GEBKİM OSB, Kazak Heyetini Ağırladı

Kimya sanayinin buluşma noktası Dilovası Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (GEBKİM), Türk yatırımcılar için cazibe merkezi olan Orta Asya’nın parlayan yıldızı Kazakistan heyetini OSB’de ağırladı.

GEBKİM OSB, Kazak Heyetini Ağırladı
14 Haziran 2021 Pazartesi 17:21

Ziyarette, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly , Almatı Eyaleti Vali Yardımcısı Serik Turdaliyev ile beraberindeki heyet yer aldı. GEBKİM OSB’yi gezen ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler alan Kazak heyeti, GEBKİM OSB’de faaliyet gösteren firmalarla da görüşmeler gerçekleştirdi. GEBKİM Kimya İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı ve GEBKİM Yönetim Kurulu Üyelerinin de katıldığı toplantıda, hızla gelişen dinamik ekonomisi ile Orta Asya’nın parlayan yıldızı Kazakistan’daki yatırım imkanları konusunda bilgiler paylaşıldı.

ĞENEL VE YEREL YATIRIM TEŞVİKLERİ DİKKAT ÇEKİCİ

GEBKİM Kimya İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, Kazakistan’ın gelişen bir pazar olarak önemli fırsatlar sunduğunu belirterek Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ve Kazak heyeti temsilcilerine teşekkür etti. Aracı, “Yakın zamanda gerçekleştirdiğim Kazakistan seyahatinde de ülkedeki fırsatları ve yapılan çalışmaları yakından görme olanağı buldum ve son derece güzel izlenimler aldım. Sayın Büyükelçimiz Abzal Saparbekuly’nin ciddi çabaları için de kendisine ayrıca teşekkür etmek istiyorum. GEBKİM Kimya İhtisas OSB’de kendilerini ağırlamaktan çok mutlu olduk. Bu ziyaretin, GEBKİM’deki üretici firmalarımız ile hem ticaret hem de yatırım açısından önemli gelişmelerin başlangıcı olacağını umut ediyorum. Kazakistan’daki genel ve yerel yatırım teşvikleri dikkat çekici. Ayrıca Türkiye’deki üreticilerle iş yapma isteğinin çok fazla olması da yine olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmeli” diye konuştu.

KAZAKİSTAN’A YATIRIM FIRSATLARI KONUŞULDU

Kazak Heyeti, GEBKİM Kimya İhtisas OSB’ye gerçekleştirdikleri ziyarette, iki ülke arasındaki ticareti ve işbirliklerini geliştirmeye yönelik görüşmeler yaptılar. Başkann Aracı ve GEBKİM Yöneticileri; modern altyapısı, donatıları ve üyelerine sunduğu imkanlarla kimya sanayine örnek olan OSB’de yürütülen çalışmalar hakkında heyet temsilcilerine bilgiler verdiler. GEBKİM’li firmalarla ikili görüşmelerin de gerçekleştiği ziyaret kapsamında, Kazakistan’daki yatırım ve ticaret fırsatlarının anlatıldığı bir sunum yapıldı. GEBKİM OSB’de düzenlenen toplantı aynı zamanda çevrimiçi yayınlandı.

Almatı Eyaleti Vali Yardımcısı Serik Turdaliyev, son beş yılda sanayinin çok hızlı geliştiği Almatı’ya, uluslararası birçok şirketin yatırım yaptığını belirterek GEBKİM OSB’yi ziyaret etme; deneyim ve uzmanlığını dinlemenin önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Turdaliyev, Türkiye’deki görüşmeleri sırasında Kazakistan’a yatırım konusunda olumlu düşünceler aldıklarını dile getirdi.

ASYA’YA YAPILAN YATIRMLARIN % 65’İ KAZAKİSTAN’A

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, düzenledikleri çalışma gezisi kapsamında GEBKİM OSB’ye gerçekleştirdikleri ziyarette, Kazakistan’ın Türk firmalarına önemli yatırım fırsatları sunduğunu söyledi. Abzal Saparbekuly Orta Asya’ya yapılan yatırımların yüzde 65’inin Kazakistan’a yapıldığını, yıllık ortalama 21 milyar dolarlık yatırım çeken Kazakistan’a Türk yatırımcılarının ilgisinin de yüksek olduğunu ifade etti. Ayrıca pandemi nedeniyle düşüş olsa da 2020’de yüzde 8 artış gösteren ender üç ülkeden birinin Türkiye olduğunu belirtti. Büyükelçi, Doğu ile Batı’nın kesişim noktasında bulunan Kazakistan’a yatırımın avantajlarından da söz etti.

RAZBEKOV’DAN ALMATI’YA YATIRIM ÇAĞRISI

Almatı Bölgesi Girişimcilik ve Sanayi ve Yenilikçi Kalkınma Departmanı’nın Yöneticisi Tamerlan Razbekov, toplantıda, “Kazakistan’daki yatırım ve ticaret fırsatları” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Sanayi bölgelerinin cazibesini artırmak ve geliştirmek için çalıştıklarını belirten Razbekov, tarım, tarım ürünleri, turizm, sanayi gibi birçok sektörün olduğu Almatı’nın yurtdışından yabancı yatırımcıların da ilgisini çektiğini söyledi. Amaçlarından bir diğerinin de ihracatı geliştirmek olduğunu dile getiren Razbekov, sunumunda firmalara sunulan imkanlar ve yatırım olanaklarından bahsetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.