Enerji sektöründe 40 yıldır yükselen bir ekol; Sönmez Trafo

1975 yılında merhum sanayicilerimizden Süreyya Sönmez tarafından Çayırova’da küçük bir atölye olarak kurulan Sönmez Trafo, bugün Avrupa Nükleer Araştırma Organizasyonu CERN’e ürün satan, ihracat ödülleri alan,  üretim ve satış rakamlarını alt üst eden bir firma durumuna geldi. 2017 yılında Dilovası Makine OSB’de kendi fabrikasına taşınan sektörün duayen firmasında artık 3.Kuşak gençler yönetimde söz sahibi. Gazete Gebze olarak firmanın genç Satış Müdürü Oğuz Sönmez’le bir araya geldik. Sönmez Trafo’nun üretimlerini, ihracatlarını, bugününü ve gelecekteki hedeflerini konuştuk.

Enerji sektöründe 40 yıldır yükselen bir ekol; Sönmez Trafo
20 Mart 2018 Salı 10:59

Oğuz bey sizi tanıyabilirmiyiz? Sönmez Trafo sektörde 40.yılını kutluyor. Firma hakkında okuyucularımıza bilgi verirmisiniz?

Sönmez Trafo’da Satış Müdürü olarak görev yapıyorum. Elektrik Mühendisiyim. Daha çok yurt dışı satışlardan sorumluyum. Burası bir aile şirketi.  Dedemiz olan, elektrik yüksek mühendisi  Süreyya Sönmez tarafından 1975 yılında kurulan bir şirketiz. 90’lı yılara kadar standart dağıtım trafolarını ürettik. Daha sonra özel tip trafoları ürettik. İlk yurt dışına çıkışımız 2000 yılında Hannover fuarıyla oldu. 2006 yılında ihracat yapan firma haline geldik.  3. kuşak konumundayız. 40 yıldır bu sektörde çalışıyoruz. İlk önce Çayırova’daki fabrikamızda başladık. 1980-1997 yılı arasında daha büyük fabrikaya taşındık. 2017 yılında da şu an Makineciler OSB’deki bu mevcut fabrikaya taşındık. Burası 540 dönüm üzerine kurulu büyük bir tesis. Firma olarak özel tip trafolar ve reaktörler üretiyoruz. Firmaların taleplerine göre üretim yapıyoruz. Fabrikada tek vardiya sisteminde 90 kişi çalışıyor. Çalışan sayımız 150’yi bulduğunda iki vardiya sistemine  geçmek istiyoruz. Kalifiye çalışmak isteyen kişileri firmaya katıyoruz. Sürekli çalışacak ve daimi olabilecek arkadaşları kaçırmamaya çalışıyoruz. Kısa süreli çalışmayı tercih etmiyoruz. Çalışanımızdan maksimum fayda elde edebilmek için uzun süreli çalışma arkadaşları arıyoruz.

Sayın Sönmez, proton hızlandırıcı cihazlar için radyasyona dayanıklı mıknatıs bobini üreterek CERN’in tedarikçi onaylı Türk  firmasısınız? Bunu nasıl başardınız.?

Cern’le Hannover Messe fuarıyla tanıştık. 2008 yılında ellerinde bir talep vardı, bunları yapabilirmisiniz? dediler. Yapabileceğimizi anlattık. 2013 yılında ilk siparişleri aldık. Onların isteğine göre de üretim yapıyoruz. Talep gelince biz firma olarak çok önemsedik. Avrupa’da ve dünyada en önemli referanslardan birisi bu firma. Kalite yaklaşımları ve beklentileri çok yüksek bir kurum. Firma değerimizi artıran bir proje oldu ve hala da devam ediyoruz. İlk kontratı 2012 yılında başladık, ilk teslimatı 2013’de yaptık. Halen daha da teslim etmeye devam ediyoruz. Firmamızın amacı katma değeri yüksek olan ürünleri yapmak. Bu talep, bize yeni iş alanları yapacağı için ilgilendik.  Hala daha da bu yolda devam ediyoruz.

Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarınız ve ürettiğiniz ürünler hakkında bilgi verirmisiniz? Projelrinizde hibe ya da fon desteği alabiliyormusunuz?

