“Bu ücretle geçinmek mümkün değil’’

Özçelik-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç asgari ücret zammını değerlendirdi.

28 Aralık 2018 Cuma 11:29

2019’dan itibaren geçerli olacak asgari ücret miktarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Koç, ‘’Hükümetin ve Merkez Bankası’nın açıklamış olduğu 20.8 civarında çıkacak enflasyonu gerçek enflasyon olarak kabul edersek yüzde 26’lık oran iyi görünüyor ama bu ücretle geçinmek mümkün değil.’’ Dedi. Hak-İş Konfederasyonu'na bağlı Özçelik-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç, asgari ücret zammı ve toplu iş sözleşmeleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Asgari ücret miktarının yeterli olmadığını söyleyen Koç, öncelikli olarak asgari ücret komisyonu ve gelir vergisi düzenlemesinin gözden geçirilmesini istediklerini vurguladı.

‘’ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU’NUN YAPISINA İTİRAZIMIZ VAR’’

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun Türkiye’nin geneline şamil bir yapıya bürünemediğini söyleyen Koç, ‘’Bildiğiniz gibi Asgari Ücret Tespit Komisyonu var. Bu komisyon kanunla düzenlenmiş bir kurul. Bu kurulda en büyük işveren sendikası, en büyük işçi sendikası konfederasyonu ve hükümet var. İşçileri temsilen katılan Türk-İş her dönem Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda görev alıyor. Ancak bizim konfederasyon olarak itirazımız Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun Türkiye’nin geneline şamil bir yapıya bürünmemesidir. Çünkü Türkiye’de 1 milyon 9 bin işçi var. 9 bini Türk-İşe bağlı geri kalansa Hak-İş ve Disk’e bağlı sendika üyeleridir. Bunun dışında asgari ücretten etkilenen emekliler, işsizler, bağ-kurlular ve kanunla düzenlenmiş birçok konu asgari ücreti temel baz alıyor. Bu nedenle Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapısına itirazımız var. Düzenlemenin yapılmasını, tüm konfederasyonların eşit ağırlıkta orada temsil edilmesini istiyoruz.’’ Diye konuştu.

‘’ÜCRETLERDE CİDDİ ERİME SÖZ KONUSU’’

Asgari ücretin tespiti konusunda bir takım endişeleri olduğunu dile getiren Şerafettin Koç, ‘’Ülkemizde ekonomik buhran yaşanıyor. Dövizde ve diğer alanlarda ortaya çıkan yüksek maliyetler, çalışanların kullandığı gider kalemlerinin yüksek şekilde zamlanmış olması nedeniyle aslında ücretlerimizde ciddi bir erime söz konusu. Böyle olunca asgari ücretin artış oranı ve ulaştığı 2020 lira beklentileri karşılamıyor. Hükümetin ve Merkez Bankası’nın açıklamış olduğu 20.8 civarında çıkacak enflasyonu gerçek enflasyon olarak kabul edersek yüzde 26’lık oran iyi görünüyor ama bu ücretle geçinmek mümkün değil.’’ İfadelerini kullandı.  Asgari ücretin yüksek belirlenmesi halinde ortaya çıkacak problemlere de değinen Koç, Bugün 2020 lira ücretle çalışacak işçilerin aslında asgari ücretin altında çalıştıklarını, toplu sözleşmesiz, sendikasız işyerlerinde bu ücretin karşılığında daha uzun süreli çalışma, mesailerden yararlandırılmama, hafta tatillerinde çalıştırma gibi yöntemlerle asgari ücretin aşağı çekildiğini kaydetti. 

