GEBKİM Almanak, iş, ekonomi ve eğitim dünyasını buluşturdu

Dilovası’nda kurulu olan GEBKİM, kimya sanayinin Covid-19 gölgesinde geçen 2020 yılı ve 2021 projeksiyonunu hazırladığı Almanak çalışması ile masaya yatırdı.

GEBKİM Almanak, iş, ekonomi ve eğitim dünyasını buluşturdu
04 Haziran 2021 Cuma 16:09

GEBKİM Kimya İhtisas OSB ve GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı’nın faaliyetlerine detaylı olarak yer verilen çalışma, ekonominin nabzını tutan GEBKİM’li sanayicileri yakından tanıma fırsatı da sundu. GEBKİM  Almanak’ta  Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, de GEBKİM Almanak sayfalarında yazıları ile yer aldılar.

İŞ DÜNYASI DA GEBKİM ALMANAK’TA

KİPLAS Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kocagül, Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz, Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sarıbekir, Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün, SEPA-Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kınacı, Kauçuk Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurhan Kaya, Kompozit Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Barış Pakiş’de Almanak’ta yer alan yazılarında kimyanın alt sektörlerinde yaşanan güncel gelişmeleri ve sektörün sorunlarını ortaya koydular.

BAKAN ZİYA SELÇUK’TA ALMANAKA YAZI YAZDI

GEBKİM Vakfı tarafından eğitime kazandırılan GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ziyaretinde, okulu “Başarı Hikayesi” olarak niteleyen  ve GEBKİM Vakfı’na teşekkür eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’da GEBKİM Almanak’ta eğitime dair görüşlerini içeren bir yazı kaleme aldı. Bakan Selçuk, yazısında, “Çocuklarımıza “sorumluluk, dürüstlük, akıl, özgüven, sabır, araştırma ve yaratıcılık ruhu, düzenli ve disiplinli olma; insana ve toplumsal hayata sevgi, çevreye saygı; vatan sevgisi, takım ruhu ve dayanışması” gibi yaşam boyu kalıcı davranışsal ve bilişsel özellikler kazandırmayı amaçladığımız bir eğitim modelini toplumun tüm katmanlarının ortak mutabakatıyla hayata geçirmenin çabası içindeyiz” dedi. Türkiye ekonomisinin stratejik önemdeki sektörü kimya, Covid-19 pandemisinde de yaşam için vazgeçilmez ürünleri ile rüştünü ispatladı. Firmalar, çalışanlarının sağlığı ve güvenliği için tüm tedbirleri alarak üretime devam etti. Kimya sektörünün önemli aktörleri ve Sivil Toplum Örgütlerinin Başkanları, sektöre yönelik değerlendirmeleri ve 2021 öngörüleri ile Almanak’a katkı verdiler.

KİMYA EKOSİSTEMİ OLUŞTURMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK

GEBKİM Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve GEBKİM Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, 21 yıl önce kimya sanayi firmalarını, ortak iş yapma kültürü ile organize bir yapıda bir araya getirerek bir ilke imza attıklarını belirtti. GEBKİM’in ülke ekonomisine sağladığı katkı kadar eğitim ve sağlık alanındaki projelerle de öncü bir rol üstlendiğini belirten Vefa İbrahim Aracı, “Türk sanayini iyi bilen bir ekip olarak, kimyanın ülkemiz için taşıdığı öneminin ve bu alandaki ihtiyaçların farkındaydık. Dağınık haldeki kimya sanayi kuruluşlarını, doğru lokasyonda, kimyanın gerektirdiği modern bir altyapıya sahip, insana ve çevreye saygılı bir organize sanayi bölgesinde bir araya getirmek, ortak iş yapma kültürünü yeşertmek ve yaratılacak sinerji ile rekabet gücümüzü ileriye taşımak istiyorduk. Bu hedeflerle kümelenme fikri, o dönemin şartlarında ileri görüşlü bir vizyona işaret ediyordu. Aynı sektördeki firmaların kıyasıya rekabeti bir kenara bırakıp ortak iş yapma kültürü ile ihtisas OSB çatısı altında güç birliği yaptıkları bir kimya ekosistemi oluşturmak için yola çıktık ve bunda da başarılı olduk. GEBKİM Kimya İhtisas OSB’deki firmalar; yeteneklerini, farklılıklarını ve güçlerini birleştirerek güçlerine güç katıyor. İşbirliği, çevre hassasiyeti, inovasyona yatırım, dürüst iş yapma, ülke kalkınmasına hizmet ve hepsinden de önemlisi insana yatırım bölgemizdeki tüm firmaların ortak paydasını oluşturuyor” dedi.

HAYALLERİMİZİN DE ÖTESİNE GEÇTİK

GEBKİM OSB’nin, bugün kimya sanayinin parmakla gösterilen örnek kümelenme modeli olarak büyümeye devam ettiğini ifade eden Aracı, “Sektörün ihtiyaçlarına özel tasarlanan modern altyapısı, sosyal donatıları, çevreye ve insana saygılı üretim anlayışı, yönetim vizyonu, GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anaokulu, AB projeleri, dijital dönüşüm ve inovasyon çalışmalarının yanı sıra kamu, yerel yönetim ve üniversite işbirlikleri ile hayallerimizin de ötesine geçtik. Firmalarımızın gayretli çalışmaları ile şehrimize ve ülkemize sağladığımız katma değeri her geçen gün daha da artırarak ilerleyeceğiz. GEBKİM ve firmalarımızın çalışmalarını da ortaya koyan ve çok değerli isimlerin yazılarının yer aldığı GEBKİM Almanak çalışmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.