Ar-Ge’ye önem veren bir firmayız. Ar-Ge merkezi olma sürecini de başlattık. Ayrı bir bina olması gerekiyordu. Eski fabrikamızda bu imkan  olmadığı ve taşınma sürecinde olduğumuz için Ar-Ge Merkezi olma sürecine yeni fabrikamızda başlatabildik. Haliyle bir gecikme söz konusu. Ama firma olarak Ar-Ge hep bizlerle beraberdi. Üretimlerimizde, tasarımlarımızda sürekli vardı. 1995’den beri AR-GE‘ye önem veriyoruz. Çünkü hedeflerimizi o gün belirledik ve bu doğrultuda çalışmaya devam ediyoruz. Halen çalışmalarımız kendi bünyemizde oluşturduğumuz bir merkezde sürüyor. Kendini yenilemek ve sürdürülebilir olmak için de Ar-Ge önemli. Bunun için bünyemizde ayrı bir birim sorumlusu var, her departman ona yardım ediyor. 8 kişilik bir departman sürekli çalışıyor. Devlet destekli projeler üzerinde çalışıyoruz. Marmara Kalkınma Ajansı MARKA’dan çok sayıda destek aldık. Şu anda uyguladıkları bir İnovasyon projeleri var. O projede  finalist durumundayız. İlk 10’a giren bölgeler arasındaki firmalarda kendilerini geliştirmek için çalışmakta.  Bu firmalar arasında bir yıl sonra kazanan belli olacak. Tahminime göre 2018 yılı sonunda yarışma sona erecek.

Ürün portföyünüz ve üretim yaptığınız sektörler hakkında bilgi verirmisiniz? İlk yerli sermayeli kuru tip transformatörü imal ettiniz. Sektörde nasıl karşılandı?

Ürün portföyünden bahsedersek, tüm özel tip transformatörler ve reaktörleri imal ediyoruz. Özel tipten kastımız sanayi tipidir. Motor yol verme uygulamaları, Fırın transformatörleri, marine yani gemi sektörü için, raylı sistemler için lokomotif ve katanaj sistemleri için trafolar üretiyoruz. Tüm reaktör uygulamaları için trafo üretiyoruz.  Buna ek olarak parçacık hızlandırıcılar için mıknatıs ve bobinleri üretiyoruz. Portföyümüz geniş. Sanayi tesislerinde elektriksel duruşlar  maliyetli oluyor. Büyük zararlar ortaya çıkıyor.  O yüzden onlara kaliteli ve sorunsuz ürün vermek önemli. Bizim güçlü olduğumuz taraf daha çok sanayi ve duruşun önemli olduğu sektörler. Ulusal ve uluslararası mecrada çok önemli projelerin trafolarını ürettik. Suudi Arabistan Petrol şirketinden, Hiedelberg Çimento’dan Samsung’un fabrikasına bir çok  yere trafo verdik.Türkiye’de ki ilk kuru tip transformatörü de Sönmez Trafo olarak biz ürettik. Avrupa da birkaç üretici bunu yapıyordu ama Türkiye’de yoktu. Biz de tasarlayarak, deneyerek ve tasarım ekibimizle gece gündüz  çalışarak kendi bünyemizde yerli olarak ürettik. Yerli olarak ilk üreten firma biziz.

Sönmez Trafo olarak Dünya’nın hatırı sayılır markaları ile rekabet ediyorsunuz? Yerli olmanız sektörde ne gibi zorlukları beraberinde getiriyor?

Dünyada sayılı ve saygın firmalarla rekabet ediyoruz. Her sektörde olduğu gibi bizde de rekabet var. Amacımız daha kaliteli ve daha katma değeri olan  ürünü nasıl yaparız, müşteriyi nasıl memnun ederiz bunu düşünüyoruz. O yüzden servis ağımızı iyi tutuyoruz. Kaliteli ürünler yapmayı hedefliyoruz. Ürün portföyünü geniş tutuyoruz ki , sektörde yaşanacak olası bir düşüş bizi etkilemesin. Bizim bire bir sayacağımız Türkiye’de ve Avrupa’da doğrudan rakibimiz yok. Sektörel bazlı rakiplerimiz oluyor. Ama bizim hacmimizde ki ürün portföyü Avrupa’da ki firmalarda yok. O yüzden portföyü geniş tutarak müşterilerimizi memnun ediyoruz. Avrupalı üreticilerle proje bazlı rekabet oluyor, ama her üründe bizim birebir rakibimizdir diyebileceğimiz firma yok. Firma olarak kaliteyle ve beklentisi yüksek müşterilerle çalışıyoruz. O yüzden rakiplerimizde genelde kaliteli ve işini bilen firmalar oluyor. Müşterinin aradığı kriterler var. Olmazsa olmaz kuralları da. Müşteri  eğer kendi bildiği firmalardan almak istiyorsa alabilir. Biz müşterimizi memnun etmek için çalışıyoruz.

Bir trafo imalatçısı olmanıza rağmen katma değeri yüksek ürünler üretip, ihraç ederek Türkiye’nin 2023 hedeflerine katkı yapıyorsunuz. Yurt dışı yatırımlarınızdan ve  hangi ülkelere ihracat yaptığınızı anlatırmısınız? Katıldığınız fuarlar varmı?

