Sayfa Seç

Enerji verimliliği masaya yatırıldı

Enerji verimliliği masaya yatırıldı
reklâm

Yazar hakkında

Toplantıda 20. Sanayide Enerji Verimliliği Yarışması’nda dereceye giren işletmeler açıklandı ve çevrimiçi şekilde ödülleri verildi. Toplantıda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanı Dr. Oğuz Can, Türkiye Enerji Verimliliği Tüzel Kişilik Bilinç Endeksi’nin sunumunu gerçekleştirdi. Toplantı sonunda ise katılımcıların soruları cevaplandı.

OSB’LERDE YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI ARTIYOR

Toplantının açılışında konuşan ve enerjinin organize sanayi bölgeleri için çok kritik bir konu olduğunu söyleyen OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Türkiye’de sanayide tüketilen, faturalanan toplam elektriğin yüzde 45’ini organize sanayi bölgelerinin kullandığını anlattı. Konuşmasında enerjinin Türkiye gündeminin de üst sıralarında olduğunu kaydeden Kütükcü, “Özellikle son dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın Karadeniz’den verdiği petrol ve doğalgaz müjdeleri ülkemizin ekonomi geleceği ile bizlerin geleceğe dair umutlarımızı artırmıştır. Bize motivasyon kazandırmıştır. Ayrıca Türkiye’de yerli ve yenilenebilir enerji konusunda çok ciddi adımlar atıyoruz. Yenilenebilir enerjinin toplam elektrik tüketimimiz içindeki payı yüzde 50’yi buldu. Bugün hamdolsun OSB’lerimizde 431 adedi güneş enerji santrali olmak üzere toplam 447 adet yenilenebilir enerji santraline ulaştık.” Dedi.

VERİMLİ ENERJİ KAR HANEMİZE YAZILIYOR

Sanayi tarafında enerji konusu değerlendirildiğinde yapılacak çok şeylerin olduğunu aktaran Kütükcü, “Verimli kullandığımız her birimlik enerji kar hanemize yazılıyor. Bir ürün elde etmek için sanayicimiz Avrupalının çok daha üzerinde enerji tüketiyor. Türk sanayisinde kullanılan elektrikli motorların yüzde 90’ı verimsiz. Verimsiz motorların verimli motorlar ile değiştirilmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız TEVMOT projesini başlattı. KOBİ’lerde enerji verimli motorların teşvik edilmesi TEVMOT projesi kapsamında seçilen 7 pilot OSB’de çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

TEVMOT’UN ETÜT ÇALIŞMASI TAMAMLANIYOR

Enerji verimliliği konusunun Bakanlık olarak öncelikleri arasında yer aldığını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin son 20 yılda yerli enerji kaynaklarını kullanma ve yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirme konusunda büyük adımlar attığını anlattı. Bu adımların tamamlayıcı unsurunun enerji verimliliği konusunda da önemli adımlar atmak olduğunu söyleyen Kacır, “En önemli gündem maddelerimizden birisi TEVMOT Projesi. Özellikle elektrikli motorların daha verimli olanları ile değiştirilmesi sanayide tükettiğimiz enerjiyi çok daha verimli hale getirmemize yol açacak diye ümit ediyoruz. Bu alanda da paydaşlarımızla birlikte projeyi sürdürüyoruz. Bu yılın sonuna kadar 7 OSB’mizde 100 KOBİ’de elektrik motorları ile ilgili etüt çalışmamızı tamamlıyor olacağız. Proje kapsamında dönüşüm gerçekleştirecek olan KOBİ’lerimize yüzde 75’e varan KOSGEB Hibe Destekleri sunuyor olacağız. Bu pilot uygulamayı büyük ölçekli yürütebilmek adına da gerekli adımları önümüzdeki dönemde atıyor olacağız” dedi.

PROJE MİLAT ÖZELLİĞİ TAŞIYOR

Sivil toplum kuruluşlarının geliştiği toplumların refah seviyelerinin de yüksek olduğunu kaydeden Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı Ali İhsan Sılkım da, ENVER Derneği çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Enerji Verimliliği Bilinç Endeksi Projesi’nin Türkiye’de alanında yapılan ilk çalışma olduğunu vurgulayan Sılkım, projenin bir milat olduğunu söyledi. Başkan Sılkım, “Bugün sunacağımız rapor tüm çalışmamızın ikinci fazını sanayi, hizmet, ulaştırma ve tarım sektörlerindeki işletmelerin enerji tüketimlerine ait tutum ve bilince yönelik bulguları içermektedir. “ dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Videolar

Yükleniyor...

Son Yorumlar