Dilovası'na 15 milyon Euro yatırım

İklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren Systemair HSK tarafındanDilovası'nda hayata geçirilen klima santrali üretim fabrikası açıldı.

21 Eylül 2018 Cuma 09:11

Klima santralleri sektöründe Türkiye pazar lideri olan Systemair HSK, Dilovası Makine OSB’de yer alan 15 milyon Euro yatırım değerine sahip yeni fabrikasının resmi açılışını gerçekleştirdi.  Açılış törenine Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Vali yardımcısı Osman Ekşi, İsveç Konsolosu Therese Hydén, Systemair CEO’su Roland Kasper, Systemair HSK Genel Müdürü Ayça Eroğlu, Systemair HSK Fabrika Müdürü Ayşegül Eroğlu, Sanayi ve Toknoloji Kocaeli İl Müdürü İlhan Aydın, Makine OSB yönetim kurulu başkanı Sedat Silahtaroğlu ve grubun faaliyet gösterdiği ülkelerin üst düzey yöneticileri ile Systemair HSK çalışanları ve çok sayıda davetli katıldı. 
15 MİLYON EURO’LUK YATIRIM
Systemair’in son iki yıl içinde dünya genelindeki en büyük yatırımı olan Dilovası fabrikası, 15 milyon Euro yatırım değeri ile yaklaşık 28 bin metrekare alan üzerinde hayata geçirildi. Fabrika, Türkiye’nin ‘Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik’ anlamına gelen LEED Gold Sertifikası’na sahip ilk klima santrali fabrikası durumunda. Bu yatırımla Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) fon kullanan ilk iklimlendirme firması olan Systemair HSK, yıllık 4 bin 500 adet klima santrali üretim kapasitesine sahip fabrikası ile Türkiye’yi özellikle Ortadoğu ve Balkanlar için üretim üssü olarak konumlandırdı. 25’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren Systemair HSK, yeni fabrikası ile 5 yıl içinde ihracat oranını yüzde 30’dan yüzde 60’a çıkararak ikiye katlamayı hedefliyor. Systemair HSK açılış törende İsveç konsolosu Therese Hydén, Systemair CEO’su Roland Kasper, Systemair HSK Genel Müdürü Ayça Eroğlu, Systemair HSK Fabrika Müdürü Ayşegül Eroğlu ve Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’da birer konuşma yaptılar. Protokol daha sonra açılış kurdalesini keserek, davetlilerle birlikte fabrika turu yaptılar. 

 

Hüseyin Aksoy : Dış ticaretin % 18’i Kocaeli’den
Vali Hüseyin Aksoy konuşmasında; Kocaeli’nin 12 organize sanayi bölgesinde 105 bini aşan çalışanıyla sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yapan bir kent olduğunu söyledi. Türkiye’nin dış ticaretinin yaklaşık olarak %18’inin Kocaeli gümrüklerinden yapıldığını, Körfezde yer alan  15 limanda geçtiğimiz yıl 73 milyon ton elleçlenen yük olarak, Kocaeli limanlarının Türkiye’de ilk sırada yer aldığını sözlerine ekledi. Vali Aksoy; “ Bu anlamda bu fabrika da bu kapsamda bu bölge tercih edilerek buraya yapılmış ve gerek Kocaeli ekonomisine gerek Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sunmaktadır. Bu fabrikanın önemli bir özelliği de bir yabancı sermaye ile Türk sermayesinin bir araya gelerek bunu gerçekleştirmiş olmasıdır. Bu Türkiye’ye olan  güvenin, bölgeye olan güvenin de önemli bir göstergesi olarak da karşınızda durmaktadır. “ dedi. 

Ayça Eroğlu : “ Doğu ile Batı arasında köprü olacağız”
3.HAVALİMANINA SYSTEMAIR HSK DAMGASI

Systemair HSK Genel Müdürü Ayça Eroğlu, Systemair HSK Dilovası fabrikası açılış töreninde aptığı konuşmasında, sektörün duayenlerinden merhum Vural Eroğlu tarafından 1981 yılında kurulan HSK’nın , distribütörlükler vasıtasıyla malzeme satışı ile yola çıktığını kısa sürede hızla büyüyerek hem Türkiye’de klima santralleri sektöründe pazar lideri olan hem de ihracatta büyük başarılar sağlayan bir firma durumuna geldiğini söyledi. 2010 yılında İsveçli Systemair’in ilgisini çektiklerini ve iki yıl süren görüşme sürecinin ardından 2012 yılında birleşmenin gerçekleştiğini de sözlerine ekleyen Eroğlu, “Birleşmeden sonra Systemair HSK olarak, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük yatırımı olan İstanbul’un 3. havalimanı olmak üzere sağlık ihracatına imkan tanıyan 8 şehir hastanesi, Kuzey Marmara Otoyolu tünelleri, stratejik savunma sanayi projeleri gibi çok sayıda dev projede yer aldık.”   
EBRD’NİN FONLADIĞI TEK İKLİMLENDİRME FİRMASI
15 milyon Euro yatırım değerine sahip fabrikanın yüzde 30 Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) fonu, yüzde 70 kendi öz sermayeyle inşa edildiğini belirten Eroğlu,  Systemair HSK’nın klima santralleri sektöründe son 5 yıldır Türkiye pazar lideri olduğunu belirten Ayça Eroğlu, aynı zamanda 2011’den bu yana klima santrali ihracatında ilk 3 firmadan biri olduklarını belirtti. Firmanın halen 4 bölge müdürlüğüne ve 340 çalışana sahip olduğunu söyleyen Eroğlu, “ 25’i aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Yeni fabrikamızla iç piyasaya ürün tedariği gerçekleştirecek olmakla birlikte daha çok doğu ile batı arasında köprü kurarak ihracata odaklanacağız.” Dedi. 
2023 HEDEFLERİNİ TUTTURACAĞIZ  
Firma olarak hedeflerinden de bahseden Ayça Eroğlu, “ Hedefimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023 hedefleri doğrultusunda Türkiye iklimlendirme sektörünün ihracatının 4 milyar dolardan 13 milyar dolara ulaşmasını sağlamak. 5 yılda ihracat oranımızı yüzde 30’dan yüzde 60’a yükselterek klima santrali pazarındaki ülke liderliğimizi bölge liderliğine taşımayı ve Türkiye’nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasına girmektir.” Dedi. 

