Sayfa Seç

Doğru yalıtımla % 70 tasarruf mümkün

Doğru yalıtımla % 70 tasarruf mümkün
reklâm

Yazar hakkında

Dilovası GEBKİM OSB’de üretimlerini sürdüren Polisan Kansai Boya Yalıtım Sistemleri ve Teknik Operasyon Müdürü Yüksek Mimar Tuncel Altınel, kaliteli malzemeler kullanılarak yapılan dış cephe yalıtımıyla enerjide %70’e varan tasarruf sağlamanın mümkün olduğunu,  Türkiye’deki evlerin tamamında ısı yalıtım yapılması durumunda yıllık 8-10 milyar dolar tasarruf elde edilebileceğini açıkladı. Giderek artan enerji maliyetlerinin, ısıyı evin içinde tutan doğa ve tasarruf dostu çözümlere yönelimi arttırdığını, bu sebeple binaların dış cephe yalıtımı ise en popüler gündem maddesi haline geldiğini belirten  Altınel, dış cephe yalıtım sisteminin aslında enerji maliyetlerini aşağı çekmek ve sürdürülebilirliğe katkı sunmak içinde son derece önemli olduğunu kaydetti. Dış cephe ısı yalıtımı ile binalarda %35-50 arasında enerji tasarrufu sağlanabileceğine işaret eden Tuncel Altınel, “Binaların çatı ve bodrum tavanlarının da yalıtıma dahil edilmesi ile tasarruf oranı %70’lere kadar çıkabilir. Yalıtımda kullanılan levhaların kalınlıklarının artırılması tasarrufu daha da artırabilir. Türkiye’deki evlerin tamamının ısı yalıtım yapılması durumunda yıllık 8-10 milyar dolar tasarruf elde etmek mümkün” dedi. 

EKİMDE 5 MİLYON TL’LİK YALITIM ÜRÜNÜ İHRACATI

Polisan Kansai Boya olarak yalıtım pazarından %20 pay aldıklarına değinen Tuncel Altınel, “Exelans enerji yalıtım sistemleri ile evlerin sıcaklığını muhafaza ediyoruz. Taşyünü paket sistem, Karbonlu EPS paket sistem, EPS paket sistem ve XPS paket sistemleri ile evlerin sıcaklığını sağlarken, ihracat faaliyetlerimizle de Türkiye ekonomisine yükselen bir değer kazandırıyoruz. 2021 yılı ekim ayı itibarıyla ile 5 milyon TL’lik yalıtım ürününü dünyaya ulaştırmayı başardık. 2022’de büyüme trendinin katlanarak devam edeceğini öngörüyoruz” ifadelerinde bulundu. 

EVLERİN ISISINI KORUMANIN PÜF NOKTALARI

Evlerde ısı kaybının önüne geçilebilmesi için binaların dış cephesinde önerilen kalınlıkta levhalar kullanılarak ısı yalıtımı yapılması gerektiğini belirten Tuncel Altınel, bu aşamadan sonra izlenmesi gereken adımları şöyle sıraladı; Dış cephe pencerelerinizi ısıcamlı pencereler ile değiştirin,pencerelerinizde kullandığınız doğrama profillerinin kalınlığının ve içindeki odacık sayılarının artırılması sıcaklığın muhafaza edilmesi için büyük bir kazanım sağlar. Pencere ve kapılardaki ısı kaçaklarını ortadan kaldırın. Çatınızın ve bodrum tavanlarının ısı yalıtımını yaptırın. Çıkma altlarını da ısı yalıtımına dahil edin. Pencerelerinizi sık sık açıp kapatmayın. Oda büyüklüğüne uygun petek kullanın. Peteklerinizde termostatik vana kullanıldığından emin olun. Evinizin büyüklüğüne göre kombi seçin. Petek ve kombi bakımınızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Yeni yapılan binalarda ise merkezi ısınma sistemi uygulanması büyük bir avantaj yaratır. Evinizi değiştirmek istiyorsanız bunu dikkate alın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Son Videolar

Yükleniyor...

error: Content is protected !!