Dinçer Lojistik Ar-Ge’ye odaklandı

2003 yılından bu yana  Türk lojistik sektörünün liderleri arasında yer alan, Gebze ve Dilovası’nda depo ve antrepoları bulunan  Dinçer Lojistik, 50 kişilik uzman bir ekipten oluşan AR-GE merkezinde geliştirdiği teknolojilerle sektörün geleceğine ışık tutuyor.

Dinçer Lojistik Ar-Ge’ye odaklandı
25 Mayıs 2021 Salı 16:28

2020 yılını Ar-Ge Teknolojileri başta olmak üzere  60 milyon TL yatırımla kapatan firma,  2021 yılı için 100 milyon TL yatırım hedefliyor. Sektörün teknoloji öncüsü olarak, start-up yatırımlarını öne çıkaran Dinçer Lojistik, bu yıl içinde en az iki start-up projesine yatırım yapacak.

TEKNİK ALTYAPI LOJİSTİĞİN OMURGASINI OLUŞTURUYOR

Lojistik ürün yelpazesini teknolojik imkanlarla geliştiren,  AR-GE merkeziyle yeni yöntem, uygulama ve hizmetlerle farklı iş modelleri sunan, sektörde öncü bir lojistik şirketi olan Dinçer Lojistik Bilgi Teknolojileri ve AR-GE Direktörü Özhan Fındık, AR-GE teknolojileri ve lojistik sektöründeki rolü ile ilgili şu bilgileri verdi; “İlk bakışta mobilite olarak görülse de asıl teknoloji lojistiğin arka planında yer alıyor. Talep tahminleme, planlama, lojistiği yalınlaştırma teknolojileri, gelişen ulaşım sistemleri, robotik üretim teknolojileri, akıllı depolama sistemleri, sipariş yönetim sistemleri, dinamik nakliye dağıtım sistemleri gibi teknolojiler lojistiğin omurgasını oluşturuyor. Bu teknolojiler sayesinde lojistik zincirin her evresi birbiriyle entegre, takip edilebilir ve anlık kararlar alınmasına imkân tanır hale geliyor. Web ve gelişen mobil teknolojiler ise siparişlerin her yerden kolayca alınıp müşterilerle ürünlerin buluşturulmasını sağlıyor. Aslında bunun temelinde de “big data” yönetimi, GPS sistemleri ve internet altyapısı bulunmakta. Gelişen teknolojik cihazlar da bu teknolojilerin uygun maliyetlerle kullanılmasını mümkün hale getiriyor. Böylece izleme ve anlık veri iletişimi lojistiğin tüm safhasına hız, entegrasyon, doğruluk ve verimlilik gibi ciddi katkılar sağlıyor.”

2021 AR-GE YATIRIM BÜTÇEMİZ 100 MİLYON TL

Pandemi öncesinde Dark Store, çoklu kanal (omnichannel) ve e-ticaret teknolojilerine yönelik çalışmaları başlattıklarını, pandemiyle birlikte teknik altyapı çalışmalarını hız verdiklerini dile getiren Fındık, “Dinçer Lojistik olarak AR-GE merkezimizin katkılarıyla dağıtım ağı yazılımlarımızı içinde harita teknolojilerini de barındıran, dinamik ve akıllı sistemlerle yeniledik. Mikro dağıtımı daha verimli kılan mobilite tabanlı app uygulamalarına yatırım yapıyoruz. Türkiye’nin önde gelen e-ticaret şirketlerine yönelik robotik ve sektörde çok fazla yer almayan FMCG sorter otomasyon sistemlerini devreye aldık. Hizmetlerimize her yerden, anlık ve hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlayacak entegre app ve web tabanlı teknolojik yapıları süreçlerimize entegre ettik. Özellikle hatayı en aza indirecek ve verimliği arttıracak yapay zekâ kullanan sistemlere de tam entegrasyon sağlamak için çalışıyoruz. 2021 AR-GE yatırım bütçemizi 100 milyon TL olarak belirledik. Operasyonel mükemmellik, verimlilik, müşteri memnuniyeti optimizasyonu gibi kavramları AR-GE imkânları ile doldurarak pratik kullanıma sunmak üzere aksiyon almaya devam edeceğiz” dedi.

AR-GE MEVZUATINA VE YETERLİLİKLERİNE TAM UYUM

AR-GE merkezini; proje yönetim ofisi, yazılım ve sistem geliştirme birimlerini içeren, birbiriyle entegre bir departman şeklinde konumlandıran Dinçer Lojistik, şirketin strateji hedeflerine bağlı olarak ihtiyaç ve gelişim alanları elirliyor. Şirketin Proje Yönetim Ofisi tarafından, katkı, kaynak ve iş planlanması yapılırken, bu adımların ardından süreç diğer departmanların ilgilileri ve müşterilerle beraber olgunlaştırılıyor, uygun metodoloji seçilip projelendiriliyor. Hazırlanan proje, yazılım ekibine iletilerek takibi sağlanıyor ve yazılım aşamasının da tamamlanmasından sonra ortaya çıkan ürün ya da hizmet kullanıma alınıyor. Tüm bu süreç içinde AR-GE yönetim birimi,  söz konusu çalışmaların AR-GE mevzuatı ve yeterliliklerine uygun olup olmadığını takip ederek raporluyor. Bu döngüye ilişkin ITSLM ve SDLC süreçlerini de titizlikle uygulayan Dinçer Lojistik, AR-GE merkezi uzmanlarının kendilerini geliştirmesine yönelik eğitim programlarını da periyodik olarak gündemine alıyor. Oğuzhan Kahraman


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.