Çetin; ''GEPOSB’da egemenlik kayıtsız şartsız sanayicilerindir!''

32 yıldır otomotiv sektörünün içerisinde mühendis ve sanayici olarak yer alan, 17 yaşında devlet memuru olan, sanayici ve iş adamı Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nin yeni başkanı Dursun Çetin’le GEPOSB’da ki yeni dönemi konuştuk.

03 Şubat 2021 Çarşamba 10:41

Başkan Çetin, GEPOSB’un sorunlarını, önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmaları yönetim merkezindeki ofisinde hoş bir sohbette anlattı.

Sayın başkan, kendinizi okurlarımıza kısaca tanıtır mısınız?

Ben Dursun Çetin, Endüstri mühendisiyim. 1988 yılından bu yana Gebze’de yaşıyorum. Ben 1979 yılında Eskişehir DDY Lisesi’nde yatılı okudum. 17 yaşında mezun oldum ve mecburi hizmet yükümlülüğüm dolayısıyla İzmir’de 17 yaşımda devlet memuru oldum. Belki de en genç memur olan bir kardeşinizim. 17 yaşımdan bu yana iş hayatının içerisindeyim. Otomotiv sektöründe çalışmış  32 yıllık mühendislik deneyimine sahibim. Üniversiteden mezun olduktan sonra Transtürk Holding ve Cankurtaran Holding’de sonrasında  2002 Yılında TOSB’da bulunan Fransız firma Megaplast Otomotiv’de çalıştım. Daha sonra Gebze Hasköy Sanayi Sitesi’nde otomotiv sektörüne parça üreten kendi firmamı kurdum.  2015 yılında bu firmamı GEPOSB’a taşıdım. 2015 yılından beri GEPOSB’da katılımcı olarak fabrikamızda plastik otomotiv yan sanayi parçaları üretiyorum.

GEPOSB’da merhum Erkan’ın yerine başkan seçildiniz. Bölgeyi yeterince tanıyor musunuz? Bölgeyi, ihtiyaçları, yapılması gereken çalışmaları ve sorunlarını yakından biliyor musunuz?

GEPOSB 1988-89 yıllarında kooperatif olarak kurulmuş. Daha sonra büyüm trendine girerek OSB olmuştur. Şu an yüzde 98  doluluk vardır. Boş parsel yoktur ya da inşaatları devam eden parseller vardır.  Bölgenin sorunlarını yakından biliyorum. Öncelikli sorunumuz alanımızın yeterli olmaması. Doluluk gereği genişleme alanımız yok. Önümüzdeki dönemde genişleme alanı için bir yer arayışımız olacak.  .Burada katılımcıların, sanayicilerin ,fabrikaların yeni yerlere ihtiyaçları var. Belki de yeni bir OSB için çalışmamız olabilir.

Nasıl bir GEPOSB devraldınız? 2021 yılı ve sonrası için ne gibi çalışmalar planlıyorsunuz?

GEPOSB’un iyi yönetildiğini ve şeffaflık anlayışının hakim olduğunu bilen bir başkanım. Rahmetli Osman Erkan’la birlikte yönetim kurulunda yer alıyordum. Vefatı sonrası yönetim kurulu üyesi arkadaşlar bu göreve beni uygun gördüler ve aramızdaki bir değerlendirme sonrası başkanlık görevini bana verdiler. Mantıklı ve güzel işler yapıldı. Bir çok hizmet ortak konuşularak yapılıyordu. 2021 yılı sonuna doğru genişleme için, GEPOSB’u büyütmek için  yeni bir alan proje hazırlayıp Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvurmayı hedefliyoruz. Burası plastik üretimi için önemli bir OSB.  Türkiye şu an plastik üretiminde Avrupa’da ikinci, dünyada yedinci sıradayız. Avrupa’da ilk sıraya gelebilmemiz için OSB’nin büyütülmesi gerekiyor. Bunun için çalışmalarımızı yapıyoruz, inşallah yıl sonuna doğru bir projeyi hazır hale getireceğiz.  Plastik üretimimizi Avrupa’da birinci sıraya oturtmak, dünyada ise 3.veya 4.sıraya getirmek için yeni fabrikalara ve üretim alanlarına ihtiyaç var. GEPOSB’da şu an 12 bin çalışan var. Yılık yaklaşık 1 milyar dolar ihracat yapan bir bölgeyiz. Önemli bir üretim merkezi. 2021 yılı içinde yeni bir OSB ya da izin alınabilirse ortak bir OSB bile kurulabilir. Hasköy sanayi sitesi de geçtiğimiz gün bize geldiler ve ortak bir OSB için aramızda bir görüşme geçti. Onlarla da bu işi yapabiliriz.

