ASELSAN’dan 4. nesil üniversite

Ülkemiz teknolojisinde ve yetişmiş insan kaynağında lider olan ASELSAN, üniversitelerin dönüşüm programlarında liderlik rolünü üstlenerek, Sanayii ile Akademi iş birliğini bir adım öteye taşıyan dördüncü nesil üniversite modelini geliştirdi.

ASELSAN’dan 4. nesil üniversite
02 Mayıs 2021 Pazar 18:08

ASELSAN Akademi’yi kurarak, YÖK himayesinde 2017 yılından beri başarıyla sürdüren, Sanayii-Üniversite iş birliğinin kesintisiz sürekliliğini sağlayan bu modelde; Sanayii; ihtiyacı tanımlamakta, araştırmacıları sağlamakta, laboratuvar imkânlarını sunmakta. Üniversiteler; tecrübeli bilim adamlari ile dersler vermekte ve tez çalışmalarına yön vermekte. ASELSAN Akademi,  ASELSAN ürünlerini tasarlayıp hayata geçiren elektronik, elektrik, bilgisayar, makine ve malzeme mühendisleri, lisansüstü eğitimleri esnasında bilimsel yenilikleri ve ileri teknoloji uygulamalarını projelerine taşımaları; ülkemizin millileştirme hedefine doğrudan katkı sağlayan, rekabet üstünlüğünü artıran ve ihracat kısıtını ortadan kaldırmaya yardım eden tez çalışmaları gerçekleştirmelerine olanak sağlamakta.

AÇIK İNOVASYON ORTAMI

Kurulan iş birliği modeli sayesinde; ASELSAN’ın sahip olduğu, toplam değeri 1.5 Milyar TL’nin üzerindeki laboratuvar, araştırma, entegrasyon ve test alt yapısı üniversitelerin kullanımına sunuluyor. Alanında tecrübeli ASELSAN çalışanları da, teknoloji mentörü olarak ya da 2. danışmanlık görevi üstlenerek, Akademi programına destek veriyorlar. Yakın zamanda hayata geçecek olan ASELSAN Akademi TOHUM Destek Programı, tez çalışmalarının ASELSAN-Üniversite iş birliği projesi olarak ele alınmasının, ek malzeme/altyapı ihtiyaçlarının belirlenerek hızla temin edilmesinin, böylece bilimsel çalışmaların ivme kazanmasının önünü de  açmakta.

2020-2021’DE 710 ÖĞRENCİ, 90 DERS

Sürdürülebilir gelişim ve sürdürülebilir fayda yaklaşımıyla her geçen dönem büyüyen ve yenilenen ASELSAN Akademi, yeni döneme de 90 ders ve toplam 710 öğrenci ile başladı. Tüm öğrencilerin ders ve tez süreçlerinin verimliliği mentörlük mekanizmaları ile yüksek tutulurken, ders havuzu ASELSAN’ın teknolojik ilgi alanları gözetilerek oluşturuluyor.

GTÜ’NÜN DIŞ KAMPÜSÜ KONUMUNDA

ASELSAN Akademi programında lisansüstü dersler ASELSAN yerleşkelerinde gerçekleştiriliyor. Bu sayede ilk defa bir sanayii kuruluşu, Gebze Teknik Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu, Gazi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi gibi önemli üniversitelerimizin dış kampüsü konumunda bulunuyor. ASELSAN Akademi’nin sağladığı etkin ortaklık çerçevesinde daha fazla çalışan lisansüstü eğitim alarak araştırmacı bakış açısı kazanıyor. İnsana yapılan bu yatırım, ileri teknoloji hamleleri için gerekli nitelikli personel altyapısını da güçlendiriyor. Aselsan Akademi Programi, üniversitelerin Fen Bilimleri Enstitüleri tarafından belirlenen Lisansüstü Eğitim Yönetmelikleri ve kurallarına uygun bir şekilde yürütülüyor ve öğrenciler program sonucunda yükümlülüklerini tamamladıkları üniversitelerin yüksek lisans ya da doktora diplomasına sahip oluyor.


Etiketler; #Aselsan

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.