GEBKİM kampüsü ile 5 yeni ürün

Dilovası GEBKİM OSB’de önemli bir tesis yatırımı yapan, Ar-Ge yatırımlarını bir önceki yıla göre yüzde 12 artırarak, Apel ve Mitreapel markaları altındaki ürün yelpazesini de genişletmeye devam eden BETA Kimya A.Ş., 2020 yılında tamamen yerli know-how ile geliştirdiği 20 yeni ürünü sektöre kazandırdı.

GEBKİM kampüsü ile 5 yeni ürün
23 Aralık 2020 Çarşamba 18:02

Dünya çapında beş kıtaya yayılan geniş ihracat ağına 10 ülke daha ekleyen ve ihracat yaptığı ülke sayısını 75’e yükselten şirket, 2021 yılında ise yüzde 50 büyüme hedefliyor. Ar-Ge ve inovasyondan aldığı güç ile hem iç pazar hem de ihracattaki yükselişini sürdüren BETA Kimya A.Ş,  Dilovası GEBKİM OSB’de 315 milyon TL’lik yatırım bedeline sahip yeni entegre üretim tesisini 2021 yılının Eylül ayında faaliyete almaya hazırlanıyor.  Şirket, yeni üretim tesisi ile stratejik sektörlere hitap eden 5 yeni ürün kategorisine daha adım atacak.

PANDEMİDE YENİ NESİL 20 ÜRÜNÜ PİYASAYA SÜRDÜ

Ar-Ge ve inovasyon odaklı kurum kültürleri sayesinde, pandemi sürecinin henüz başında dezenfektan kategorisine adım atan BETA Kimya, tamamı Türk mühendislerden oluşan Ar-Ge ekibiyle antibakteriyel dezenfektan çalışmalarını başlattı.  Kısa bir sürede teknik aerosoller kategorisindeki tecrübesini, insan hayatına katkı sunmak adına dezenfektanlara taşıyan köklü firma, Mitreapel Hunter Antibakteriyel Dezenfektan ürünlerini sprey ve sıvı formlarda piyasaya sundu. Sadece Türkiye’de değil, ihracatta da pek çok ülkeye dezenfektan ürünlerini ulaştırdı. Böylelikle Beta Kimya’nın  proaktif ve know-how zengini bir şirket olduğu da ortaya çıkmış oldu. 2020 yılında toplam 9 kategoride 150’den fazla ürüne ulaşan firma, yıl içinde inşaat, mobilya, sağlık, otomotiv ve tekstil gibi pek çok sektöre hitap eden 20 yeni ürün geliştirdi. 

GENLERİNDE DAİMA ÜRETMEK VE BÜYÜMEK VAR

Pandemi koşullarının getirdiği tüm zorluklara rağmen 2020 hedeflerine ulaştıklarını belirten BETA Kimya A.Ş. Genel Müdürü Cihat Sayacı, “2020 yılına başlarken gündemimizde yeni entegre üretim tesisi yatırımımız, Ar-Ge projelerimiz, farklı sektörlere hitap eden inovatif ürünler ve elbette ihracat ağımıza eklenecek yeni pazar hedeflerimiz vardı. Ancak beklenmedik şekilde ortaya çıkan, insan hayatı ile ekonomiyi ve ticareti aynı anda tehdit eden Covid-19 salgını ile karşı karşıya kaldık. Ancak 34 yıldır olduğu gibi biz yine Türkiye için üretmeye devam ettik. Karamsarlığa kapılmadık ve yeni normal şartlara hızla adapte olduk. Elbette insan hayatı birinci önceliğimiz oldu ve çalışanlarımızın sağlığını koruyarak tüm ofis içi iş disiplinlerimizi hibrit ve dijital platformlara taşıdık. Bu sayede, üretimde dahi dönüşümlü çalışma modelini uygulayarak çarkların dönmesini sağladık. Çünkü üretmek, değişime hızla adapte olmak ve insanımızın ihtiyaçlarına anında yanıt vermek bizim genlerimizde var. Sürecin başı olan Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ihracatta aldığımız siparişlerin üretimine odaklandık. Sanal fuar katılımlarımızla yeni pazarlara ulaştık. Böylece ihracat yaptığımız ülkeler arasına 10 ülke daha ekleyerek, 5 kıtada toplam 75 ülkeye ihracat yapma başarısı gerçekleştirdik. 2020 yıl sonu itibariyle ihracat gelirlerimizin, toplam ciromuzdaki payını da yüzde 60’a yükseltmeyi başardık.” dedi.

2021’DE YÜZDE 50 BÜYÜME ÖNGÖRÜLÜYOR

BETA Kimya A.Ş. Genel Müdürü Cihat Sayacı, 2020 yılında yüzde 35 büyümeyi başardıklarını ve yeni yatırımların devreye girmesiyle birlikte 2021 yılında yüzde 50 büyüme hedeflediklerini söyleyerek,   “315 milyon TL yatırımla temelini attığımız ve 2021’in son çeyreğinde faaliyete başlayacak BETA Kimya GEBKİM Kampüsü, şirketimizin geleceği açısından son derece önemli bir yatırım. Küresel hedeflerimiz ve büyüme planlarımızın geleceği için anahtar vazifesi görecek bu yatırım, BETA Kimya için bir dönüm noktası niteliği taşıyor. Yıllık 150 bin ton üretim kapasitesine sahip olacak yeni entegre üretim tesisimiz ile 500 kişiye iş imkanı sağlayacak ve yüksek katma değerli 5 yeni ürün kategorisine adım atacağız. LEED sertifikalı, doğa dostu yeşil  bina teknolojili üretim kampüsümüz, toplam 50 bin m2 üzerine kurulu, 35 bin m2’lik kapalı alana sahip dev bir entegre üretim tesisi olarak sadece ülkemizin değil, yakın coğrafyanın en modern kimya tesislerinden biri olacak. “ dedi.

ENDÜSTRİ 5.0’A HAZIR BİR ÜRETİM ÜSSÜ

Sanayide dijital dönüşüme tamamen uyumlu, yüksek teknoloji ile donatılmış ve modern üretim altyapısına sahip olacak yeni üretim tesisinin, Endüstri 5.0’a hazır bir üretim üssü olacağını sözlerine ekleyen Sayacı, “ BETA Kimya GEBKİM Kampüsü ile Türkiye’de ilk defa yerli ve milli olarak üretimine başladığımız Poliüreten Reaktif Hotmelt yapıştırıcıların üretimi dahil olmak üzere ülkemiz için stratejik öneme sahip bir kampüs olacak.  Otomotiv, savunma ve havacılık gibi alanlara yönelik yeni nesil ürünlere de burada adım atacağız. Bu hedefler doğrultusunda Ar-Ge merkezimizi de yeni tesisimizle birlikte büyüteceğiz. Yüksek katma değerli üretim vizyonumuzla BETA Kimya’yı geleceğe taşıyacak ve Türk kimya sektörü ile ülke sanayimize değer katacağız.” dedi. Kamil Uzunmehmet


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.