Anasayfa > Ekonomi  >  Esnaf IBAN Çıkmazında: POS Komisyonları ve Vergi Kaçakları

Esnaf IBAN Çıkmazında: POS Komisyonları ve Vergi KaçaklarıBankaların kredi kartı ile yapılan alışverişlerdeki komisyon ücretlerini artırması esnafı zora soktu. Bankalar, POS cihazı kullanan işletmelere uyguladıkları faiz oranını yüzde 0,49 – 0,79’dan yüzde 3,5’a çıkardı. Bu durum, küçük esnafın IBAN üzerinden ödeme almaya başlamasına neden oldu. Ancak IBAN ile yapılan ödemeler, vergi kaçaklarına yol açtı.

“Mecbur Kaldık”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in IBAN üzerinden tahsilat yapanlarla ilgili inceleme başlattığını açıklamasının ardından esnaf, POS komisyonlarının yükselmesinin kendilerini zor durumda bıraktığını ifade etti. Küçük esnaf, “Biz isteyerek IBAN’a geçmedik. Ancak POS cihazı faizleri yükselince mecbur kaldık. Bazı esnaflar ise bu durumu kötü niyetli şekilde kullandı ve ödeme karşılığında fiş veya fatura kesmedi. Bakanlık şimdi geriye dönük vergileri isteyecek. Her ihtimale karşı IBAN ile ödeme almıyoruz artık. En büyük derdimiz POS komisyonları” dedi.

Komisyonlar ve Bakım Ücretleri Yüksek

Esnaf Ramazan Aycan, “Küçük esnaf kan ağlıyor. Zincir marketlerin tekelinden az kazanır olduk. POS komisyonları ve bankaların aylık bakım ücretleri de eklenince, iyice zorlandık. Maliye Bakanlığı küçük esnafa POS komisyonları konusunda destek olmalı” diyerek durumun ciddiyetine dikkat çekti.

Geriye Dönük Tahsilat

Hazine ve Maliye Bakanlığı, IBAN ödemelerinde usulsüzlük yapan esnafın peşine düştü. Mali Müşavir Adem Soydemir, “Tüm IBAN transferleri denetlenip, fiş veya fatura kesmeden yapılan ticaretin vergisi alınacak. Ayrıca, işletme sahiplerinin birinci derece akrabalarının hesaplarına da bakılacak. Kiralık IBAN’lar da kontrol edilecek” dedi.


Sıradaki Habere Kaydır