biz emek mücadelesinde emeğimizin hakkını arıyor, alnımızın akıyla helal ekmek peşindeysek, yerel medyada çalışan arkadaşlarımız da zor şartlarda, kısıtlı imkanlarda helal ekmeğinin peşindeler. O yüzden sizlerle aramızda duygusal bir bağda var. bu yüzden onları ekmeği için mücadele eden emekçiler olarak, kendimiz gibi görüyoruz.  Yerel medyanın bize destek vermesi bizim için çok önemli. Biz de MESS’le 2 yılda bir önemli bir TİS görüşmelerine başlarken, onlarla toplu sözleşme masasına oturmadan meramımızı anlatabilmek için  yerel basınla bu kurultayı tertip ettik. Gebze’yi ve Gebzeli emekçileri çok seviyorum. 10 yıl görev yaptım, çocuklarımı orda büyüttüm. Gebzeli emekçiler Türk Metal’e güvenip onlarla birlikte mücadeleye devam etsinler” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Videolar

Yükleniyor...

Son Yorumlar