GEPOSB, daha önceki yıllarda sürekli mahkeme koridorlarında davalar ve hukuk mücadeleleri ile sıkça anıldı. Yeni dönem de katılımcıların ihtiyaçlarına cevap veren bir Bölge olma yolunda neler yapmayı planlıyorsunuz?

Bu yıl için OSB’de ki katılımcılarımıza yönelik olarak istek talep ve öneri şeklinde bir anket çalışması başlattık. Buradaki mühendis arkadaşlar her fabrikanın tek tek talep istek ve şikayetlerini  alacaklar. Ne istiyorlar? Ne yapmamız gerek? Hangi konularda önerileri var? Bunları öğreneceğiz. Gelen bu bilgilerle ortak E-bülten hazırlayıp bunu sitemizde yayınlayacağız.  Nasıl Türkiye’de Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir diyorsak, burada da egemenlik kayıtsız şartsız sanayicinindir. Buradaki konu böyledir. Bölgemizin bazı hukuki meseleleri henüz çözülememiş durumda. 20 yıllık süredir uzayan mahkemelik davalar var. Bunları avukatlarımızla oturup konuşacağız, çözümü için davadan ziyade uzlaşma yolunu seçeceğiz. Onları da zaman içerisinde inceleyerek gerekirse uzlaşma yoluna gidilerek onların sayılarını azaltmaya çalışacağız.

Dijital dönüşüm ve bölgede önemli ihtiyaç olan nitelikli eleman temini konusunda çalışmalarınız olacak mı?

Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nde geçtiğimiz yıllarda (GEPOSB)  dijitalleşme dijital veri tabanı  oluşum çalışmaları başlatmıştık. Doğalgaz ve elektrik saatlerinin uzaktan okuma sistemini kurmuştuk.  Dijital verilerin alınması, bunların saklanması, izlenebilir olması içinde çalışmalarımızı başlattık. Kendi bünyemizde PAGEV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz var. Onlarla da sürekli istişare halindeyiz .Orada bölgemiz sanayi tesislerinde istihdam yapabileceğimiz nitelikli ara eleman yetiştiriliyor, kendileri ile her türlü iş birliğimiz var. Burası İstanbul’a yakın bir bölge olduğu için genelde  beyaz yaka dediğimiz mühendis ve yöneticiler oradan gidip geliyorlar. Gebze de daha çok mavi yaka dediğimiz çalışan personel kesim oturuyor. Fabrikalarımızda çalışan personel için PAGEV MTAL ile birlikte eğitimler düzenliyoruz. BU konuda salonlarımız yeterli, kendileri de eğitimler vermekteler.

Son olarak komşu  Güzeller OSB ile önceki yıllarda yaşanan yol sorunu  tatlıya bağlandı mı?  Bu konuda mahkeme süreci tamamlandı mı? Güzeller OSB ve diğer komşunuz GOSB ile ilişkiler sizin döneminizde nasıl ilerleyecek?

GOSB’un genişleme alanı Tembelova’nın aslında buraya bağlanması lazımdı ama o dönem böyle sonuçlanmış. Keza Güzeller OSB komşu OSB’miz. Geçmişte bir takım sorunlar yaşanmış. Burada GEPOSB’un da haklı olduğu konular var.  Bunun başında iki OSB’nin ortak kullanımı olan yol sorunu. Açılan davalar var, süren davalar var. Bu sorunu biz de araştıracağız. Burada bir hak kaybı olsun istemiyoruz. Zamanında bu yolu dönemin plastikçiler kooperatifi para verip almış. Sonradan bu yolu Güzeller OSB’de kullanmaya başlamış. Bu konuyu hukukçu arkadaşlarla, Bakanlık ve Belediye nezdinde de tekrar inceleyeceğiz. Karşılıklı iyi niyet içerisinde OSB’mizin değerli başkanı ve yönetimi ile konuşacağız ve bu konuyu hukuki bir zemine oturtacağız.  Bilirkişi tespit edip bu yolun değerini ortaya çıkartacağız. Daha sonra ortaya bir konsorsiyum çıkarsa biz de genel kurula bu konuyu götürüp bir çözüm bulacağız. Biz komşu OSB’lerimiz le iyi geçineceğiz. Bunun için adımlar atmak istiyoruz. Uzlaşı ve anlaşma mekanizmalarını devreye sokacağız. 20 yıldır kavga olmuş bir sonuç alınamamış. Bu konuda OSB’mizin de haklı yanları var. Bir araya gelinip çözülebilecek meseleler bunlar. Bu yüzden önce ikili ilişkilerimizi güçlendirmek sonra da iş birlikleri yapmayı düşünüyoruz. Hatta şartlar güzel gelişir, bir ortak noktada buluşabilirsek ileride Güzeller OSB ile ortak bir OSB dahi kurma yoluna gidebiliriz.

Röportaj: Kamil UZUNMEHMET


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.