Ayşegül Eroğlu : ‘Dijital dönüşümü gerçekleştirdik”
Systemair HSK Fabrika Müdürü Ayşegül Eroğlu’da yaptığı değerlendirmede yeni fabrikanın, 28 bin metrekare büyüklüğe ve yıllık 4 bin 500 adet klima santrali üretim kapasitesine sahip olduğunu söyledi.  Fabrikada  Endüstri 4.0’a uyumlu üretim teknolojilerinin kullanılması sayesinde Türkiye’de dijital dönüşümün öncü tesislerinden biri olduklarını belirtti. Ayşegül Eroğlu,” Fabrikanın üretimden geri dönüşüme kadar her aşamada çevreci bir üretim tesisi olarak planladığını vurgulayarak  Tesisimizde; yağmur suyunun toplanması, su ve enerji tasarruflu ekipman kullanımı, verimli ısıtma ve soğutma sistemleri, ısı yalıtımı, atıktan ısı geri kazanım sistemleri gibi verimli kaynak uygulamalarını hayata geçirdik. Üretim giderlerimizi en aza indirgeyecek teknolojik yatırımlar yaptık.” Dedi.  


AR-GE MERKEZİMİZ TÜRKİYE SINIRLARINI AŞTI
Systemair’ın fabrikaları içinde  Dünya’da  Ar-Ge merkezi bulunan 18 ülkeden biri olduklarını belirten Eroğlu, Ar-Ge çalışmaları sonucunda fabrikada yeni nesil klima santrallerine ek olarak havalandırma alanında çok sayıda yeni ürün üretmeye başladıklarını söyledi. Ayşegül Eroğlu ayrıca, Eylül ayında Ar-Ge merkezi olarak belge aldıklarını, Türkiye’de Systemair HSK’nın eski Ar-Ge Müdürü olan bir Türk mühendisin, bugün İsveç’te Systemair’in genel merkezinden yürütülen önemli bir Ar-Ge projesinin başında görev aldığını belirtti. 

Türkiye’ye her zaman güvendik!
Açılış sabahı basın mensupları ile bir araya gelen İsveç’li Systemair CEO’su Roland Kasper, genel koordinatörümüz Kamil Uzunmehmet’in, “ Bu zor dönemde Türkiye’de önemli bir yatırım yapıyorsunuz. Uzun vadede Türkiye’nin konumunu nasıl görüyorsunuz? Bu yatırım Türkiye’ye bir güvenin eseri mi? sorusuna cevap veren Kasper, Systemair olarak Türkiye’de olmaktan memnun olduklarını belirterek, Systemair’in Türkiye’ye büyük hedeflerle geldiğini ifade etti.  Üretim ve istihdam odaklı yatırımlarla büyümeyi amaçladıklarının altını çizen CEO Kasper” Biz hedeflerimizi uzun vade koyarız. Yatırımlarımızı da uzun vadedeki öngörülerimizle yaparız. Biz Türkiye’ye her zaman güvendik. Türkiye’nin jeopolitik konumu, genç ve dinamik nüfusu, kaydettiği ekonomik büyüme ve yüksek potansiyeli ile Systemair için kritik öneme sahiptir. Türkiye’de Dilovası’nda konumlanan yeni fabrikamız,  Systemair’in dünya genelindeki 13. klima santrali fabrikasıdır” dedi. 


Vali Aksoy, Makine OSB’de
Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, önceki gün Systemair HSK iklimlendirme fabrikasının açılış töreni öncesinde Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Toplantısına katıldı. Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Silahtaroğlu, Bölge Müdürü Yaşar Yalamanoğlu ve yönetim kurulu üyeleri Vali Aksoy ve beraberindeki vali yardımcısı Osman Ekşi’yi OSB Bölge Müdürlüğü’nün kapısında karşıladılar. 
SİLAHTAROĞLU’NDAN  VALİ AKSOY’A BİLGİLENDİRME
Müteşebbis Heyet üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda; Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Silahtaroğlu, OSB’nin doluluk oranı, istihdam sayıları ve fiziki şartları ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında Vali Aksoy’a bilgi sunumunda bulundu. Toplantı daha sonra gündemdeki maddelerin görüşülüp, değerlendirmelerin yapılması ile son buldu. 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.