Sayfa Seç

Gebze’den dünyayı saran ‘Sarmaşık’

Gebze’den dünyayı saran ‘Sarmaşık’
reklâm

Yazar hakkında

Un depolama, hamur yoğurma, hamur işleme, fermantasyon, pişirme, tava boşaltma, ürün soğutma-dilimleme ve ürün paketleme gibi tüm süreçleri kapsayan üretimleri, güçlü Ar-Ge ekibi ile anahtar teslim projeler tasarlayıp teslim eden köklü firma deneyimli uygulama mühendisleri ile farklı pazarlarda talep edilen farklı ürünler için fırın ve ekipman tasarımı gerçekleştirmekte.

MERHUM OSMAN TOPRAK’IN DİKTİĞİ BAYRAK GÖNLERDE

Rize’li tanınmış iş adamı merhum Osman Toprak’ın dayısı Abdülkerim Öksüz’le birlikte kurduğu Sarmaşık Makine, bugün ikinci kuşak yöneticilerin elinde daha da yükseklere taşındı.  Merhum Toprak, küçük yaşlarda babasının İstanbul’da aldığı gömlek ve kravatları Rize’ye getirdiğinde,  bu ürünleri pazarda satarak başladığı ticari hayatına yarım asırlık bir tecrübe sığdırırken,  1974 yılında  dayısı Abdülkerim Öksüz ile birlikte İstanbul’da şimdi kardeşleri ve çocuklarının 2.kuşak olarak devam ettirdiği Sarmaşık Makine’yi kurdu. Kısa bir sürede ekmek ve pasta sektörüne makine imal eden  ve dünyanın bir çok ülkesine ihraç edilen ekmek fırın makineleri imalatı ile ikinci kuşağa Sarmaşık Makine gibi pırıl pırıl bir isim bırakmış.  2020 yılında aramızdan ayrılan merhum Toprak’tan bayrağı devralan ikinci kuşak Toprak ailesi, Sarmaşık Makine San.Tic. A.Ş’yi,  Sarmaşık Grup içerisine alarak, ikisi yurt dışında kurdukları 4 ayrı şirketle, 55 ülkeye yaptıkları ihracatla  ülkesi için katma değer üretmeye devam ediyor. Ülkesi için katma değer üretirken dünyaya açılma tutkusu ile 3 ayrı şirketi daha bünyesine dahil eden Sarmaşık Makine bugün sektöründe önce ve güçlü grup şirketi haline gelmiş.Firma, 1995 yılında Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde(GOSB) yer alan üretim tesisinin yanı sıra,  İstanbul-Sarıyer, ABD -Boston ve BAE-Dubai’de bulunan toplam 4 şirketten oluşan güçlü bir grup şirketi durumunda. Firma, taze, lezzetli ve en önemlisi de sağlıklı ürünlerin üretilebilmesi için yüksek kaliteli ekmek fırınları ve fırın ekipmanları üretiyor ve gerek iç piyasa gerekse ihracatta bu makineleri dış pazarlara satıyor.

‘MADE IN TÜRKİYE’ İLE  TÜM DÜNYADA

Yarım asırlık Sarmaşık Makine’nin müşteri portföyünde, ulusal ve uluslararası düzlemde hizmet veren özel şirketlerden devlet kurumlarına, askeri kurumlardan kâr amacı gütmeyen sosyal hizmet kurumlarına kadar geniş yelpazede müşteriler bulunuyor. Sarmaşık Grup, yüzlerce firmaya ihracat yapan, tam otomatik ve yarı otomatik fırın sistemleri ile sektör ihtiyaçlarına anında cevap verebilen global bir marka olarak Made in Türkiye  markasını tüm dünyaya duyurmakta. Firma halen 55 ülkeye yerli ve milli üretimleri olan makineleri ihraç etmekte. Sunduğu anahtar teslim çözümler kadar alanında uzman teknik ekibi ile satış sonrasında da müşterisini yalnız bırakmayan Sarmaşık Grup, kurulum, devreye alma, denetim, bakım, onarım, genel inceleme, tespit, sistem geliştirme ve eğitim hizmetleri ile de sektöründe fark yaratıyor.

ÜRÜN PORTFÖYÜ OLDUKÇA GENİŞ

Yarım asırdır ürettiği makinelerle fırıncılık sektöründe tanınmış bir marka olan Sarmaşık Makine, Endüstriyel ekmek üretimine girmek isteyen müşterileri  için Sarmaşık Tam Otomatik Endüstriyel Tavalı Sistemleri , Tam Otomatik Taban Ekmeği Sistemleri, Yarı Otomatik Endüstriyel Taban Ekmek Tünel Fırın Sistemleri, Katli Fırın Sistemlerinin yanı sıra Un Depolama, Transfer ve Eleme sistemleri Ekşi Maya Sistemleri, hamur yoğurma ve işleme sistemleri, fermantasyon sistemleri, pişirme sistemleri, ürün taşıma sistemleri ve özel uygulamalar, spiral soğutma ve şoklama sistemleri, soğutma kuleleri,  dilimleme ve paketleme makineleri imal etmekte.

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ EN SAĞLAM MAKİNLERİNİ ÜRETİYORUZ

Firmalarının başarısını kaliteli ürün ve ahlaklı ticaret anlayışına bağlayan Sarmaşık Makine MENA ve Asya Bölge Direktörü Nevin Toprak, Sarmaşık Makine’nin benimsediği felsefede kaliteli üretimin  her şeyden önce geldiğini belirterek, “ Ürünlerimizi kaliteli bir şekilde üretmek için özel bir çaba içerisindeyiz. Açıkçası bulunduğumuz sektörde Türkiye’nin en güçlü, en sağlam makinelerini ürettiğimizi iddia ediyoruz. Bunun yanı sıra başarıyı etkileyen ikinci nedenin ahlaklı ticaret olduğuna inanıyorum. Biz öncelikle unu muhafaza etmek amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

YERLİ VE MİLLİ  MAKİNELERİ 55 ÜLKEYE İHRAÇ EDİYORUZ 

Her ölçekteki işletme için çözümleri olduklarını, küçük bir kahve dükkânından anahtar teslim endüstriyel projelere kadar farklı ölçeklerdeki işletmeler için çözümler kurduklarını belirten Toprak, “ Ürün gamımız oldukça geniş . Bu durum bazen bizi üretim kontrolünde sıkıntıya sevk etse bile talep olduğu sürece imalatımıza devam ediyoruz. İmalatımızın tamamını GOSB’da ki üretim tesisimizde  üretiyoruz. Dubai’de ve Amerika’da pazarlama, proje ve satış ofislerimiz bulunuyor. Bu ofislerimiz sayesinde müşterimize daha yakın olabiliyor ve arada aracılar olmadan çok daha kolay bir şekilde onlara hizmet sunabiliyoruz. Yüzde yüz yerli ve milli makine üretiyor ve satıyoruz . Halen  55 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bulunduğumuz sektörde Türkiye’nin en güçlü, en sağlam makinelerini ürettiğimizi iddia ediyoruz. Bunun yanı sıra başarıyı etkileyen ikinci nedenin ahlaklı ticaret olduğuna inanıyorum. Bence kalite ve ahlaklı ticaret, Türkiye’deki uzun ömürlü ve başarılı firmaların en önemli ortak özelliğidir” dedi.  Kamil Uzunmehmet

https://www.sarmasik.com.tr/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Videolar

Yükleniyor...

Son Yorumlar