Üretim hacmimiz ve orantılı olarak cirolarımız hızlı bir şekilde artıyor. Geçen yıl ciromuzu iki katına çıkardık. Hedefimiz 40 Milyon TL’yi geçmekti, bunu başardık. Yakın zamanda hedefimiz 100 Milyon TL’yi geçmek. Bunu da başaracağız. Emin adımlarla büyüyoruz. Bugün ihracatımız Yüzde 90 seviyelerine ulaştı. 65 ülkeden fazla yerde ürünlerimiz çalışıyor. Daha çok Avrupa, Kuzey Avrupa ülkeleri, ABD gibi yerlerde. Ama son ürettiğimiz ve katma değeri yüksek ürünlerimiz dünyanın her tarafına gidiyor. Geçtiğimiz yıl ABD Chicago’da Ofis açtık. Orada ki satış faaliyetini bu ofisle sürdürüyoruz. Müşteriyle yakın olmak ve satış faaliyetini artırmak için buna ihtiyaç duyduk. Şu ana kadar memnunuz. Avrupa’da ise müşteriler bizi tanıyor bu yüzden direk satış yapabiliyoruz. Ama ABD uzak coğrafya olduğu için ayrı bir organizasyon yapmayı tercih ettik. Fuarlara sık sık  katılıyoruz. Genellikle sektörel bazlı yurt dışı fuarlarını tercih ediyoruz. Raylı sistemler için Fransa ve Almanya’da ki fuarlara katılıyoruz. Hannover Messse’ye 2002’den beri her yıl katılıyoruz. Marka değerimizi yükselten bir fuar, çoğu müşterimizle de bu fuar aracılığı ile çalışmaya başladık. Onun dışında Endonezya’da geçtiğimiz yıl sanayi ve enerji fuarına katıldık. Çünkü o pazarda da varız.

Sayın Sönmez, sektörde bir Çin tehditi var mı? Türk Malı algısı dış piyasalarda Pazar bulmada size sıkıntı yaratıyor mu?

 Çin bir çok sektörde olduğu gibi bu sektörde de çok önemli. Çin’de şöyle bir durum var Kalitesi düşük ve ucuz olan firma, zaten işi ucuz yapıyor ve işçilik maliyetleri de ucuz olduğu için kazanıyor. Bu tür Çin firmalarıyla  rekabet çok zor. Müşterinin kalite beklentisi yüksekse Çin’den almıyor. Avrupa’dan ve Türkiye’den alıyor. Bizde buralara satabiliyoruz. Sevkiyat olarak uzun sürüyor diye gelebiliyor. ABD’ye sevkiyat 22-26 gün sürüyor. 3 hafta çok uzun süre değil, siparişle beraber üretim sürecini de göz önünde bulundurursak. Bazen acil siparişler oluyor. Yeni yatırım projede deniz yoluyla sevkiyat uygun oluyor.

Bizim AB ile Gümrük birliği anlaşmamız var. O yüzden gümrük açısından sıkıntı olmuyor. Firma imajı olarak iki adımız vardı. STS ve Sönmez Trafo. Artık Sönmez Trafo’yu daha yaygın kullanıyoruz. Bizi daha iyi, tanımladığı, aile adını taşıdığı için kullanıyoruz. Buradan Türk olduğumuz anlaşılıyor. Biz şu ana kadar bir zararını görmedik. Türkiye’nin bu sektörde kötü bir imajı yok. Kaliteli bir trafo endüstrimiz var. Müşteri açısından çok fazla sıkıntı olmuyor. Genel anlamda Avrupa’daki yaklaşım farklı oluyor. Türk malı üretimin kalite anlamında yanlış bir algısı hakim Avrupa’da. Biz bu sektörde bu algıyı yıktık.   Bizi tanıyan, bizimle alışveriş yapan, ürünlerimizi kullanan  müşteriler kalitemizi biliyor. Firmamızın üstüne geçen bir algı yok. Türkiye olarak Trafo sektöründe dünyada ilk sıralardayız. Keşke her sektörde böyle olsak ve Türkiye’nin adını dünyada duyurabilsek.

2016 yılında KSO’nın Sektörel Performans Değenlendirme ödülünü aldınız. Bu ödüller devam edecek mi? Üretim anlanında yolunuza nasıl devam etmeyi düşünüyorsunuz?

 Geçtiğimiz yıl Kocaeli Sanayi Odası tarafından sektörel performans ödülü aldık. Bunu almamızın sebebi büyüme oranımız ve hem de ihracat oranımızdı. Tabi ki bizim büyüme oranımız devam edecek ama bunu yurt dışı olarak yapmak, ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda önemli. Bu şekilde cari açığı kapatmaya faydamız olacak. Ürettiğiniz ürünün katma değeri yüksek ürün olması, sizin ve ülkenizin gelişmişliğini gösterir. Bu tür, katma değeri yüksek ürün üretmeye devam edeceğiz. Süreklilik için,  kendimizi geliştirmek için katma değeri sürekli artırmamız lazım. Bu da yerinizde sayarak olmaz. Bir ürünü önce yapar geliştirir piyasaya sürersiniz. Diğer firmalar onu üretince rekabet artar ve fiyat düşer.


Etiketler; #sönmez trafo

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.