DİĞER BEKLENTİLER DE YÜKSEK

Şube Başkanı Şerafettin Koç, ‘’Bu yüzde 26’lık artış diğer beklentileri de yükseltti. Çünkü emekliler, memurlar ve işsizler için de bu oranın kabul edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yılbaşında açıklanacak enflasyona bağlı olarak emeklilere, memurlara yapılacak zamlarında aynı oranda arttırılmalı. Birde Türkiye’de asgari ücretle çalışanlardan vergi çok yüksek alınıyor. Ücretlerdeki vergi oranlarının tekrar gözden geçirilmesini ve yüzde 15’de sabitlenmesini istiyoruz. Çok gelirden çok vergi, az gelirden az vergi alınması gerekiyor. Hükümetin belirlemiş olduğu bütçede vergi gelirlerinin büyük bir bölümünün ücretler üzerinden alınması hedefleniyor. Böyle olunca da yılbaşında 2020 lira ile başlayacak ücret yıl sonunda 1900 lira civarına düşecek. Biz gelir vergisinin sabit tutulmasının önemli bir katkı olduğunu düşünüyoruz. Hatta asgari ücretlilerin biraz daha rahatlaması için hiç vergi kesilmemeli. Yani asgari ücret komisyonu ve gelir vergisinin düzenlenmesinin gözden geçirilmesini bekliyoruz.’’ İfadelerini kullandı.

‘’2019 YILI SIKINTILI OLACAK’’ 

2019-2020 dönemi için toplu iş sözleşmelerine başlayacaklarını belirten Koç, bu dönemin biraz daha sıkıntılı olacağını söyledi. Koç, ‘’Hem krizden etkilenen işyerlerinde bir toplu iş sözleşme masası oluşturacağız hem de çalışanlar açısından baktığımızda yüksek enflasyon ve ücretlerdeki erime nedeniyle talebimiz oldukça yüksek. Ücretlerdeki erime, temel ihtiyaç maddelerimizdeki artış oranları nedeniyle işçilerin alım gücü düştü. Aynı zamanda işyerlerinde de üretimle ilgili problemler var. Yılbaşından itibaren Toplu sözleşmelerin olmadığı işyerlerinde de zamlar olacak. Bu zamları uygulatırken de sıkıntılar olacağını düşünüyorum.’’ Şeklinde konuştu.

‘’İŞÇİ ÖRGÜTLENMELERİNİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMALI’’

Son olarak çalışma yaşamının problemlerinden bahseden Şube Başkanı Şerafettin Koç, en büyük problemin örgütlenme noktasında olduğunu dile getirerek şunları söyledi; ‘’Çalışma yaşamının birçok problemleri var. Bunlardan en önemlisi örgütlenme. Ancak örgütlü toplumlar demokrasiyi yaşatabilir, geliştirebilir. Türkiye’de de yasalarla düzenlenmiş örgütlenme özgürlüğü var. Ama iş örgütlenmeye geldiğinde gerek işverenlerin gerekse sistemin dayattığı bir takım zorluklar var. Örgütlenmeye başlandığı andan itibaren işveren işçi çıkarıyor. Bölgemizde örneğini yaşadığımız Flormar direnişindeki arkadaşlarımız sırf anayasal haklarını kullandıkları için işten atılıyorlar. Örgütlenmelerine müsaade edilmeyen bir ortam var. İşverenler kendi aralarında örgütlü ama işçilerine bu hakkı tanımıyorlar. Bunun önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik bir çalışma bekliyoruz. Sendikalar ne kadar gayret ederse etsin, insanların işten atılma korkusuyla örgütlenme niyetleri azalıyor. Ancak hukuk buna kısa sürede çözüm üretirse örgütlenmenin önündeki engeller aşılabilir. Bugüne kadar açıklanan önlemler daha çok iş adamlarına, sanayicilere yönelik ancak çalışanlara yönelik henüz somut bir önlem yok. Bu dönemde sigorta primlerinin, vergi dilimlerinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çalışma yaşamı iki taraflıdır. Çalışan ve çalıştıran. Sadece çalıştıranlar açısından konuya yaklaşırsanız işçilere yönelik bir önlem almazsanız ülkedeki sosyal sıkıntıların büyümesi kaçınılmaz olur. Eğer ülkede bir sıkıntı varsa bu toplumun bütün bireylerini en çok da dar gelirlileri etkiler. Bu nedenle dar gelirlilere yönelik önlemlerin hayata geçirilmesini istiyoruz.’’ Çağla Yılmaz – Kübra Oğurlu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.