Boykot tuttu, 180 milyon dolar cepte kaldı!

Plastik Sanayicileri Vakfı’nın (PAFEV) Hammadde fiyatlarına %150 zam yapan kartel yapıdaki petrokimya şirketlerine karşı başlattığı  “Alımı Durduralım” çağrısı ve boykotu sonuç verdi.

Boykot tuttu, 180 milyon dolar cepte kaldı!
29 Nisan 2021 Perşembe 16:37

Boykotla birlikte ortalama yüzde 15 gerileyen hammadde fiyatlarıyla, kartelin kasasına girecek 180 Milyon Dolar üreticilerin cebinde kaldı. PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu’nun, OPEC benzeri kartel yapıya sahip hammadde üreticisi petrokimya şirketlerinin, arzı çeşitli bahanelerle kısıp hammadde fiyatlarının dolar bazında ortalama %150'den fazla zamlanmasına karşı çıkarak “boykot” çağrısı yapmasının ardından yurt içi piyasadaki alımlar durma noktasına geldi. Boykot sonrası ortaya çıkan rakamlara bakıldığında, plastik üreticisi firmaların disiplin ve özveri ile geniş katılımla bu çağrıya yanıt verdikleri gözleniyor.

TÜRKİYE VE ÇİN FİYAT BALONUNU SÖNDÜRECEK

Boykotun başladığı  Mart ayının ikinci yarısı sonrası hammadde fiyatları kısa sürede ortalama %15 gerilerken, bu gerilemenin aylık karşılığı olarak 180 milyon dolar üreticilerin cebinde kalmış oldu. Dünyada plastik hammaddelerinin en büyük ithalatçısı olan Çinli ve Türk plastik üreticileri, kartel zamlarına karşı ortak akılla hareket edip boykot kararı almaları sonrası, Çin Sanayi Bakanlığı Yetkilisi Huang Libin, emtia fiyatlarının uzun vadeli artışlar görmeyeceğini ve piyasada panik alımların ve stoklamanın önüne geçileceğini açıkladı. Çin devletinin de spekülatif fiyat balonun söndürülmesinde aktif duruş sergileyeceğini ortaya koydu.

FİYATLAR HAZİRAN SONRASINI BEKLENİYOR

PAGEV, Haziran’dan itibaren dünyanın en büyük hammadde ithalatçısı Çin’de yeni petrokimya tesisleri üretime başlayacağını ve Çin’in birçok hammadde türünde ithalatı çok büyük oranda düşeceğini belirtiyor. Buna örnek veren PAGFEV, Çin’in polipropilen ithalatının yüzde 57 düşmesinin beklendiğini, dünya talebinde yüzde 6’lık artış olacağı senaryosu altında Çin’de yeni polipropilen üreten petrokimya tesislerinin devreye girmesiyle, bu ülkeye ihracat yapan Güney Kore, Singapur, Tayvan, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Tayland, Hindistan, Japonya, Vietnam ve Malezya’nın elinde ciddi miktarda arz fazlası polipropilen oluşacağını öngörmekte. Bu durum diğer birçok hammadde türü içinde geçerli, yani Haziran ayından itibaren hammadde bollaşacak ve böylece dünyada fiyatlar düşmeyecek, deyim yerindeyse adeta çakılacak.

YÜZDE 15’LİK DÜŞÜŞ YETMEZ, DAHA YOLUN BAŞINDAYIZ
PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, 20 Martta yapılan  PAGEV Genel Kurulu’nda oy birliğiyle boykotun kabulünün gerçekleştiğini, plastik üreticileri olarak elzem olmadıkça hammadde alımı yapmama ve boykota Haziran ayına kadar devam etme kararı aldıklarını söyledi. Eroğlu, Boykot sonrası, hammaddelerde  %15’lik düşüşün yaşandığını ancak %150 artan fiyatlara göre henüz işin başında olduklarını da sözlerine ekledi. Eroğlu açıklamalarına şöyle devam etti; “Hammadde fiyatlarındaki spekülatif fiyat balonun sönmesi için yurt içi ve yurt dışında verdiğimiz mücadelenin yanında ayrıca üreticilerimize, mümkün oldukça geri dönüştürülmüş hammadde kullanılması çağrısı da yaptık. Hammadde zamlarında yangını söndürecek kısa vadeli çözüm önerilerimizin yanı sıra uzun vadeli projeksiyonumuzda ise Türkiye Varlık Fonu’nun, üzerinde somut çalışmalar yaptığı yeni petrokimya tesisi yatırımına öncelik verilmesi için kamu ve kamuoyunda gerekli çalışmaların yapılması için çalışıyoruz. Astronomik zamlardan dolayı zora girip şalter kapatan firmalarımız fiyatların düşüşe geçmesiyle umutlandılar. Boykota devam edeceğiz ve şalter indirmiş KOBİ’lerimizi tekrar üretime döndüreceğiz” dedi.

PETKİM’İN DAHA ŞEFFAF OLMASI GEREKİYOR
Sanayiciler olarak bu mücadeleyi verirken, PETKİM’in hammaddeyi sadece iç piyasaya yönlendirerek, ihracatı durdurması ve yurt içi piyasadaki arz sıkışıklığını azaltma yönünde katkı vermesini istediklerini belirten Eroğlu, “  Hazine Bakan Yardımcımızın huzurunda bir araya geldiğimiz PETKİM yönetimi, polietilen üretimlerinin dörtte birini yani yüzde 25’ini ihraç ettiklerini, bunu da yurt içi satış fiyatlarının altında yaptıklarını ifade ettiler. Toplantı sonrasında kamuoyuna ihracatı azaltacaklarını açıkladılar ama biz bu açıklamayı da yeterli bulmadık. PETKİM’in daha şeffaf  olması gerekiyor. Daha doğru ve güncel rakam paylaşmasını istedik. Hammaddelerin ithalatında uygulanan referans fiyat, gözetim, antidamping gibi vergi ve koruma önlemlerinin sıfırlanmasını istedik ki bunun için de Ticaret ve Sanayi Bakanlıklarımızla görüşmeler yaptık. Özellikle PETKİM’in, ‘Ortadoğu’dan düşük fiyatlı hammadde Türkiye’ye girmesin’ diye açtığı antidamping soruşturmasının, plastik sektörünün içinde bulunduğu şartlar göz önüne alınarak, kabul edilmemesini talep ettik. Süreç boyunca düzenli görüşmeler yaptığımız Ticaret Bakan Yardımcımız, somut çözümler konusunda ilerlediklerini belirttiler ki bunu acilen bekliyoruz” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.