Borçlu işletmelere ‘Yapılandırma’ şansı!

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) bankaların imzaladığı ‘Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması’ toplam kredilerdeki payı yaklaşık yüzde 90 olan banka ve diğer finansal kuruluş tarafından imza altına alındı.

Borçlu işletmelere ‘Yapılandırma’ şansı!
20 Eylül 2018 Perşembe 11:11

TBB’ne bağlı bankalar anlaşma ile ilgili bilgilendirme metni yayımladı.

GEÇİCİ BORÇ SORUNU YAŞAYANLAR YARARLANACAK

Metinde anlaşmanın tarafları, hangi borçluları kapsayacağı, amaçları ve süreç ile ilgili önemli bilgiler paylaşıldı. Metinde anlaşmanın amacı olarak alacaklı kuruluşlara borç geri ödemelerinde geçici sorun yaşayan borçlular işaret edilirken 6 ana madde dikkat çekti. Bu maddeler, kredi borçlarının vadelerini uzatmak, bu borçluların kredilerini yenilemek, borçlulara ilave yeni kredi vermek, anapara, faiz, temerrüt faizi ve kâr payları ile kredi ilişkisinden doğan diğer her türlü alacağı indirmek veya bunlardan vazgeçmek, anapara, faiz veya kâr payı alacaklarını; kısmen veya tamamen iştirake çevirmek, aynî, nakdî ya da tahsil şartına bağlı bir bedel karşılığı devir veya temlik etmek, borçlu ya da üçüncü kişilere ait ayni değerler karşılığında kısmen veya tamamen tasfiye etmek, satmak, bilanço dışına çıkarmak,diğer alacaklı kuruluşlar ve alacaklılarla birlikte hareket ederek protokoller yapmak gibi konuları kapsamakta.

100 MİLYON VE ÜZERİNDEKİ BORÇLARI KAPSIYOR

Başvuru Bankası’na başvuru tarihi itibariyle Alacaklı Kuruluşlar’a olan anapara (nakit+gayrinakit) borç toplamı 100 milyon TL’den büyük olan borçluları kapsıyor. Borçluların borçlarını geri ödeme kabiliyeti kazanacaklarının tespit edilmesi şart koşuldu. Borçlu hakkında hiçbir alacaklı kuruluş tarafından yasal takip işlemlerine başlanmamış olması gerekiyor. Haklarında iflas kararı bulunan borçlular yapılandırma kapsamına alınmayacak.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Finansal Yeniden Yapılandırma sürecine alınabilecek borçlular; en yüksek alacaklı üç Alacaklı Kuruluştan birine, formata uygun bir Başvuru ve Taahhüt Mektubu’na sürecin gerektirdiği diğer belge ve bilgileri de ekleyerek başvuruda bulunacaklar. Kendisine başvurulan alacaklı kuruluş en geç üç iş günü içinde olmak üzere ilgili borçlunun beyanı doğrultusunda borçlu bulunduğu ve Çerçeve Anlaşması’nın tarafları arasında bulunan alacaklı kuruluşlara bilgi vererek bu Anlaşma’da belirlenen yönteme uygun olarak yapılacak hesaplamaya göre alacaklarının ve varsa teminatlarının bildirilmesini talep edecek.

TALEPLER BAŞVURU BANKASI’NDA DEĞERLENDİRİLECEK

Alacaklı kuruluşlar, kendilerine yapılan bildirimi izleyen en geç üç iş günü içinde bu geri bildirimi Başvuru Bankası’na yapacaklar. Kendisine başvurulan alacaklı kuruluş iletilen alacak tutarlarından oluşan dökümü üç iş günü içinde diğer alacaklı kuruluşlarla paylaşacak. Başvuruyu takiben onuncu iş gününde, başvuru bankasına iletilen alacak tutarlarından oluşan döküm esas alınarak alacaklı kurumlar konsorsiyumu tarafından lider banka seçimi yapılacak. Lider banka bu kişilerden Başvuru ve Taahhüt Mektubu isteyecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.